Typ stanowiska a rośliny – wybierz najlepiej

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Czy wiesz, jak wybór stanowiska wpływa na kondycję roślin? To strategiczna decyzja, której nie można podejmować „w ciemno”. Poznaj najlepsze gatunki na Twój balkon:

Wiedząc, jak położonym balkonem dysponujesz, możesz podjąć odpowiednią decyzję na temat gatunków roślin. Aby Twoje kwiaty rosły zdrowo i cieszyły oko przez cały sezon kwitnienia, najpierw poznaj ich wymagania. Na dobry początek nieco wskazówek pielęgnacyjno-architektonicznych:

Balkonien

Balkon od strony południowej

To najlepsza lokalizacja dla większości gatunków. Takie położenie sprawia, że do roślin rano dociera światło ze strony wschodniej, od południa mają do dyspozycji pełnię słońca, a następnie oświetla je słońce znajdujące się po zachodniej stronie. Balkon położony od południa to świetne miejsce dla gatunków światłolubnych, jednak w momencie największych upałów nawet one wymagają osłony. Nadmiar słońca to ryzyko przeschnięcia roślin i poparzenia ich liści!

Tomato plant in the pot on the terrace of a house in the city

Balkon od strony zachodniej

Ten balkon jest oświetlony dopiero od popołudnia. W tym miejscu również najlepiej będzie roślinom światłolubnym, na przykład aksamitce, bratkowi, surfinii lub komarzycy. Stworzenie cienistego zakątka nie jest już aż tak trudne, od świtu do popołudnia na tym balkonie panuje bowiem półcień.

modne donice cone elho terraform (6)Źródło: www.terraform.pl

Balkon od strony wschodniej

Światło słoneczne dominuje tu od świtu do południa, jednak jest ono znacznie bardziej rozproszone niż w przypadku balkonów od strony zachodniej i południowej. To świetne miejsce dla roślin ceniących cień i zaciszne warunki.

kwiaty w skrzynkach elho makeithome (1)Źródło: www.makeithome.pl

Balkon od strony północnej

To zupełne przeciwieństwo warunków, jakie panują na balkonie od strony południowej. Dociera tu najmniej promieni słonecznych, a jasno jest tu jedynie wczesnym rankiem. Stabilna temperatura minimalizuje ryzyko przegrzania roślin, niestety, silniejsze powiewy wiatru i stosunkowo największe ryzyko przymrozków sprawiają, że uprawa kwiatów nie jest tu najłatwiejsza, a efekty nieco mniej satysfakcjonujące. Na takim balkonie posadź gatunki cieniolubne, na przykład begonię, bluszcz, funkię lub żurawki.

kwiaty w skrzynkach elho makeithome (3)Źródło: www.makeithome.pl

Które ze stanowisk jest najlepszym miejscem dla roślin? Zdecydowanie balkon od strony południowej – to również świetne warunki mieszkalne dla ludzi. Dużo słońca niemalże przez cały dzień i widok pięknych, kolorowych roślin na wyciągnięcie ręki to nie lada gratka!

stół do sadzonek Green Basics Grow Table Elho makeithome (5)Źródło: www.makeithome.pl

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

1 komentarz do “Typ stanowiska a rośliny – wybierz najlepiej”

  1. czasami jednak fajnie jest się dodatkowo osłonić, my mamy ładne, kolorowe rolety od Salvy (chyba z Poznania?), co prawda rosliny na balkonie czasami mają nieciekawie, zwłaszcza latem, bo mieszkamy w centrum, ale w środku… przyjemny chłód ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz