Świątynie pełne kwiatów

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Maj to czas szczególny w polskich kościołach. To czas, gdy odbywają się istotne uroczystości, a wiele par decyduje się na wstąpienie w związek małżeński. Jak odpowiednio zaaranżować te piękne chwile?

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

Polskie świątynie zwykle imponują swoimi rozmiarami, dlatego wymagają znacznego placu. Pomieścić musi on nie tylko samą budowlę, ale również i tłumy wiernych, zgromadzonych przy okazji świąt i procesji. Te jednak przypadają kilka razy w roku, podczas gdy pozostałe dni to pusta przestrzeń, która w połączeniu z monumentalną budowlą może sprawiać przytłaczające wrażenie.

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

Istnieje co prawda znaczna grupa kościołów wkomponowanych w oazy roślinności. Ich zadbane, zielone otoczenie pełni nawet funkcję ogólnodostępnego parku. To doskonałe rozwiązanie dla budowli sakralnych,  które stają się bardziej przyjazne człowiekowi, a przecież to najbardziej się liczy.

misy kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

Oprawa dla podniosłych chwil

W każdym wypadku liczy się pierwsze wrażenie, dlatego kwiaty warto lokować przy wejściach do świątyń. Jest to szczególnie dobra rada na czas majowych komunii, czy też popularnych w tym miesiącu uroczystości ślubnych. Pomysł ten jest obecnie często wprowadzany w życie, jednak szare, betonowe pojemniki na rośliny zupełnie psują całą aranżację, a przy tym zajmują wiele cennego miejsca. Czyż nie przydałoby się coś bardziej ukwieconego i jednocześnie lepiej eksponującego zieleń? W adekwatnej skali, bo przecież architektura jest potężna, a więc i dekoracyjne, kwiatowe elementy nie powinny przy niej niknąć.

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

Jak uniknąć takich błędów?

Dekoracja bram kościołów, zarówno podczas świąt, jak i na co dzień wymaga czegoś szczególnego. Podniosłe duchowe uroczystości zawsze wymagają pięknej oprawy. Musi być ona jednak funkcjonalna.

Doskonałym rozwiązaniem problemów dekoracji świątyń są w całości pokryte roślinami, smukłe i eleganckie kwiatowe wieże. Niezwykle efektownie wyglądają ustawiane po obu stronach wejść – stanowią piękną wizytówkę miejsca. Są przy tym mobilne, można więc łatwo zmieniać ich usytuowanie, tworząc w aranżacje. Opcji jest mnóstwo elementy pełne (okrągłe), jaki i elementy przyścienne (połówki), o zróżnicowanej wysokości. W zależności od pomysłu, możemy więc ustawiać je pojedynczo, parami lub w grupach.

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

Na czas dużych uroczystości wieże kwiatowe świetnie sprawdzają się w roli efektownych pachołków odgradzających parkingi od chodników albo akcentując podjazdy – można je wówczas ustawić np. w rytmicznych odstępach wzdłuż drogi. Tworzy się w ten sposób wyraźny, bezpieczny i piękny ciąg dla pieszych. To również pomysł na naturalną dekorację ołtarzy polowych, kapliczek i figur oraz przy ławkach na zewnątrz kościoła. Spływające kaskady kwiatów potrafią diametralnie odmienić puste do tej pory przestrzenie.

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

Kwitnące balustrady

Warto zadbać o wprowadzenie kwiatów do każdej warstwy sakralnej przestrzeni. Główne wejście do kościoła, zakrystii czy budynków plebanii można podkreślić mocując misy kwiatowe na ścianach, okiennych parapetach, rozmaitych murkach, balustradach i poręczach schodów, barierkach i ogrodzeniach posesji. Dzięki solidnym uchwytom można je umieszczać w miejscach niedostępnych do tej pory dla klasycznych pojemników. Świetny efekt wizualny, a przy tym oszczędność miejsca na ziemi i pewność, że dekoracja nie zostanie zniszczona, uzyskamy stosując wiszące misy kwiatowe. Mogą to być pojedyncze misy lub kilka mis połączonych w całość, co daje efekt kwitnącej kuli.

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

Na co zwrócić uwagę?

Obsadzając wieże kwiatowe, pamiętać należy właściwym doborze gatunków do przestrzeni. Przynajmniej część z nich powinny stanowić rośliny o bujnym wzroście, przewisającym pokroju i wielu kwiatach. Będą wówczas spływać kaskadami – dobrze zasłonią przy tym wszelkie elementy techniczne pojemników, w których rosną. Estetykę miejsca i rangę wydarzenia podkreślą kolory: np. przy figurze Matki Boskiej sprawdzą się kwiaty białe i niebieskie, a przy stacjach drogi krzyżowej w kolorach czerwieni, purpury i fioletu

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

Tak skomponowane aranżacje z kwiatów na pewno będą przykuwać wzrok. Mogą też delikatnie przesłaniać coś lub odciągać spojrzenia od innych, mniej efektownych elementów. Efektownie dopełnią dekoracji świątyń na czas zbliżających się ważnych i podniosłych uroczystości kościelnych.

Źródło: Na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Dyrskiej

wieże kwiatowe

Źródło: archiwum Terra

kwietnikowe konstrukcje kaskadowe

Źródło: archiwum Terra


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

Dodaj komentarz