Rośliny wodne spełniają w akwarium różnorodne zadania. Zużywają dwutlenek węgla i produkują tlen, stabilizują akwarium, rozkładają substancje zawierające azot, mogą służyć za kryjówkę dla rybek, no i oczywiście sprawiają, że mamy po prostu ładne akwarium. Jakie odmiany są najczęściej wybierane i warto nimi zapełnić przestrzeń zbiornika?
Rośliny wodne dla początkujących
Osobom początkującym w akwarystyce zaleca się rośliny wodne mało wymagające. W sklepach są one oznaczone plakietką z logo w kształcie zielonego listka. Należą do nich m.in. moczarka kanadyjska, mchy, żabienice, nurzańce i wiele innych. Należy je dobrać, dostosowując do gatunków rybek, jakimi chcemy zasiedlić akwarium. Rośliny sadzi się według ogólnej zasady od najniższych przy brzegu do najwyższych w głąb. Jeżeli akwarium ma być widoczne ze wszystkich stron, sadzimy „w piramidkę” – od najniższych do najwyższych ku środkowi. Generalnie roślin powinno być dość dużo, ale z zachowaniem umiaru. W kwestii wystroju warto zapytać w sklepie, jak urządzić akwarium i zaaranżować układ roślin.
Anubias – „żelazna roślina”
W sprzedaży dostępne są różne gatunki, które mogą mieć drobne lub duże liście. Każdorazowo jednak blaszki są grube i faktycznie niemal niezniszczalne dla ryb, dlatego anubias jest nazywany „żelazną rośliną”. Toleruje skrajne warunki, może być uprawiany w szerokim zakresie temperatur. Jako jeden z nielicznych gatunków wytrzyma warunki słabego naświetlenia lub jego braku. Wytwarza grube kłącza – roślinę łatwo można rozmnażać przez podział. Trzeba sadzić ją w podłożu tak, aby kłącze wystawało ponad jego poziom. Anubiasy można ponadto przytwierdzać do kamieni lub korzeni, a nawet uprawiać jako rośliny swobodnie pływające. Dają duże możliwości aranżacyjne.
Moczarka kanadyjska lub argentyńska
Moczarka kanadyjska to pospolita na całej planecie roślina o bardzo małych wymaganiach. Rośnie zarówno zakorzeniona w podłożu, jak i jako roślina pływająca. W warunkach naturalnych osiąga długość do 3 m. Znosi temperaturę 10-25°C i odczyn pH 5,5-8. Charakterystyczną cechą jest wytwarzanie dużej ilości tlenu, co jest pożądanym zjawiskiem w zbiornikach sztucznych. Przy dostępie do świeżej wody i dobrym oświetleniu notuje szybki wzrost. Nie wymaga intensywnego nawożenia i CO2.
Sztuczna alternatywa
Dla osób początkujących sztuczne rośliny do akwarium są doskonałą alternatywą żywych sadzonek. Nie wymagają tylu przygotowań i są znacznie mniej czasochłonne – nie trzeba ich przycinać i są łatwe w czyszczeniu. Chociaż nie przypominają rybkom środowiska naturalnego, to mogą stanowić dla nich atrakcyjną kryjówkę. Sztuczne rośliny potrafią wyglądać tak autentycznie, że trudno odróżnić je od żywych. Z pewnością będą oryginalną ozdobą naszego zbiornika.
Artykuł sponsorowany
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]