Pomysł na ukwiecenie: surfinia w skrzynkach

Pomysł na ukwiecenie: surfinia w skrzynkach

Balkony, tarasy, barierki, płoty – mała miejska architektura nie jest wcale łatwa do ukwiecenia. W tych i innych problematycznych miejscach doskonałym rozwiązaniem mogą być skrzynki kwiatowe. Trochę podłoża, odpowiednie odmiany kwiatów i komplikacje znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!

Skrzynki kwiatowe Atech A1200Źródło: www.atech-pl.eu

Ta (nie)zwyczajna surfinia

Jednym z kwiatów, którego popularność z roku na rok wcale nie maleje, jest surfinia. Bujnie kwitnie, ładnie pachnie, najczęściej możemy ją zobaczyć w towarzystwie kwietników, donic i gazonów. Kolorów surfinii jest naprawdę sporo, włączając w to odmiany dwubarwne: różowe z białą obwódką czy białe z purpurowym środkiem.

terra flower power świnoujście (2)

Źródło: www.plebiscyt.inspirowaninatura.pl

Surfinia, zwana też petunią ogrodową, wymaga regularnej pielęgnacji i odpowiedniego nawożenia, warto więc wykorzystać Terra Hydrogel Vit. Ogrodnicy polecają też usuwanie obumarłych kwiatów, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą wpływać na kondycję rośliny. Surfinia konkuruje z pelargonią głównie za sprawą długiego okresu kwitnienia, który trwa od maja do listopada. Nie przepada za przesuszeniem ani przelaniem – jej pielęgnacja nie będzie więc trudna, o ile w podłużnych pojemnikach znajdzie się podwójne dno i kratka oddzielająca korzenie od wody. Żeby surfinia kwitła pięknie i długo, potrzeba zapewnić jej odpowiednią dawkę promieni słonecznych.

Gdy zastosujemy się do tych zasad, surfinie będą cieszyć oczy praktycznie bez większego nadzoru.

Efektownie i szybko

W aranżacji przestrzeni publicznych szczególnie liczy się szybki i imponujący efekt. Najszybciej można zagospodarować barierki, poręcze czy niskie ścianki działowe, czyli te elementy architektury, które nie potrzebują dużych nakładów finansowych. Trafione pomysły? Podłużne skrzynki z polietylenu mogą być strzałem w dziesiątkę. W Polsce sprawdziły się też wiszące wieże kwiatowe, które zamieniają niepozorne kwiaty w kolorową kulę z roślin.

Świebodzin wiszące konstrukcje kwietnikowe, ampleŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wąskie i ciasne balkony czy niewielkie przestrzenie miejskie też mogą cieszyć oko bujnymi kwiatami. Wystarczy, że skrzynki kwiatowe zostaną zamontowane nad gruntem. Nie trzeba się jednak głowić, w jaki sposób zapewnić małym i dużym przechodniom bezpieczeństwo. Francuskie skrzynki kwiatowe posiadają jedyny tak zaawansowany system mocowań, który zapewnia bezpieczne użytkowanie bez względu na okoliczności.

skrzynki kwiatowe atech holandia V580 (2)Źródło: www.atech-pl.eu

Miejsce dla surfinii

Bujnie kwitnące surfinie mogą rozrosnąć się w kolorową girlandę, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednią ilość miejsca. Obsadzone nimi skrzynki kwiatowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest choć odrobina prywatności. To również sposób na ciekawe ukrycie mniej atrakcyjnych elementów otoczenia.

skrzynki kwiatowe atech moskwa a800 (3)Źródło: www.atech-pl.eu

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz