Pokolorować miejską przestrzeń

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Osiedla mieszkaniowe powstające  w ostatnich dekadach poprzedniej epoki najczęściej nie są nadmiernie „zielone”. Bloki z „wielkiej płyty” to jednak nieodłączny element na mapach europejskich miast. Jak sprawić, by stały się one miejscami bardziej przyjaznymi i kolorowymi?

SCHWECHAT austria donice miejskie doniczki xxl terraform wieże kwiatowe kwietniki miejskie 8

Schwechat, Austria | źródło: www.terraform.pl

Schwechat to miasto w miasto w północno-wschodniej Austrii. Jak w wielu innych europejskich miejscowościach tam również znajdują się rozległe osiedla mieszkaniowe. Starsze kompleksy towarzyszą nowoczesnym budynkom, a tak dynamiczny rozwój często ma miejsce kosztem publicznych zieleńców.

SCHWECHAT austria donice miejskie doniczki xxl terraform wieże kwiatowe kwietniki miejskie 6

Schwechat, Austria | źródło: www.terraform.pl

W mieście Schwechat udało się jednak „przemycić” zieleń w pobliże osiedli. Dla dodatkowej wygody mieszkańców wybrano donice z funkcją stołu lub siedziska.  Tym sposobem w przestrzeni pozornie zdominowanej przez beton pojawiła się natura i mnóstwo kolorów.

SCHWECHAT austria donice miejskie doniczki xxl terraform wieże kwiatowe kwietniki miejskie 4

Schwechat, Austria | źródło: www.terraform.pl

„Bloki” stanowią istotną część tkanki niemal każdego miasta. To miejsca, w których toczy się codzienne życie setek tysięcy ludzi. Troszcząc się o komfort ich życia, warto zapewnić im możliwość otaczania się zielenią. Donice z funkcją siedziska lub stołu stanowią jedyne rozwiązanie w sytuacji kiedy w toku rewitalizacji pominięto obecność zieleni w naturalnej postaci.

SCHWECHAT austria donice miejskie doniczki xxl terraform wieże kwiatowe kwietniki miejskie 3

Schwechat, Austria | źródło: www.terraform.pl

Ich funkcjonalność (połączenie pojemnika na roślinność z ławką, stolikiem) sprawia, że nie konkuruje się z istniejącą zabudową, ale wydobywa jej atuty. Donice miejskie pozwalają przywrócić zieleń, która została utracona na rzecz betonowej pustyni i uzupełnić ją istniejącą – urozmaiconą o dodatkowe korzyści dla mieszkańców.

SCHWECHAT austria donice miejskie doniczki xxl terraform wieże kwiatowe kwietniki miejskie 2

Schwechat, Austria | źródło: www.terraform.pl


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz