Oświetlenie – jaką barwę wybrać?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Wybór koloru oświetlenia dla niektórych może wydać się fanaberią lub zbędną czynnością. Wierzymy jednak, że odcień światła, które towarzyszy nam na co dzień, ma wielkie znaczenie. Przedstawimy Wam dzisiaj argumenty potwierdzające tę tezę.

Wybierając oświetlenie dla konkretnego pomieszczenia warto zadać sobie pytanie, jakie czynności będziemy w nim wykonywać: czy będzie służyło nam do nauki, pracy, codziennych domowych obowiązków czy może do relaksu i odpoczynku? To fundamentalne zagadnienie, które ma ogromny wpływ na wybór barwy światła.

Barwę tę można określić ogólnie jako ciepłą, zimną lub neutralną.

Fotolia 114828882 Subscription Monthly XL

Chcąc bardziej precyzyjnie określić barwę światła, stosuje się pojęcie „temperatura barwowa”. Oznacza ono wartość równą temperaturze ciała doskonale czarnego, emitującego światło o barwie najbardziej zbliżonej do światła porównywanej lampy. Temperaturę barwową danej lampy wyraża się w Kelwinach [K]. Na poniższym zdjęciu przedstawiamy trzy barwy światła o konkretnej wartości temperatury barwowej, podanej w Kelwinach.

Fotolia 137764270 Subscription Monthly XL

Jak łatwo zauważyć, im mniejsza wartość temperatury barwowej, tym cieplejsza barwa światła. Mówiąc inaczej: im wyższa wartość temperatury barwowej, tym zimniejsza barwa światła.

Fotolia 105150333 Subscription Monthly XL

Teraz zajmijmy się kwestią doboru barwy światła w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Światło o barwie zimnej najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach typu hale produkcyjne, centra handlowe, modernistyczne wnętrza, miejsca pracy i nauki, które wymagają skupienia i wysiłku wzrokowego. Poza tym reklamy, szyldy, znaki drogowe – wszelkie miejsca wymagające odpowiedniej ekspozycji.

Fotolia 170412069 Subscription Monthly L

Fotolia 145754624 Subscription Monthly XXL

Warto w tym momencie zwrócić uwagę na lampy polskiej firmy nuno’ni, które zawierają w komplecie żarówki o temperaturze barwowej równej 6500K. Czyni to z nich idealne lampy do pomieszczeń pełniących podobne funkcje, jak wymienione wyżej: miejsca pracy, centra handlowe, nowocześnie urządzone wnętrza. Spójrzcie sami:

IMG 0237

lampy Nuno'ni

Jeśli szukamy oświetlenia do korytarza, kuchni, łazienki, ogólnie miejsc, w których nie jest wymagany wysiłek wzrokowy, ani nie służą one do odpoczynku, postawmy na barwę neutralną oświetlenia.

Fotolia 162857399 Subscription Monthly XL

Przy wyborze oświetlenia do pomieszczeń typu sypialnia, salon, miejsc, w których będziemy odpoczywać i relaksować się, postawmy na światło o ciepłej barwie. Taką barwę wybierzmy również do pokoi naszych dzieci, które przez większość czasu służą im do gier i zabawy.

Fotolia 142989052 Subscription Monthly XXL

Fotolia 168859720 Subscription Monthly XXL

Fotolia 145698927 Subscription Monthly L

Fotolia 132920078 Subscription Monthly XL

Mamy nadzieję, że teraz wiecie już, czym kierować się, szukając odpowiedniego oświetlenia.

Make it Home

Zakupy w Internecie to dzisiaj codzienność – oszczędność czasu, siły, cierpliwości, a bardzo często i pieniędzy. Nie musisz wychodzić z domu, by kupić donicę, lampę, a nawet fotel. W makeithome.pl znajdziesz wszystko, czego szukasz dla domu i ogrodu – niekończąca się skarbnica oryginalnych inspiracji stoi przed Tobą otworem!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz