Radosna chryzantema – jesień w kolorach!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Postanowiliśmy „odczarować” stereotyp chryzantemy jako symbolu zadumy oraz smutku i przekonać Was, że to świetna roślina ozdobna do domowych wnętrz i kwietników. Zobaczcie, że warto docenić jej urok!

chryzantema jesienne inspiracje terra

Chryzantemy są przebojem każdej jesieni. Ze względu na to, że rozkwitają późną jesienią, to właśnie one są najczęściej zdobią cmentarze w Dniu Wszystkich Świętych. Chyba właśnie to zadecydowało, że wykluczyliśmy chryzantemy z listy ogrodowych i domowych kwiatów dekoracyjnych?

Błąd…


chryzantema jesienne inspiracje terra

Chryzantemy, znane również jako złocienie, mogą być z powodzeniem uprawiane na przydomowych rabatach, gdzie będą ozdobą ogrodu lub też trafiać do wazonów. W tym celu zalecane są odmiany wieloletnie, przede wszystkim rośliny należące do rodzaju Dendranthema. Doskonale sprawdzą się też w roli roślin domowych, uprawianych w donicach.

chryzantema jesienne inspiracje terra

Ze względu na bogatą gamę kolorów i kształtów, chryzantema daje ogromne możliwości dekoracyjne. Roślina tworzy zwarte kule kwiatów, które można łatwo komponować w piękne wiązanki, a nasadzone bezpośrednio w podłożu, stworzy bajecznie kolorowy dywan w jesiennym ogrodzie. Obecnie do wyboru jest całe mnóstwo odmian: o kwiatostanach pełnych i półpełnych, kulistych, pomponowantych, parasolkowatych… Zdecydowanie jest w czym wybierać!

chryzantema jesienne inspiracje terra

Nie sposób wymienić wszystkich odmian, w jakich występuje chryzantema. Do uprawy w glebie zalecany jest przede wszystkim złocień ogrodowy 'Clara curtis’, który kwitnie od sierpnia aż do końca jesieni. Ma jasnoróżowe kwiaty i złoty środek – tak niebanalne połączenie kolorów z pewnością ożywi jesienny ogród!

chryzantema-inspirowani-naturą

Wysoka wytrzymałość na niskie temperatury i kwitnienie przypadające na wrzesień i listopad sprawia, że chryzantema może z powodzeniem wypełnić kwietniki miejskie w okresie jesiennym. Mnogość odmian, w jakich występuje roślina to szansa na to, by ukwiecić wieże kwiatowe w naprawdę bajeczny sposób.

jesienne kaskadowe konstrukcje kaskadowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

Doskonały przykład kreatywnego zastosowania chryzantemy można zaobserwować w warszawskiej dzielnicy Urysnów – konstrukcje kwietnikowe obsadzono tu pomarańczowymi, złotymi oraz purpurowymi kwiatami. W ten sposób powstała dekoracja nie tylko odporna na chłody, ale również dynamiczna, wyraźnie odcinająca się na tle pogrążonego w jesieni, już nieco sennego parku.

jesienne kaskadowe konstrukcje kaskadowe TerraŹródło: www.wiezekwiatowe.pl

chryzantema jesienne inspiracje terra

chryzantema jesienne inspiracje terra

zdjęcia: www.wiezekwiatowe.pl, www.fotolia.com


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

1 komentarz do “Radosna chryzantema – jesień w kolorach!”

Dodaj komentarz