Jak pielęgnować kaskadowe konstrukcje kwietnikowe?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Niedawno otrzymaliśmy pytanie od naszego Klienta, jak pielęgnować oraz jak często podlewać kaskadowe konstrukcje kwietnikowe-wieże kwiatowe. Pytanie jest bardzo istotne, gdyż od tej wiedzy zależy, jak będą wyglądać  i prezentować się kwiatowe konstrukcje w naszym mieście.

Częstotliwość podlewania kaskadowych konstrukcji kwietnikowych zależy oczywiście od miejsca, w którym umieszczono kwietniki, samej pogody, ale również od tego, czy zastosowano hydrogel lub mieszanki hydrogeli.

Hydrogel to produkt ekologiczny, neutralny dla środowiska, bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. W czystej postaci wpływa na lepsze ukorzenianie kwiatów, ogranicza częstotliwość podlewania i co ważne gwarantuje większą przeżywalność roślin.

Nie zapomnijmy, że nawet, gdy pada, należy podlewać kwiaty! Szczególnie w sytuacji, gdy konstrukcja kwiatowa jest w pełni ukwiecona i tworzy zwartą jednolitą wieżę kwiatów. Ponieważ podczas opadów deszczu krople spływają po liściach i nie zawsze docierają do gleby, powodując tym samym – niedostateczne nawodnienie roślin.

Dodatkowo podczas długich wilgotnych dni zaleca się – opryski środkami grzybobójczymi.

W przypadku zaprzestania kwitnienia należny stosować preparaty pobudzające do rozkwitu kwiatów.

Nie zapominajmy o tym, że szczegóły pielęgnacyjne zawsze powinien określić lokalny ogrodnik, który najlepiej zna specyfikę klimatu panującego w mieście.

Co do kwestii nawożenia, nie jest ono potrzebne, jeśli w konstrukcjach kwietnikowych – 2400, 2000 i 1200, zastosowano urodzajną, torfową glebę. Ponieważ taka gleba zawiera już wystarczająco dużo składników mineralnych, które starczą na cały sezon. W przypadku pozostałych modeli, nawożenie jest wskazane i zależy od gatunków roślin i kwiatów zastosowanych w konstrukcji. Aby ograniczyć nawożenie, warto zastosować mieszankę hydrogelową ze składnikami mineralnymi ( TerraHydrogelVit ).

Opierając się na wcześniejszych doświadczeniach naszych Klientów, polecam kilka cennych i sprawdzonych rozwiązań dotyczących podlewania:

1. Podlewanie bardzo intensywne, ale też powolne całej wieży kwiatowej. Raz na 2-3 tygodnie – dzięki temu woda wniknie do samego środka wieży, a zastosowany hydrogel wchłonie potrzebną wodę i będzie ją oddawać w miarę potrzeby kwiatom.

2. Podlewanie wieży na każdym poziomie kaskady – intensywne, może być szybkie, raz na 3-5 dni, gdy zastosowano hydrogel lub co 2-3 dni, gdy go nie zastosowano.

3. W dni bardzo gorące zaleca się podlewanie szczególnie górnych (2-3) pierścieni raz dziennie, gdy zastosowano hydrogel lub 2 razy dziennie, gdy go nie zastosowano.

Innym doskonałym antidotum będzie zastosowanie systemu nawadniającego.

Pamiętajmy, woda to życie dla kwiatów, bez niej nie są w stanie w pełni ukazać nam swoich uroków. Dlatego dbajmy z troską o kwiaty w mieście, pielęgnujmy je.

kaskadowe konstrukcj kwiatowe 2

Źródło: Archiwum Terra

Dodaj komentarz