Ich wizyta to zapowiedź wielkich zmian – nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale również w przydomowych ogrodach. Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka, bo to o nich mowa, nadejdą już w drugim tygodniu maja, przynosząc ze sobą pierwsze w pełni „letnie” kwiatowe dekoracje. Po ich wizycie oficjalnie rozpocznie się sezon ukwiecania miast. Co dokładnie nas czeka?
Już nadchodzą
Polska leży w strefie umiarkowanego klimatu, przez co dokładne określenie warunków pogodowych jest bardzo trudne. Niekiedy temperatura zmienia się jak w kalejdoskopie, a największe „zawirowania” przypadają na okres wczesnej wiosny. Przełomowy moment to połowa maja, gdy ‘przybywają’ Zimni Ogrodnicy oraz Zimna Zośka, stanowiący poetycką nazwę dla zjawiska klimatycznego, które polega na nagłym ochłodzeniu po dłuższym okresie cieplejszych dni. Na cześć świętych: Pankracego, Serwacego oraz Bonifacego nazwano trzy następujące po sobie dni od 12 do 14 maja. Już dzień później obchodzone są imieniny Zofii – ten dzień przez wielu jest uważany za ostateczny przełom w pogodzie. 15 maja świętuje również Izydor – patron rolników.
źródło: www.pexels.com
Czas na zmiany
Gdy już pożegnamy Ogrodników i Zośkę (czyli po 14-15 maja), nastaje moment, z którym można oficjalnie rozpocząć dekorowanie miast „letnimi” gatunkami kwiatów. Od drugiego tygodnia maja na ulicach i skwerach stopniowo pojawiać się będą wieże kwiatowe i donice, które pozostaną na swoich miejscach jeszcze do wczesnej jesieni. Część z nich trafi do wspólnych przestrzeni w ramach Kompleksowej Usługi – łatwo poznać je po tym, że od razu są w pełni ukwiecone, bez potrzeby oczekiwania na rozwój świeżo nasadzonych kwiatów. Pozostałe będą stopniowo odkrywać swój urok, ukazując mieszkańcom wszystkie etapy życia roślin – od młodej sadzonki aż po silny, zdrowy okaz.
Bielsko-Biała | źródło: www.wiezekwiatowe.pl
Przed nami lato możliwości
W okresie letnim kwitnie większość najpiękniejszych gatunków ozdobnych – ten moment po prostu trzeba wykorzystać! Ze względu na różnorodność dostępnych rozwiązań, letnie ukwiecenie miasta można zrealizować na setki sposobów: wprowadzając rośliny na rynki, place, deptaki, a nawet na latarnie czy też elewacje. Największą popularnością niezmiennie cieszy się surfinia, pelargonia, begonia, ipomoea oraz najróżniejsze ich połączenia – zakres możliwych sposobów ukwiecenia jest niczym nie ograniczony… Ciekawym przewodnikiem po dostępnych możliwościach jest specjalnie skomponowane menu ukwieceń – przewodnik ukwieceń w ramach Kompleksowej Usługi.
Dębno | źródło: www.wiezekwiatowe.pl
Ostatnie przygotowania
Z kolei dekoracje, które spędziły zimę w miejskich magazynach, powinny jeszcze przed nadejściem Zimnych Ogrodników przejść kilka prostych prac pielęgnacyjnych. Wieże kwiatowe zazwyczaj wymagają lekkiego „odświeżenia” – tu szczególnie dobrze sprawdza się myjka ciśnieniowa. Tak przygotowany kwietnik miejski odzyskuje gładką fakturę bez szpecących zabrudzeń, które mogłyby obniżyć jego walory estetyczne zanim kwiaty w pełni rozwiną się i pokryją stalowe elementy. Wymiana „starej” gleby, kontrola jakości uszczelek i elementów mocujących to kolejne ważne czynności do przeprowadzenia w ostatnich momentach przed obsadzeniem wież kwiatowych i ich ekspozycją w przestrzeniach publicznych.
źródło: www.kompleksowausluga.pl
Wyczekiwana chwila
Już od 15 maja nasze miasta zaczną stopniowo rozkwitać. Kwietniki kaskadowe czy też donice z surfinią to już niemal obowiązkowy element krajobrazu wspólnych przestrzeni, tak bardzo wyczekiwany po miesiącach zimy. Pełną parą ruszą również prace w ogrodach, to również świetny moment na założenie prywatnego zielnika lub rabaty na przydomowym balkonie – osobiście pielęgnowane, świeże warzywa lub piękne, bujne kwiaty pozwolą przenieść naturalny akcent również w nasze najbliższe, nie tylko „miejskie” otoczenie.
źródło: www.makeithome.pl
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]