Jak usprawnić transport roślin do szkółek i centrów?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Optymalnie dobrany hydrożel pomoże okazom ozdobnym i owocowym, a także młodym drzewom w szkółkach leśnych. Działa już na etapie transportu w miejsce docelowe.

Zapotrzebowanie na wodę stale rośnie, a jej zasoby wręcz przeciwnie. A jest przecież niezbędna do życia, i to nie tylko ludziom czy zwierzętom, ale również roślinom! Jak więc zapewnić im źródło życia?

Przed nami czas na porządkowanie ogrodów i nowe nasadzenia. Klienci prywatni ruszają do centrów ogrodniczych w poszukiwaniu wymarzonych sadzonek. Ale-ale – jak sprawić, by rośliny dotarły do celu w odpowiedniej kondycji, a następnie zdołały wyrosnąć na zdrowe i silne okazy? Przed tym samym wyzwaniem stają leśnicy, których zadaniem jest odnawianie lasów po wycinkach – czy jest sposób na to, by młode rośliny (transportowane z odkrytym systemem korzeniowym) trafiły do lasu bez przesuszeń, idealnie nawodnione i w pełni gotowe na to, by kiedyś stać się potężnym lasem?

Na rynku można spotkać produkty dla przemysłu szkółkarskiego i leśnictwa, których zadaniem jest usprawnić produkcję i zmniejszyć jej koszty. Jednym z takich produktów są hydrożele. Poniżej znajdziesz filmowy skrót, w którym zebraliśmy najważniejsze ich atuty:

Hydrożel do zadań specjalnych

Hydrożele (czy też inaczej: hydrogele) to nierozpuszczalne polimery, bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin, które po okresie 3-5 lat ulegają naturalnemu rozkładowi. Z punktu widzenia branży szkółkarskiej to jednak gromadzenie i oddawanie wody jest najważniejszym wyróżnikiem hydrożeli. Jak to działa? Zaledwie 1 g czystego preparatu magazynuje od 300 ml do 1 l wody i w razie potrzeby, bez żadnej ingerencji z zewnątrz, przekazuje ją bezpośrednio do rośliny.

Zastosowanie tego żelu spowodowało lepsze ukorzenianie się roślin. Pojawiło się o wiele mniej wypadów, ale najważniejsze, że przez cały okres wegetatywny rośliny mają zapas wody. Dzięki zastosowaniu żelu już w pierwszym roku po posadzeniu obserwujemy duże przyrosty roślin.

Bernard Kostrzewski, właściciel Gospodarstwa Rolno-Szkółkarskiego „OMORICA”.

hydrogel terra aqua 1
 

Hydrożel powstrzyma stres wodny

Niedostateczna ilość opadów i mała przepuszczalność podłoża prowadzą do powstania tzw. stresu wodnego. Aby uniknąć strat płynących z niedoboru lub nadmiaru wody, szkółkarze maczają rośliny w uwodnionym absorbencie i następnie wysadzają je do gruntu. Efekt?

Zastosowanie hydrożelu istotnie ograniczyło wystąpienie stresu wodnego podczas transportu oraz zmniejszyło znacznie występowanie wypadów nasadzonego materiału.

Mariusz Bartosiewicz, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Myślenice.

hydrogel terra aqua 2

Otoczkowanie sposobem na transport

Podczas przewozu roślin ze szkółek w docelowe miejsce odsłonięty system korzeniowy jest szczególnie narażony na przesychanie. Aby ograniczyć wynikające z tego straty, warto przeprowadzić tak zwane „oczkowanie”, czyli zamoczyć korzenie w roztworze wodnym hydrożelu pylistego. Substancja, „oblepiając” korzenie, zapewnia roślinom dostęp do wody w trakcie transportu. Co ważne, hydrożel utrzyma się na korzeniach i dostarczy do nich wodę również po umieszczeniu w glebie – tego typu praktyki stosuje między innymi Nadleśnictwo Grodziec.

Zastosowaliśmy hydrożel w postaci pylistej do otoczkowania odkrytego systemu korzeniowego sadzonek jednorocznych i dwuletnich sosny zwyczajnej.

Waldemar Cierniak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec.

nasadzenia zastępcze hydrogel terra

Hydrożel dla szkółkarzy

Hydrożel znajduje zastosowanie w licznych branżach: od szkółkarstwa, zieleni miejskiej i leśnictwa, aż do górnictwa czy przemysłu higienicznego. Hydrożele – ze względu na właściwości – dzielą się na dwa typy o diametralnie odmiennych właściwościach: takie, które wodę oddają i nie oddają. Tylko te, które „oddają” wodę, sprawdzają się w zieleni miejskiej, szkółkarstwie, ogrodnictwie oraz leśnictwie. Pojawia się więc pytanie:

Czy absorbent, który nie oddaje wody, może być stosowany przez szkółkarzy?

Zdecydowanie NIE. Zanurzony w preparacie korzeń uschnie, ponieważ nie będzie mógł pobierać wody – ten typ hydrożelu sprawdza się w górnictwie, jako sposób na osuszanie terenów zalanych, a także np. w przemyśle higienicznym i produkcji pieluszek jednorazowych. Warto uważać przy zakupie na sprzedawców, którzy chcąc obniżyć cenę produktu, oferują ten nieodpowiedni dla roślin hydrogel.

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz