Kwietnik kaskadowy – w czym tkwi sekret Wież Kwiatowych?

kwietniki-kaskadowe-w-czym-tkwi-sekret

Obok tradycyjnych gazonów, betonowych lub drewnianych donic miejskich w przestrzeni publicznej niezwykle dobrze sprawdza się kwietnik kaskadowy. Odpowiednio dobrany gatunek roślin i liczba sadzonek sprawia, że metalowa konstrukcja znika w gąszczu olśniewających kwiatów i liści. Tym samym tworząc efekt niespotykanej naturalnej dekoracji, to jeden z aspektów, dlaczego Wieże Kwiatowe upiększają tak wiele miast, ale nie jedyny. W czym tkwi ich sekret oraz dlaczego kwietnik kaskadowy stał się stałym elementem zurbanizowanego otoczenia? Na te pytania znajdziesz odpowiedź właśnie w tym wpisie.   

Przemyślana konstrukcja w najmniejszym szczególe

Na pierwszy rzut oka kwietnik kaskadowy to po prostu metalowa konstrukcja składająca się ze zmniejszających się wraz z wysokością pierścieni. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak nieskomplikowana budowa funkcjonuje tak dobrze, trzeba przyjrzeć się Wieżom Kwiatowym nieco bliżej. 

Po pierwsze – materiał. Do produkcji konstrukcji stosuje się stal, która jest lekka, podatna na kształtowanie, łatwa do precyzyjnego cięcia, wytrzymała i odporna na warunki zewnętrzne. Przed korozją metalowe kwietniki kaskadowe chroni powłoka cynkowa oraz farba proszkowa – która dodatkowo nadaje całości eleganckiego wykończenia. Taka specyfika pozwala na stworzenie Wież Kwiatowych, które z powodzeniem upiększają przestrzeń przez lata.

kwietnik kaskadowy Terra
Brzegi kwietnika kaskadowego są zabezpieczone uszczelkami, dzięki nim ogrodnicy mogą sadzić w nich kwiaty bez obaw o skalecznia.

Po drugie – stabilna konstrukcja wewnętrzna. Kwietnik kaskadowy może mieć nawet 3 metry, dlatego żeby stanowił tylko piękną ozdobę miejską, a nie potencjalne niebezpieczeństwo, w środku pierścieni znajduje się mocny stelaż. Taki szkielet scala wszystkie poziomy kwietnika kaskadowego i pozwala na trwałe przytwierdzenie całości do podłoża. Dzięki temu Wieże Kwiatowe są zabezpieczone przed upadkiem, kradzieżą czy aktami wandalizmu.

Po trzecie – wykończenie. Gdy w kwietniku kaskadowym rozrosną się już kwiaty, metalowa konstrukcja zostanie całkowicie przykryta, więc mogłoby się wydawać, ze aspekty wykończenia nie jest w tym przypadku zbytnio istotny. Jednak przycięte laserowo stalowe pierścienie posiadają ostre krawędzie. Aby zapobiec skaleczeniom przy nasadzeniach roślinności, brzegi poziomów są osłonięte specjalnymi uszczelkami. 

Po czwarte – mobilność. Kwietniki kaskadowe mają możliwość demontażu, rozłożona konstrukcja jest o wiele łatwiejsza w przypadku przechowywania lub transportu. To nie jedyna opcja przenoszenia Wież Kwiatowych. Wcześniej ukwiecone egzemplarze (dowiedz się więcej na temat Kompleksowej Usługi) na swoje miejsce trafiają dzięki wózkowi widłowemu lub dźwigowi (kwietnik kaskadowy jest wyposażony w moduł transportowy).

Łatwa pielęgnacja to klucz do zdrowych kwiatów

Pielęgnację roślin w kwietniku kaskadowym znacząco ułatwia fakt, że wszystkie poziomy oprócz dolnego w Wieży Kwiatowej są pozbawione dna. Takie rozwiązanie pozwala bez ograniczeń rozrastać się bryle korzeniowej, a co za tym idzie uzyskać, naprawdę zdrowe i bujne kwiaty.

Niepodzielone przestrzenie ułatwiają sprawę również podczas podlewania roślin znajdujących się w kwietniku kaskadowym. Brak dna w pierścieniach sprawia, że woda rozchodzi się wewnątrz we wszystkich kierunkach i każda z sadzonek ma do niej dostęp, a ryzyko przelania jest znacznie mniejsze. Jak prawidłowo podlewać Wieże Kwiatowe dowiesz się z poniższego filmu.

Jak podlewać rośliny w kwietniku kaskadowym.

Czy pielęgnacja roślin w kwietniku kaskadowym może być prostsza? Tak! Wystarczy wzbogacić glebę w specjalną odżywkę: TerraHydrogelVit, by dostarczyć do korzeni maksymalną ilość składników odżywczych oraz wody. Wieże Kwiatowe mogą być też wyposażone w system nawadniania. To niezwykle wygodna opcja, która sprawi, że wszystkie poziomy kwietnika kaskadowego będą równomiernie podlane bez nadmiernego wysiłku. 

Kwietnik kaskadowy dopasowany do każdej przestrzeni

Oprócz przemyślanej konstrukcji i ułatwionej pielęgnacji roślin metalowych kwietnik kaskadowy ma jeszcze jednego asa w rękawie. Wieże Kwiatowe występują w naprawdę wielu rozmiarach, dzięki temu dopasowanie do potrzeb przestrzeni, w której mają się pojawić, stanie się prostsze niż myślisz. 

Mniejsze modele od 700 – 1200 mm wysokości są świetne do oddzielania przestrzeni, a przy tym nie przysłaniają widoczności, doskonale sprawdzą się w ciągach pieszych przy ulicy. Mogą pełnić dodatkową rolę dekoracyjną na skwerze, przy pomniku czy fontannie. 

Prawdziwi giganci (2000 mm i więcej) fantastycznie podkreślają rangę miejsca i uzupełniają duże otwarte przestrzenie. Rynek czy deptak prezentuje się znacznie lepiej z rzędem Wież Kwiatowych, a znajdujące się bujnie obsadzone kwietniki kaskadowe przed zabytkowym ratuszem zachęcą turystów do wykonania pamiątkowego zdjęcia. 

Kwietniki kaskadowe mają w podstawie koło, jednak aby mogły stać się wyróżniającą dekoracją wejścia do budynku, w ofercie występują też tzw. “połówki”. Taka konstrukcja powstaje na bazie półokręgu i dzięki temu może być postawiona bezpośrednio przy ścianie, murze czy ogrodzeniu.  

kwietnik-kaskadowy-na-scianie
Kwietnik kaskadowy „połówka” to świetne rozwiązanie, którym można udekorować wejście do budynku.

Dodatkowo każdy kwietnik kaskadowy znakomicie prezentuje się w grupie, dlatego dowolnie można łączyć ze sobą różne modele. W ten sposób uzyskasz jedyny w swoim rodzaju efekt. Jeśli nie jesteś pewien, jak zaplanować ukwiecenie w swoim otoczeniu, zwróć się do zespołu Terra Group, który pomoże wybrać najlepsze zestawienia, a także przygotuje wizualizacje projektu. 

Naturalna dekoracja na lata 

Kwietniki kaskadowe są trwałe i wytrzymałe, dlatego przy odpowiedniej konserwacji z pewnością będą cieszyć oko przez wiele lat i nigdy się nie znudzą. Jeśli chcesz się przekonać, jak to możliwe, odwiedź nasze wpisy, gdzie opisujemy, jak aranżować kwietniki sezonowe na każdą porę roku oraz jak przygotować Wieże Kwiatowe na kolejny sezon. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat kwietników kaskadowych:

W razie dodatkowych pytań skontaktuj się z opiekunem klienta wyznaczonym dla Twojego terenu zamieszkania.