Gwarancja udanych nasadzeń miejskich

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Potrzeby i możliwości wykorzystania wody rosną, a jej zasoby wręcz przeciwnie. Woda jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie. Bez wody umiera każde żywe stworzenie – roślina, zwierzę, człowiek… A zatem jak najprościej zapewnić naszym kwiatom i drzewom źródło życia?

inspiracje72

Na polskim rynku coraz częściej można spotkać produkty przeznaczone dla zawodowych ogrodników oraz hobbystów, które mają usprawnić produkcję, zmniejszyć jej koszty i sprawić, by czas poświęcony na pielęgnację roślin stał się przyjemny. Jednym z takich produktów są hydrogele firmy Terra® przeznaczone do agrokultury.

Co to jest właściwie hydrogel?

Hydrogele zwane również superabsorbentami to wielocząsteczkowe, usieciowane i nierozpuszczalne polimery, które nie tylko zaopatrują rośliny w wodę, ale również – dzięki  swym unikalnym właściwościom – poprawiają jakość podłoża. To w większości produkty ekologiczne, które są neutralne dla środowiska oraz bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin.

Mówiąc prościej – to substancje pomagające gromadzić wodę w glebie i zapobiegające wysychaniu roślin. Po wymieszaniu z ziemią potrafią zatrzymać bardzo duże ilości wody z opadów lub nawadniania, a następnie stopniowo oddawać wodę do dyspozycji korzeni roślin.

Informacje o zastosowaniu hydrogeli przypominamy właśnie teraz, przed wiosną, gdyż warto je dodać do gleby podczas sadzenia nowych roślin w przestrzeni miejskiej, ogrodach, a także na balkonach i tarasach.

hydrogele Terra

Korzyści z stosowania hydrogeli?

Stosując hydrogel w nasadzeniach miejskich 3-krotnie ograniczymy częstotliwość podlewania roślin. Dzięki temu wpłyniemy na zmniejszenie nakładu naszej pracy oraz zredukujemy o 30% dawkę nawożenia. Co najważniejsze, zwiększymy efektywność wzrostu roślin oraz ograniczymy ilość „wypadów”. Gdy zsumujemy wszystkie powyższe czynniki, nasze koszty, które zamierzaliśmy ponieść na pielęgnację roślin z pewnością zmaleją, tym samym wpłyniemy na znaczące zaoszczędzenie  środków finansowych.

Hydrogel w nasadzeniach miejskich

Do nasadzeń drzew i krzewów wykorzystujemy hydrogel w czystej postaci. Jego właściwości skutecznie wpływają na: lepsze ukorzenienie drzew, dłuższą przeżywalność nasadzonych drzew, a także, jak już wcześniej zostało wspomniane, ograniczenie częstotliwości podlewania.

Zalecane są do wykorzystywania w przestrzeni miejskiej, ponieważ poliakrylany po okresie 3-5 lat ulegają całkowitej biodegradacji. Najważniejszą właściwością hydrogeli jest bardzo duża zdolność sorpcyjna wody. Dla przykładu 1g czystego hydrogelu potrafi zmagazynować od 300 do nawet 1000 ml wody.

Poniżej przedstawiamy cykl sadzenia młodego drzewa lub krzewu z zastosowaniem hydrogeli:

hydrogele TerraŹródło: archiwum Terra

hydrogele TerraŹródło: archiwum Terra

hydrogele TerraŹródło: archiwum Terra

hydrogele TerraŹródło: archiwum Terra

hydrogele TerraŹródło: archiwum Terra

hydrogele TerraŹródło: archiwum Terra

Pamiętajmy też, że zanim hydrogel będzie mógł podarować wodę naszym roślinom, musi najpierw wchłonąć jej zapas. Dlatego w pierwszych dniach po zastosowaniu hydrogelu rośliny podlewajmy regularnie i obficie. Gdy granulki hydrogelu napęcznieją, możemy zmniejszyć częstotliwość podlewania i cieszyć się wygodą, jaką daje nam hydrogel.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz