Czas udanych inwestycji – jak spożytkować nadwyżkę budżetową?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Listopad i grudzień to moment podsumowań, zarówno tych osobistych, jak i przeprowadzanych na wielką skalę. W miejskich kasach również weryfikowane są poczynania z całego roku – jeśli zaplanowane dochody przewyższą wydatki, w miejskiej kasie pozostaje suma, którą można przeznaczyć na dodatkowe inwestycje – ale jak to wygląda w praktyce?

wolne środki budżetowe

Nazywane są różnie: „resztkami budżetowymi” lub „wolnymi środkami budżetowymi”. Pojęcie obejmuje ogół nadwyżki środków, jakie pozostały w miejskiej kasie po wykonaniu wszystkich zaplanowanych zadań. Nierzadko są to znaczne kwoty, które należy zagospodarować jeszcze przed końcem bieżącego roku kalendarzowego.

wolne-srodki-budzetowe

Analizując zjawisko nadwyżki, warto podeprzeć się literą prawa: „Wolne środki obejmuje środki jednostki sektora finansów publicznych znajdujące się w jej dyspozycji, które nie są wydatkowane w określonym dniu na wykonywanie zadań oraz funkcjonowanie danej jednostki. Wolne środki nie obejmują środków w walutach obcych[1]”.

wieże kwiatowe ukwiecenie miasta gostyń 6

Gostyń | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Pozostałe środki to ogromna szansa dla miasta – warto spożytkować je korzystnie i przeznaczyć na wydatki nieprzewidziane w podstawowym budżecie. W momencie, gdy zrealizowane zostaną wszystkie najważniejsze inwestycje: budowa dróg czy remonty, można pochylić się nad dodatkowymi korzyściami dla miasta, między innymi ukwieceniem jego przestrzeni w przyszłym sezonie.

wieże kwiatowe donice miejskie gianto nekla

Nekla | źródło: www.terraform.pl

Warto wykorzystać ten moment na to, by wiosną móc cieszyć się pięknem pięknych roślinnych dekoracji i spożytkować „nadwyżkę” z korzyścią dla całej lokalnej społeczności. To świetny przykład gospodarności i racjonalnego dysponowania dodatkowymi środkami.

Promocja 5+1 to bogaty pakiet korzyści, w ramach którego do 5 tych samych produktów otrzymujesz gratis jeden dodatkowy. To sposób na oszczędność funduszy, ale również czasu i miejsca – wybrane teraz produkty otrzymasz na wiosnę – tak, by Twoje miasto rozkwitło!1

Co prawda mamy listopad, a sezon na roślinne dekoracje w miastach rozpocznie się dopiero wiosną, to warto już teraz zająć się ich zaplanowania. Do pełnego rozwoju kwiaty potrzebują bowiem co najmniej kilka miesięcy, wobec czego ich nasadzenia rozpoczynają się już teraz. Czy pierwsze ciepłe miesiące mogą „wybuchnąć” kolorami młodych roślin? Oczywiście!

wieże kwiatowe terra pszczyna (2)Pszczyna | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

[1] Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.), art. 48.

Zdjęcia: pexels, pixabay


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz