Choroby kwiatów – mączniak

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Aby rośliny cieszyły oczy swoim wyglądem, potrzebują naszej opieki oraz pracy. Tak samo, jak w przypadku człowieka i powiedzenia, która mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć, tak i u roślin zasada ta powinna być przestrzegana. Jednym z niepokojących objawów, na który trzeba zwrócić uwagę, jest biały nalot występujący na roślinach, czyli mączniak.

Jak wygląda mączniak?

Wiosną, gdy panuje duża wilgotność i temperatura około 10 stopni, na najmłodszych liściach i pędach pojawia się biały, szybko rozszerzający się mączysty nalot. Jest to objaw choroby, która nazywana jest mączniakiem prawdziwym. Rośliny dotknięte tą chorobą nie tylko tracą walory estetyczne, ale i znacznie słabiej się rozwijają.

Mączniak przybiera postać plam, pokrytych watowatą grzybnią w kolorze białym, która po pewnym czasie brunatnieje. Na początku na górnej stronie liści powstają niewielkie białe plamki o średnicy nieprzekraczającej pół centymetra, stopniowo jednak łączą się ze sobą, tworząc duże białe powierzchnie, zajmujące nierzadko całe powierzchnie liści. W rezultacie te, które zostały zaatakowane i porażone, marszczą się, a następnie zwijają ku dołowi i zasychają. Duże różnice wilgotności powietrza w dzień i w nocy oraz częste zwilżanie roślin sprzyjają rozwojowi patogenów i objawów chorobowych. Mączniak może zaatakować nie tylko rośliny uprawne, jak winogron, dynia, agrest, ale też często kwiaty ozdobne wykorzystywane w kompozycjach kwiatowych np. surfinie czy petunie.

maczniak-prawdziwy-a-rzekomy
Mączniak przybiera postać plam, pokrytych watowatą grzybnią w kolorze białym, która po pewnym czasie brunatnieje.

Mączniak prawdziwy czy rzekomy?

Mączniak prawdziwy od rzekomego różni się umiejscowieniem białego nalotu. Gdy znajduje się on na wierzchniej warstwie liścia będzie to najprawdopodobniej pierwsza choroba. Natomiast jeśli na roślinie można zauważyć żółte plamy, a na dolnej części blaszki liściowej widoczny jest nalot, będziesz miał do czynienia z mączniakiem rzekomym. Warto wiedzieć, że te dwie przypadłości wywoływane są przez różne patogeny, dlatego sposób zwalczania czy dobór preparatów należy odpowiednio dobrać do występującego mączniaka.

oprysk-na-maczniak
Kiedy choroba grzybowa rozwija się w większym stopniu zaawansowania, należy wykonać oprysk na mączniak.

Co na mączniaka?

Do walki z chorobą przystępujemy jak najszybciej, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy. Czyli w chwili, gdy biały nalot przybiera formę małych plam, wskazane jest ich zwalczenie poprzez odcięcie porażonych części roślin. Natomiast, kiedy choroba ta rozwija się w większym stopniu zaawansowania, należy sięgnąć po środki chemiczne przeciwko chorobom grzybowym, do których możemy zaliczyć: Score 250 EC lub Bravo 500 SC. Są to tanie i skuteczne chemikalia.

Ważne jest, aby oprysk na mączniak wykonać, gdy nie są przewidywane opady. Jeśli deszcz spadnie do 2 godzin po zastosowaniu preparatu, konieczne będzie powtórzenie zabiegu. Oprysk na mączniak należy wykonać jeszcze raz po 7 dniach od pierwszego razu. Środki stosowane do ochrony roślin z daną substancją aktywną powinniśmy stosować raz na sezon, dzięki temu unikniemy zjawiska uodparniania się chorób na daną substancję. Tylko wtedy możemy być pewni, że zwalczymy odpowiednio chorobę.

Zdrowe i piękne rośliny

Jeśli chcesz, aby kwiaty wyglądały tak urodziwie jak na poniższym zdjęciu, musisz w miarę szybko reagować na niepokojące zmiany, ponieważ każda chwila działa na szkodę roślin.

zdrowe-rosliny-ozdobne
Aby cieszyć się pięknymi zdrowymi kwiatami, w razie wystąpienia mączniaka prawdziwego trzeba zagregować możliwie jak najszybciej.

Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz