Jajka ażurowe z kwiatami, pisanki oklejane i malowane, figurki zająca – tak wyglądała Wielkanoc 2022 w miastach

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Trzeba przyznać, że Wielkanoc 2022 była bardzo udana. Nie tylko ze względu na ładną pogodę, ale też fakt, że coraz więcej miast decyduje się przystroić przestrzeń na święta. Dzięki ozdobom spacer po rynku staje się niezwykle przyjemnym i radosnym doświadczeniem. Co w tym roku zyskało miano najlepszej dekoracji wielkanocnej? Zobacz galerię zdjęć z polskich, niemieckich, słowackich miast. 

Dekoracje wielkanocne opanowały Bytom

W Bytomiu miała miejsce świąteczna rewolucja. W wielu punktach pojawiły się ozdoby wielkanocne, między innymi przy Urzędzie Miasta, w parkach (Park Miejski Kachla, Park im. Marii Konpnickiej), placach (Plac gen. Władysława Sikorskiego, Plac Jana, Plac im. Witolda Szalonka). W rezultacie cały Bytom zyskał spójne, robiące wrażenie dekoracje – ażurowe kwietniki w kształcie jajka, a także wielkie pisanki. W sumie takich ozdób pojawiło się aż 41!

Jajka ażurowe symbol Wielkanocy i wiosny

Wielkanoc 2022 to przede wszystkim jajka-kwietniki, które stały się najbardziej popularnymi dekoracjami świątecznymi dla miast. Ażurowa konstrukcja sama w sobie robi duże wrażenie, ale gdy doda się możliwość obsadzenia jej dolnej części wiosennymi kwiatami, uzyskamy ozdobę idealną. Nic więc dziwnego, że praktycznie w każdym zakątku Polski można było podziwiać tego typu dekoracje. Jajka ażurowe pojawiły się w między innymi Giżycku, Wieliczce, Brześciu Kujawskim, Mieroszowie, Szczytnie, austriackim St. Veit, Leibniz, niemieckim Elz, Lingen (Ems). 

Niedawno pokazywaliśmy, jak kreatywnie można przestawić takie dekoracje (dokładnie we wpisie „Jajka ażurowe w 8 aranżacjach wielkanocnych”). W Kościanie oraz słowackim Ružomberok wielkanocne kwietniki zostały zaprezentowane w jeszcze innej odsłonie, a mianowicie w towarzystwie kojarzących się ze świętami figurek zwierzątek – zająca czy baranków. 

Miejskie promowanie przez wielkanocne dekorowanie

Dekoracje wielkanocne zachęcają do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Z tego względu warto umieścić na świątecznej pisance herb lub logo miasta. Dzięki temu niezależnie od drugiego planu fotografii od razu będzie wiadomo, gdzie była ona zrobiona. Taki pomysł można było zaobserwować w Polanicy-Zdroju czy Włocławku.

Innym rozwiązaniem jest udekorowanie wielkich jajek tradycyjnymi, ludowymi wzorami. W efekcie uzyska się piękną dekorację wielkanocną, która przy okazji promuje miasto.  

jajka-malowane-pisanki-z-ludowymi-wzorami
Duże pisanki z ludowymi wzorami w Liptovský Mikuláš.

Wspólne malowanie gigantycznych pisanek 

Miejskie malowanie pisanek to wydarzenie, którego nie można pominąć. Zupełnie nie dziwi, że coraz więcej miejscowości decyduje się na tego typu event. Z reguły odbywa się on w dwojaki sposób. W pierwszym przypadku wielkie jajka wielkanocne są dostarczane np. do szkół czy ośrodków kulturalnych i tam uczniowie lub lokalni artyści malują na nich dekoracyjne wzory. W drugiej opcji gotowe do pomalowania pisanki umieszcza się np. na dużym placu, gdzie wszyscy ochotnicy mogą przyczynić się do stworzenia wielkanocnego dzieła sztuki. Gotowe jajka wielkanocne stają się jedyną w swoim rodzaju dekoracją, a niekiedy, tak jak w Karpaczu, mogą stać się elementem gry miejskiej

Kreatywne dekoracje wielkanocne

Aby miasto co roku prezentowało się oryginalnie, nie trzeba wcale wymieniać za każdym razem dekoracji wielkanocnych. Wystarczy kreatywne podejście, które sprawi, że tradycyjna ozdoba wielkanocna całkowicie zmieni swoje oblicze. Dla przykładu w Raciborzu górna część jajek-kwietników przystroiła duże donice miejskie. Innym ciekawym pomysłem może być dodanie elementów dekoracyjnych na ażurowe ozdoby – wstążki, kokardy, gałązki. Dzięki temu świąteczny wystrój z każdym rokiem będzie wyglądał inaczej i nigdy się nie znudzi. A zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na dekoracje wielkanocne, które pojawią się w innej części miasta. 

Piękna Wielkanoc 2022 w mieście

Strojenie miast na święta Wielkanocne to trend, który niezwykle nas cieszy. Dzięki temu przestrzeń publiczna jeszcze szybciej wybudza się z zimowego snu i wypełnia kolorem. Już teraz dobrze jest przygotować się na kolejny rok, ponieważ do końca maja 2022 trwa wyprzedaż dekoracji wielkanocnych TerraEaster.   

Dodaj komentarz