Choinka w Centrum Miasta: Ognisty Spór o Świąteczne Symbole w Przestrzeni Publicznej!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Co roku od kilku ładnych lat trwa spór o to, czy choinka postawiona w centrum miasta to piękna dekoracja, czy atak na osoby innego wyznania. Co ciekawe spór ten często wydaje się być jedynie medialnie rozdmuchany, bo kiedy rozmawiamy o tym ze znajomymi okazuje się, że nikomu (nawet innej wiary) nie przeszkadza widok świecącej choinki.

Załóżmy jednak, że osoby z którymi rozmawialiśmy akurat przypadkowo wszystkie miały podobne zdanie, a faktycznie jest inaczej. Powinniśmy się w takim wypadku zastanowić skąd w ogóle wzięła się choinka, ale ten temat mamy już omówiony – zapraszamy do artykułu poniżej, jeżeli interesuje Was historyczna podróż w czasie do początków choinki w naszej kulturze.

Następnie powinniśmy pomyśleć co choinka wnosi pozytywnego w nasze życia, a jakie niesie za sobą negatywne uczucia, a przede wszystkim skąd te negatywne i pozytywne uczucia się biorą? Często dajemy uczuciom zawładnąć naszymi sercami zanim je zrozumiemy. Dziś postaramy się racjonalnie podejść do tematu, a Was zapraszamy do dyskusji!

slubice zima 2018 8281 1

Zacznijmy od negatywnych aspektów, bo to przez nie, albo dzięki nim pojawia się na tapecie ta myśl, która jest mimo wszystko myślą filozoficzną. O ile będziemy potrafili się wszyscy nie pokłócić to możemy jedynie urosnąć dzięki takim rozmowom.

DSC2140

Najczęściej wymienianym powodem niechęci do choinki w publicznym miejscu jest zwrócenie uwagi na uczucia innych osób, czyli szacunek do wszystkich wyznań. Ze względu na to, że choinka jest kojarzona ze świętem chrześcijańskim ludzie zastanawiają się, lub są zdania, że wszelkie takie i inne symbole ( jak krzyże, czy żłobki i stajenki) nie powinny się pojawiać w przestrzeni publicznej, ponieważ mogą obrażać uczucia osób innej wiary, innego wyznania, lub nawet osób niewierzących.

Kolejnym powodem jest różnorodność religijna – tworząc tego typu ozdoby w publicznej przestrzeni część osób innego wyznania może czuć się dyskryminowana, pomijana a nawet niezauważona, poprzez faworyzowanie innej religii przez władze miast. Przez to dużo krajów stara się utrzymać neutralność światopoglądową w instytucjach publicznych.

Silnym i utrzymującym się argumentem jest również tak zwane pojęcie laickości, które zakłada separację władzy państwowej od instytucji religijnych. Ludzie zwyczajnie nie chcą, żeby Kościół podejmował jakiekolwiek publiczne decyzje we współpracy z Państwem.

I ostatni argument to polityczne spory: Umieszczanie symboli religijnych w miejscach publicznych może być źródłem sporów politycznych. Działania te mogą być interpretowane jako próba narzucenia konkretnej wiary lub wprowadzenia religijnych norm w sferze publicznej, co może wywoływać kontrowersje.

Warto zauważyć, że podejście do tego tematu może się różnić w zależności od kraju, regionu czy społeczeństwa. W niektórych miejscach istnieje akceptacja umieszczania symboli chrześcijańskich w miejscach publicznych, podczas gdy w innych jest to bardziej kontrowersyjne, w jeszcze innych umieszcza się takie, jacy ludzie tam mieszkają – czyli mamy symbole różnych religii i staramy cieszyć się każdymi. Często jednak wtedy ateiści czują się pominięci, więc również nie jest to „złoty środek”. Dyskusje na ten temat często dotyczą równowagi między swobodą wyznania a zapewnieniem neutralności i równości w sferze publicznej.

OZDOBY MILICZ TRZEBNICA JPG 0076

Teraz przejdziemy do pozytywnych aspektów choinki, które często wydają się być oczywiste. Pierwsze które wpadają do głowy to piękna ozdoba. Jest to ozdoba, która świeci, jest kolorowa i cieszy zarówno dzieci jak i dorosłych. W wielu miastach (szczególnie amerykańskich) ludzie zbierają się na wspólne włączanie choinek. Fakt, zwykle są to ogromne, majestatyczne drzewka, więc i proces podłączenia tysięcy światełek jest zapierający dech w piersiach. Ludzie świętują wspólnie, tworząc tym samym wspólnotę, a przecież każdy chce czuć się przynależny, więc w tym okresie nie chcą, żeby było im to odebrane.

Kolejnym punktem jest oczywiście tradycja i dziedzictwo kulturowe. Wiemy jak ważne są tradycje w kulturze ludzi i wiemy też co się dzieje, gdy ludzie zapominają o swoich tradycjach, masowo odchodząc od swojej historii i swoich korzeni. W oczach ludzi świętujących przy choince nie dzieje się dobrze. Z resztą nie bez powodu była to jedna z typowych metod przejęcia władzy podczas wojen. Odcięcie ludzi od korzeni, zmiana historii w podręcznikach, odcięcie od religii i tradycji, mordowanie księży oraz ludzi wykształconych. Dlaczego? Ponieważ wtedy było łatwo przejmować kontrolę. Jest to smutna prawda, ale nasza historia niestety niesie takie wspomnienia. Niejeden z nas jeszcze ma babcię czy dziadka, który doskonale pamięta czasy wojenne i powojenne. Bardzo zachęcamy jednocześnie do odwiedzania ich i pytania o tamte czasy, bo w pewnym momencie będzie za późno, a często warto wysłuchać te smutne historie, jeśli nie dla nas – to dla nich. Ludzie argumentują, że te symbole mają głębokie korzenie w historii kraju i odzwierciedlają kulturowe fundamenty społeczeństwa, których nie można zapomnieć, żebyśmy byli silni i żebyśmy wiedzieli kim jesteśmy. Jest to ważny element, bo dzięki niemu możemy uczcić pamięć tych, którzy walczyli za to, żebyśmy my mogli ją tam postawić, którzy walczyli za naszą wolność.

Następna myśl pozytywna to wartości i etos religijny: Osoby wierzące uważają, że obecność symboli chrześcijańskich lub ogólnie religijnych w miejscach publicznych odzwierciedla i podkreśla wartości, na których opiera się ich religia. Widzą w tym nie tylko wyraz własnych przekonań, ale także pozytywny wpływ na społeczeństwo, ponieważ każda religia stara się cechować rodzinnością i miłością, często też opieką nad słabszymi, czy umiejętnością dzielenia. Są to uniwersalne wartości, zgodnie z którymi i tak powinniśmy żyć (z czym chyba się każdy zgodzi), a które często zostają w dzisiejszych czasach pominięte, przez co naród staje się bardziej samotny. Dla niektórych jest to szansa na powrócenie do tych wartości moralnych i etycznych, o których zapomniał w pospiechu codziennego życia.

choinka dekoracja kosciola przed wejsciem do budynku 1

Dla innych argumentem jest znaczenie historyczne. Niektórzy ludzie mogą argumentować, że symbole chrześcijańskie w naszym kraju mają znaczenie historyczne, które wykracza poza aspekt religijny. Uważają, że te symbole są integralną częścią historii kraju i mają istotny wpływ na kształtowanie tożsamości narodowej. Jest to oczywiście bardzo bliskie tradycji i dziedzictwu kulturowemu, choć nie do końca jest to to samo. Często mylnie odbierany argument w sporach politycznych, który docelowo ma motywować na do pamięci o skomplikowanych i wielowymiarowych elementach tożsamości narodowej, takich jak: język, historia, kultura, wartości, terytorium oraz symbole. Na wszystkie te elementy religia miała wpływ i chętnie opisałabym jaki, ale może nie teraz 😉 Jeśli byście byli zainteresowani to dawajcie łapkę w górę, może zrobię taki obiektywny materiał!

Ostatnim punktem jest stabilność społeczna – niektórzy zwolennicy symboli chrześcijańskich w miejscach publicznych mogą uważać, że te symbole przyczyniają się do stabilności społecznej, dostarczając wspólnego punktu odniesienia dla społeczeństwa. Szczególnie dlatego, że ciężko jest zrobić tak, aby wszyscy czuli się zawsze zauważeni, warto obrać jedną drogę, która cechuje się chociaż ogólnie wspólnym nurtem dla większości osób w kraju, co wpływa pozytywnie na siłę psychiczną, w końcu wiemy, że czujemy się bezpieczniej, gdy wiemy, że jest dookoła nas społeczeństwo, z którym jesteśmy zjednoczeni.

IMG 4803

Jak widzicie argumentów za i przeciw jest sporo i każde z nich są ważne. Może dlatego ten spór nadal trwa, bo znowu jest to sytuacja, w której ciężko jest zaspokoić potrzeby wszystkich. My nie chcemy tu koniecznie obierać strony, bardziej zależy nam na przedstawieniu każdej z nich i potencjalne otwarcie dyskusji w tym temacie. Zastanawiamy się, jakie święta można obchodzić również w okresie zimowym i okazuje się, że jest ich kilka, na przykład, w judaizmie obchodzone jest Chanuka, a w islamie Muzułmanie obchodzą Id al-Maulid, święto upamiętniające narodziny Proroka Mahometa. W hinduizmie zimowe święta obejmują Diwali, festiwal świateł.

Warto jednak zaznaczyć, że Boże Narodzenie stało się także powszechnym świętem kulturalnym i społecznym, obchodzonym przez ludzi różnych wyznań i kultur na całym świecie, niezależnie od ich religijnych przekonań. Dlatego niektóre zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem mogą być obchodzone przez osoby, które nie są wyznawcami chrześcijaństwa.

Często rozmowy na ten temat stają się agresywne, a odbiorcy czują się zaatakowani, co wynika zwykle z braku zrozumienia i przestrzeni do wyrażenia swojej opinii. Często możemy tez czuć się zaatakowani. My chcielibyśmy dowiedzieć się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy podoba Wam się Choinka w centrum miasta, czy może uważacie, że nie powinno jej tam być? A może chcielibyście połączenia różnych aspektów celebrowania świąt w różnych kulturach i wyznaniach? Podzielcie się swoją opinią!

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz