Mrówki w ogrodzie – czy warto się ich pozbyć?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Mrówki są zasadniczo uważane za pożyteczne owady, czyścicieli lasów, dzięki którym obieg materii w przyrodzie odbywa się w sposób dużo bardziej efektywny. Co jednak, jeśli mrówki pojawią się w ogrodzie? Czy traktować je jak szkodniki i szukać skutecznego sposobu na ich usuniecie? Jakie metody mogą się okazać pomocne?

Jakie szkody mogą wyrządzić mrówki w ogrodzie?

Mrówki występują nie tylko w lasach, gdzie zobaczyć można wielkie, stworzone przez nie kopce mrowisk. Spotkać można je na trawnikach, placach zabaw, boiskach, a także w przydomowych ogrodach. Chociaż owady te nie są szkodnikami upraw w powszechnym rozumieniu tego terminu, to wielu ogrodników pragnie się ich pozbyć spośród swoich grządek. Dlaczego? Mrówki w ogrodzie:

  • nie żywią się korzeniami roślin,
  • nie niszczą kwiatów ani owoców,
  • nie są naturalnymi wrogami dżdżownic i innych organizmów, uważanych za pożyteczne.

Ich ugryzienia mogą zaboleć, ale odmiany mrówek występujące w Polce nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Zdarza się, że tworząc podziemną sieć tunelików w pobliżu młodych roślin, rozsad czy świeżo wysianych nasion, utrudniają ich rośnięcie, doprowadzając nawet do miejscowego zapadania się gleby. Podobna sytuacja może się wydarzyć w przypadku nowo zasianych trawników. Generalnie jednak straty powodowane bezpośrednio przez mrówki w ogrodzie są niewielkie.

Jaki związek mają mrówki w ogrodzie z inwazją mszyc?

Chociaż mrówki same w sobie nie stwarzają wielkiego ryzyka dla ogrodowych upraw, to jednak doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że mogą mieć związek z wystąpieniem inwazji mszyc. Te z kolei, jak wiadomo, stanowią  problem nie tylko na grządkach z koperkiem czy bobem, ale również na ogrodowych rabatach. Szybko się roznoszą, a walka z nimi nie jest łatwa. Okazuje się, że za szybki rozwój kolonii mszyc w ogrodzie odpowiedzialne mogą być mrówki. Mrówki w ogrodzie żywią się wydzieliną mszyc, nie tylko zbierając ją, ale również wspierając mszyce w rozwoju. Z tego powodu mrówki odstraszają naturalnych wrogów mszyc, np. biedronki, a także roznoszą szkodniki na inne rośliny, aby rozszerzyć swoją „hodowlę”.  Jeśli uda się usunąć mrówki z ogrodu, łatwiej będzie wyeliminować również mszyce.

mrowki-a-mszyce
Mrówki w ogrodzie żywią się wydzieliną mszyc, nie tylko zbierając ją, ale również wspierając mszyce w rozwoju.

Mrówki w ogrodzie – jak pozbyć się ich domowymi sposobami?

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele skutecznych preparatów na mrówki. Pozwalają one stosunkowo szybko pozbyć się niechcianych owadów z grządek i ścieżek. Co jednak zrobić, jeśli nie chcemy stosować w pobliżu swoich upraw środków chemicznych? Rozwiązaniem może być jedna z metod naturalnych:

  • sadzenie roślin, których zapachu mrówki nie tolerują, takich jak dalie, tymianek, oregano czy bazylia, w pobliżu ich najbardziej uczęszczanych szlaków,
  • posypywanie mrówczych ścieżek sproszkowanym cynamonem lub świeżo mieloną czarną kawą,
  • spryskiwanie miejsc występowania mrówek mieszanką wody z sodą oczyszczoną i octem.

W przypadku dużych ilości tych owadów w ogrodzie, zastosowanie sklepowych preparatów może się okazać dużo bardziej ekonomiczne i mniej kłopotliwe.

Ugryzła Cię mrówka? Przeczytaj także artykuł jak leczyć ugryzienie mrówki: https://dico.pl/ugryzienie-mrowki-jak-wyglada-jak-leczyc/

Artykuł gościnny


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz