Czy Polscy deweloperzy dojrzeli do ekologii? Pięć polskich ekoinwestycji mieszkaniowych

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Świadomość ekologiczna i dbałość o środowisko naturalne dziś nie ograniczają się już tylko do segregowania śmieci czy zrównoważonego żywienia.

czypolscydeweloperzydojrzelidoekologiŹródło: www.pexels.com

Coraz częściej szukając nowego mieszkania lub budując dom zwracamy także uwagę na ich energooszczędność pozwalającą na zmniejszenie opłat za zużycie prądu czy gazu, rozsądnie zaprojektowane otoczenie i rozwiązania pozwalające na ograniczenie szkodliwego wpływu obecności człowieka na przyrodę. Czy deweloperzy dojrzeli do ekologii? Zastanawiamy się, przeglądając pięć powstałych w ostatnich latach lub planowanych do realizacji polskich inwestycji podkreślających cechy przyjazne naturze.

1. Accent Eco

gdzie: Warszawa, Bemowo

realizacja: 2016 r.

Zrealizowana przez francuskiego dewelopera inwestycja Accent Eco na warszawskim Bemowie już nazwą podkreśla ekologiczny charakter osiedla. Dodatkowo inwestycja otrzymała certyfikat HQE International – przyznawany budownictwu wysokiej jakości i przyjaznemu środowisku.

Niewysokie, czteropiętrowe bloki zostały postawione w ekspozycji wschodnio-zachodniej w sposób zapewniający maksymalne oświetlenie, co w naturalny sposób wykorzystuje energię słoneczną do podwyższenia energooszczędności pomieszczeń i pozwala na zmniejszenie rachunków za światło i ogrzewanie. Słońce wykorzystane jest także przez instalacje solarne do ogrzania wody użytkowej w budynku, a czujniki ruchu sterują oświetleniem w częściach wspólnych dla mieszkańców przyczyniając się także do zrównoważonego zużycia energii.

Ze względu na sportowy charakter dzielnicy Bemowo i liczne ścieżki rowerowe w okolicy inwestor zadbał także o zachęcenie mieszkańców do korzystania z tej alternatywy dla transportu samochodowego projektując ścieżki rowerowe tuż przy osiedlu i stojaki na rowery pozwalające na ich bezpieczne pozostawienie.

Na terenie Accent Eco zaplanowano także miejsca na samodzielne uprawianie owoców i warzyw, mieszkańcy mogą więc spełnić się w roli miejskich ogrodników cieszących się własnymi zbiorami.

2. Osiedle Mickiewicza

gdzie: Warszawa, Żoliborz

realizacja: 2016 r.

Na Żoliborzu, między ulicą Rudzką, a Alei Krajowej powstaje Osiedle Mickiewicza budowane w zgodzie z założeniami certyfikatu BREEAM potwierdzającego zastosowanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań.

Czy rzeczywiście go uzyska, przekonamy się bliżej terminu oddania osiedla do użytku, przewidzianego na koniec 2016 r., inwestor zapewnia jednak, że zamierza zastosować materiały wysoko-izolacyjne umożliwiające wyciszenie pomieszczeń i utrzymywanie ich w odpowiedniej temperaturze, pozwalając zmniejszyć koszty zużycia energii grzewczej.

W częściach wspólnych zainstalowane zostaną czujniki ruchu kontrolujące oświetlenie. Powstanie także stacja naprawy i mycia rowerów wykorzystująca wodę odzyskaną z opadów deszczu, a same mieszkania mogą zostać wyposażone w inteligentny system sterowania ciepłem i światłem, zmniejszając rachunki i zużycie energii, co jednak nie tyle jest rozwiązaniem ekologicznym, a bardziej nowoczesnym, dla osób lubiących nowoczesne gadżety.

Czy przy tym wszystkim faktycznie mieszkańcy będą mieli poczucie życia w zgodzie z naturą mieszkając jednocześnie przy hałaśliwej i zatłoczonej trasie AK – można lekko powątpiewać.

3. Ekomiasteczko Siewierz

gdzie: Siewierz

realizacja: od 2007 r.

Ciekawy projekt ekologicznego, samowystarczalnego miasta-ogrodu powstaje na 120 hektarach nad Zalewem Przeczyckim w Siewierzu Jeziornej.

Mieszkańcy ekomiasteczka będą mieli do wyboru zamieszkanie w segmentach, domkach jednorodzinnych lub niewysokich kamieniczkach. Całość zaprojektowana została w trakcie warsztatów Charette, w których brali udział nie tylko urbaniści i architekci, ale także władze i członkowie lokalnych społeczności. Miasteczko, którego budowę zaplanowano w sumie na 25 lat powstaje więc nie tylko z dbałością o zrównoważoną i spójną architekturę, ale także wykorzystanie w jak najlepszy sposób nowoczesnych rozwiązań ekologicznych.

Każdy kwartał miasteczka ma być samowystarczalny, produkując własną energię cieplną i elektryczną z ogniw fotowoltaicznych, korzystając z ekologicznego systemu odprowadzania ścieków pozwalającego na powtórne wykorzystanie „szarej” wody użytkowej do spłukiwania toalet, a wody deszczowej do podlewania zieleni. Wodę do użytku mieszkańców mają podgrzewać kolektory słoneczne, a w planach jest też wykorzystanie źródeł geotermalnych oraz mini elektrowni na biopaliwo. Jeśli te wszystkie plany zostaną zrealizowane, będziemy mieli do czynienia z prawdziwie zrównoważonym ekologicznie i architektonicznie miasteczkiem położonym na Śląsku, w odległości ok. 20 minut drogi od Katowic, które stanie się być może kuszącą alternatywą dla mieszkańców wielkiego miasta.

4. Nowe Żerniki

gdzie: Wrocław

realizacja: od 2015 r.

Modelowe, zrównoważone osiedle ma powstać także we Wrocławiu, będąc symbolem zmian architektonicznych w ramach realizowania przez to miasto programu Europejska Stolica Kultury 2016.

Osiedle Nowe Żerniki ma nie tylko wykorzystywać ekologiczne, energooszczędne rozwiązania, ale także stworzyć całą infrastrukturę ułatwiającą życie mieszkańcom, będącą przeciwwagą dla chaotycznie budowanych inwestycji stojących w pustce. Koszty eksploatacji w powstającym tutaj budownictwie wielorodzinnym i jednorodzinnym mają zostać znacznie zmniejszone, przez zastosowanie materiałów o wysokiej termoizolacji i rozplanowaniu przestrzennemu. Od strony południowej rozmieszczone zostaną strefy dzienne, od północnej – sypialnie i pomieszczenia gospodarcze o mniejszych oknach, dzięki czemu wnętrza będą lepiej się nagrzewać w ciągu dnia i wolniej tracić ciepło.

Standardem będzie też odzyskiwanie wody deszczowej, kolektory słoneczne oraz ciągi komunikacyjne pozwalające na dotarcie do wszystkich stref osiedla rowerem. Przez budowę nie tylko domów, ale zaplanowanie zielonej i przyjaznej przestrzeni wokół nich, twórcy Nowych Żernik chcą nawiązać do idei wystawy Wohnung und Werkraum (WuWA), z 1929 roku, w ramach której powstało spektakularne modelowe osiedle zaprojektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, a także do współczesnych nowoczesnych i zrównoważonych osiedli w Leeds, Malmö czy Amsterdamie.

5. Ecoria

gdzie: Poznań

realizacja: ukończona

Oddane do użytku w 2013 roku poznańskie osiedle Ecoria położone w pobliżu Rezerwatu Żurawiniec i na terenach nad Wartą powstało nie tylko z myślą o ekologicznych rozwiązaniach, ale także naturalnym wtopieniu budynków w zielone otoczenie.

W niewysokich, zaledwie czteropiętrowych budynkach zastosowano kolektory słoneczne do ogrzewania wody użytkowej, a także logotermy – alternatywne rozwiązanie w zakresie ogrzewania centralnego i doprowadzanej wody – zmniejszając w ten sposób wysokość rachunków.

Inwestor poza konkretnymi rozwiązaniami proponuje mieszkańcom edukację w zakresie zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych i oszczędności energetycznych, przygotowując dla nich specjalny poradnik „Eco-living”, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to bardziej chwyt marketingowy niż faktyczna dbałość o środowisko.

Większość deweloperów nadal traktuje rozwiązania ekologiczne jako zbyt drogie w realizacji, inaczej niż w krajach skandynawskich czy w Niemczech, Francji czy Anglii, gdzie świadomość wysokości stopnia naszego wpływu na środowisko jest znacznie wyższa. Szukając mieszkania lub domu budowanego z dbałością o naturę, uważnie przyglądajmy się więc hasłom ekologia i natura, którymi chętnie szafują inwestorzy, traktując je bardziej jako modne słowa – wytrychy niż konkretny stan.

Inspirowani Natura

Blog morizon.pl to kompleksowe podejście do nieruchomości - od A do Z. Tworzony przez ekspertów i pasjonatów z myślą o Twoim domu. Znajdziesz u nas najświeższe wiadomości z rynku, informacje o nowych inwestycjach, porady prawne i finansowe, ale także inspirujące artykuły z zakresu designu, architektury i wystroju wnętrz. Morizon - wiemy gdzie (i jak) zamieszkać!

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

1 komentarz do “Czy Polscy deweloperzy dojrzeli do ekologii? Pięć polskich ekoinwestycji mieszkaniowych”

  1. Takich inwestycji jest oczywiście trochę więcej. W Krakowie inwestycja taka nazywa się „Krakowskie Ogrody”. Deweloperzy raczej nie dojrzeli do tego, to tylko wyjątki na chwile obecną. Większość z nich nastawiona jest bardziej na zysk aniżeli stworzenie przyjaznej przestrzeni. Przynajmniej narazie…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz