Skandynawia pokochała polskie donice!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Szwedzkie miasto Olofström to kolejne miejsce, do którego zawitały donice z Polski! Wielkie pojemniki na kwiaty – Gianto od nuno’ni – trafiły na pas rozdzielające jezdnię. Niewykorzystana dotąd przestrzeń stała się atrakcyjna i bardziej bezpieczna. Zobacz, jak dokonali tego Skandynawowie:

donice miejskie Gianto nunoni (2)Źródło: www.nunoni.com

Dekoracja, jakich mało

Główna arteria miasta Olofström, Östra Storgatan – nie wyróżniała się niczym szczególnym. Szereg punktów usługowych, kamienice, ruchliwa jezdnia – to klasyczne elementy większości przestrzeni publicznych w Polsce, Europie i na świecie. To funkcjonalne, jednak monotonne otoczenie, które można urozmaicić w łatwy, a jednocześnie skuteczny sposób. Umieszczając antracytowe donice Gianto na pasie wyłączonym z ruchu, uzyskano ciekawy efekt wizualny, i to bez straty przestrzeni użytkowej. Pojemniki ukwiecono kolorowymi kwiatami, dzięki czemu szara i zwyczajna ulica stała się wyjątkowa.

Wizualny separator

Środkowy pas, który rozdziela pasy jezdni, jest strefą wyłączoną z ruchu. Aby uzmysłowić ten fakt kierowcom, a także pieszym, władze miasta Olofström ustawiły na nim duże donice – rozmiar pojemników wpływa na poczucie percepcji przestrzeni kierujących, dzięki czemu pojazdy nie naruszają ani samej strefy, ani jezdni po przeciwnej stronie. To gwarancja bezpieczeństwa, która rozciąga się również na nieprzewidziane sytuacje: w razie utraty kontroli nad samochodem, ten wytraci prędkość na donicy – nie na innym pojeździe – nawet jeśli sam pojemnik zostanie uszkodzony, auto i jego pasażerowie, odniesie straty mniejsze niż w przypadku kontaktu z klasycznym betonowym gazonem lub innym uczestnikiem ruchu.

donice miejskie Gianto nunoni (3)Źródło: www.nunoni.com

Wielkie… korzyści

Klasyczna forma modelu Gianto sprawia, że harmonijnie komponuje się z on w każdym otoczeniu: od rond, poprzez place, deptaki, chodniki lub tak jak w Olofström – na wyłączonych z ruchu pasach jezdni. Polietylen, czyli wyjątkowo mocny materiał, który zastosowano w produkcji gwarantuje, że to rozwiązanie idealne dla potrzeb wspólnych przestrzeni, w których nietrudno o nieprzewidziane sytuacje takie jak uszkodzenia mechaniczne, rozmaite akty wandalizmu czy uciążliwe opady atmosferyczne. Polscy projektanci zadbali o to, by użytkownicy nie zmagali się z przenoszeniem ciężkich pojemników – donica Gianto jest duża i solidna, jednak jej masa własna jest minimalna – aranżacja przestrzeni nie wymaga wiec dużo wysiłku, nawet gdy pojemniki mają trafić w sam środek zatłoczonej miejskiej arterii.

Polska marka, światowy design

Donice Gianto, które trafiły na szwedzkie ulice, sprawdziły się już w aranżowaniu polskich przestrzeni publicznych. Rybnik, Sosnowiec, Katowice, Zielona Góra – to tylko kilka spośród wielu miast, które już zdecydowały się na metamorfozę z użyciem wielkich pojemników. Rodzimy design, ze względu na oryginalną formę i wysoką jakość podbija Europę i świat – a to dopiero początek stylowej ekspansji!

donice miejskie Gianto nunoni (1)Źródło: www.nunoni.com

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz