Poznań już pokochał donice! A Ty?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Trzecia edycja Poznan Design Days za nami. Ponad tygodniowy festiwal obfitował w działania w i dla przestrzeni miejskiej: były wystawy, wykłady, happeningi i seanse filmowe. Udziału w takiej imprezie nie mogliśmy odmówić!

wielkie donice gianto inspirowani natura (11)Źródło: materiały prasowe nuno’ni oraz inspirowanych naturą

Kiedy planowaliśmy cztery lata wstecz pierwszą edycję festiwalu, założyliśmy sobie trzyletnią strategię, żeby sprawdzić, jak w mieście jesteśmy w stanie zajmować się designem. Przy pierwszej edycji założyliśmy komunikację, która miała na celu sprawdzić, jakie jest środowisko, jak funkcjonuje. Druga edycja dotyczyła nowych oczekiwań. Chcieliśmy ocenić, jak tak naprawdę mieszkańcy postrzegają design. Ta przestrzeń publiczna przewijała się właściwie przez trzy lata i była od początku szalenie istotna, więc trzecia edycja była naturalną konsekwencją naszych działań – przekonuje Andżelika Jabłońska-Macowicz, prezeska Fundacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i dyrygentka całego festiwalu.

wielkie donice gianto inspirowani natura (3)Źródło: materiały prasowe nuno’ni oraz inspirowanych naturą

Tegorocznej edycji festiwalu nie można odmówić różnorodności. Poznań odwiedzili w tym roku wyjątkowi goście, wśród nich Gil Penalosa, założyciel i prezes zarządów Miasto 8 80 oraz World Urban Parks, Marta Żakowska, antropolożka kultury, badaczka społeczna i redaktorka naczelna Magazynu Miasta, czy Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z grupy CENTRALA. Artyści, aktywiści i animatorzy pracowali z najmłodszymi i najstarszymi mieszkańcami Poznania, edukowali, opowiadali i prezentowali.

wielkie donice gianto inspirowani natura (1)Źródło: materiały prasowe nuno’ni oraz inspirowanych naturą

My postawiliśmy na happening, prezentację i… labę.

Przez cały czas trwania festiwalu Plac Wolności zdobiły kolorowe donice Gianto. Na pierwszy plan wybiło się jednak pięć śnieżnobiałych donic – to właśnie na nich artyści z grupy YOS Studio stworzyli niepowtarzalne dzieła. W ruch poszły pędzle, naklejki i rakle. Pojemniki ozdobiły litery, naklejki z najważniejszymi budynkami Poznania czy graficzne wzory przypominające oliwki. Każda donica była jedyna w swoim rodzaju.

wielkie donice gianto inspirowani natura (8)Źródło: materiały prasowe nuno’ni oraz inspirowanych naturą

Braliśmy też udział w warsztatach „Odmień swoje podwórko” w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Miasta Poznania. Natalia Zalopana, autorka bloga Inspirowaninatura.pl, przedstawiła słuchaczom pomysły i inspiracje na odnowienie przestrzeni miejskiej, po które sięgnęli mieszkańcy europejskich miast. Sporo było o miłości do zieleni miejskiej, świecie przyrody, architekturze krajobrazu.

wielkie donice gianto inspirowani natura (4)Źródło: materiały prasowe nuno’ni oraz inspirowanych naturą

Produkty marki nuno’ni stanęły też w strefie Laba Design, gdzie odbywały się warsztaty, seanse filmów, rozmowy i targ książki.

wielkie donice gianto (6)Źródło: materiały prasowe nuno’ni oraz inspirowanych naturą

Poznan Design Days dobiegł już końca. Doskonałych rozmów, twórczych zabaw i ciekawych inicjatyw będzie nam z pewnością brakować. Oby rok minął szybko!

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz