Zwykłe-niezwykłe donice miejskie

Kolorowe donice miejskie, nawet te w skali XXL niemal nikogo już nie dziwią. To nieodłączny składnik naszego otoczenia, który odmienić można, nasadzając w nim różne rośliny lub… dekorując specjalnymi etykietami, farbami lub flamastrami!

Naklejki

Popularnym sposobem na metamorfozę donicy miejskiej są naklejki. Nadrukowane na samoprzylepnej folii PCW, błyszczącej lub matowej, dają duże możliwości. Występują w dowolnych rozmiarach, mogą być dodatkowo pomalowane farbą lub flamastrami.

Wrocław | źródło: www.terraform.pl

Naklejki najwyższej jakości i odpowiednio nałożone (przy dobrej pogodzie) będą zdobić pojemnik nawet przez kilka lat, i to również w przypadku dekoracji „pod chmurką”. Nieskomplikowany montaż, łatwy demontaż i niepowtarzalny ciekawy efekt dekoracyjny sprawiają, że naklejki są świetnym pomysłem na ozdobienie powierzchni donicy – tak jak zrobiono to podczas Jarmarku Świętojańskiego we Wrocławiu.

Wrocław | źródło: www.terraform.pl

Zanim przykleisz naklejki:

 1. Za pomocą płynu do mycia szyb odtłuść powierzchnię donicy i usuń ewentualne zabrudzenia.
 2. Wysusz powierzchnię za pomocą ściereczki.
 3. Zanim przejdziesz do nakładania dekoracji, pozostaw ją w płaskiej pozycji, w temperaturze pokojowej (około 24-25 stopni).
 4. Wytnij wzór wraz z warstwą zabezpieczającą i ułóż w odpowiedniej konfiguracji, by wiedzieć, w jakiej kolejności nakładać naklejki. (Większe kompozycje dobrze jest roboczo nanieść na powierzchnię donicy i zamocować taśmą samoprzylepną).
 5. W razie potrzeby nałóż warstwę podkładu, by ujednolicić powierzchnię donicy.
 6. Nanoszenie zacznij od jednego z boków, a następnie powoli i ostrożnie przesuwaj wzór po powierzchni donicy. Naklejkę stale wygładzaj ściereczką, by usunąć „bąble”.
 7. Po naklejeniu dekoracji, ostrożnie usuń folię transportową, by na powierzchni donicy została tylko naklejka.
 8. Pamiętaj, by nie nanosić naklejek podczas skrajnych temperatur.
 9. Donice eksponowane w przestrzeni publicznej warto dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym lakierem by uniknąć uszkodzenia mechanicznego lub szkodliwego wpływu wilgoci i promieniowania UV.

Wrocław | źródło: www.terraform.pl

Flamastry / markery

Donice i mazaki (lub akrylowe markery) to składniki udanego miejskiego eventu, również z udziałem najmłodszych. To właśnie tą technikę wykorzystały artystki podczas metamorfozy pojemników na potrzeby akcji Wędrujące Drzewa, jaka odbyła się w Łodzi.

Uwaga, powierzając to zadanie dzieciom, trzeba koniecznie kontrolować postępy prac, by uniknąć zabrudzenia odzieży lub skóry. Warto również pamiętać, by powierzone im flamastry były nietoksyczne i pozbawione szkodliwych związków chemicznych.

Łódź | źródło: www.terraform.pl

Zanim pomalujesz donicę:

 1. Użyj drobnoziarnistego papieru ściernego, by lekko zmatowić powierzchnię donicy.
 2. Za pomocą płynu do mycia szyb odtłuść powierzchnię donicy i usuń ewentualne zabrudzenia.
 3. Wysusz powierzchnię za pomocą ściereczki.
 4. W razie potrzeby nałóż warstwę podkładu, by ujednolicić powierzchnię.
 5. Zabezpiecz powierzchnię pod donicą – ustaw ją na palecie lub makulaturze.
 6. Podczas pracy z toksycznymi farbami zawsze używaj maseczki, rękawiczek i unikaj bezpośredniego kontaktu z lakierem.
 7. Donice eksponowane w przestrzeni publicznej warto dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym lakierem, by uniknąć uszkodzenia mechanicznego lub szkodliwego wpływu wilgoci i promieniowania UV.

Farba w sprayu

Wybór farb jest ogromny, możesz swobodnie wybierać pośród sprayów odblaskowych, „świecących”, hydrofobowych, a nawet z dodatkowymi drobinkami. Efekt imponuje – wystarczy rzut okiem na efekt prac wykonanych farbą w sprayu podczas Food Truck Fest Zielona Góra  oraz Wawa Design Festiwal.

Warszawa | źródło: www.terraform.pl

Emalia do tworzyw sztucznych

Gładka powierzchnia donic to dobre podłoże dla emalii do tworzyw sztucznych. Warto docenić fakt, że w farbach tego typu rozpuszczalnikiem jest woda, dzięki czemu malowanie odbywa się bez uciążliwego zapachu i wydzielania szkodliwych substancji. Tego rodzaju farby są szczególnie zalecane do użytku podczas eventów i wydarzeń skupiających wielu widzów – np. podczas publicznego dekorowania pojemników, czyli akcji takich Pots for the City w Poznaniu. Emalia do tworzyw sztucznych schnie szybko, nie rozpuszcza podłoża i nadaje się do tworzenia obrazów na ciemniejszej powierzchni, a nawet jako wykończenie na wcześniej naniesionej farbie.


Farba lateksowa

Przypadkowe uderzenia, gradobicie – na te i wiele innych czynników narażone są donice miejskie. Warto pomalować je farbą lateksową, czyli taką, która nie poddaje się wobec szorowania. Farba lateksowa jest odporna na kontakt z wodą, dzięki czemu sprawdza się podczas dekorowania donic eksponowanych na zewnątrz. Wystarczy wilgotna ściereczka, by odkurzyć powierzchnię bez najmniejszej szkody dla warstwy dekoracyjnej.

Zielona Góra | źródło: www.terraform.pl