Sztuka w przestrzeni publicznej – 4 przykłady, jak upiększyć miasto

wielka-kula-dekoracyjna-z-kwiatami-w-miescie-sosnowiec

Aby miasto było przyjemnym do życia miejscem, nie wystarczy odpowiednio zaprojektowana i użyteczna przestrzeń. Ważna jest też estetyka, modernizacja zaniedbanych elementów architektury oraz prawidłowo pielęgnowana roślinność. Do tego warto dodać magiczny składnik, który sprawi, że miasto stanie się rozpoznawalne, zacznie przyciągać turystów, a przede wszystkim pozostanie na długo w pamięci i jeszcze dłużej na pamiątkowych zdjęciach. Sztuka w przestrzeni publicznej, bo o niej mówimy, ma ogromny potencjał, zobacz 4 przykłady sprawdzonych instalacji artystycznych, które robią furorę w wielu miejscach na świecie. 



Sztuka publiczna – czy jest potrzebna?

Sztuka kojarzy się z muzeami i galeriami, gdzie można podziwiać niesamowite rzeźby oraz piękne obrazy. Jednak nie oszukujmy się takie miejsca nie są pierwszym wyborem turystów, którzy zwiedzają miasto. Artyści znaleźli sposób, by dotrzeć do szerszej publiczności i w ten sposób powstała sztuka publiczna, do której między innymi zaliczają się graffiti, murale, wlepki. 

Sztuka w przestrzeni publicznej najczęściej kojarzona jest z nielegalnie wykonywanym graffiti.

Bardzo często malowanie na ścianach budynków zostaje uznawane za przejaw wandalizmu, ponieważ powodują zniszczenia cudzego mienia. Jednak sztuka w przestrzeni publicznej nie musi być kojarzona tylko z nielegalnymi działaniami. Wystarczy odpowiedni projekt, uzyskanie zgód, by cieszyć się niecodzienną dekoracją miejską. 

Powszechna dostępność to największa zaleta, dla której warto przenieść instalacje artystyczne do otwartych, publicznych przestrzeni. Dodatkowo oryginalnie prezentujące się dzieła promują miejsce, przyciągają turystów i sprawiają, że miasto wyróżnia się na tle innych. Nie można też nie wspomnieć o funkcji dekoracyjnej, a także fakt, że instalacje uwrażliwiają mieszkańców i przyjezdnych na twórczość artystyczną. Ze względu na łatwą rozpoznawalność sztuka w przestrzeni publicznym często jest charakterystycznym punktem spotkań. 

sztuka-publiczna-kolorowe-rzezby
Wielkie kolorowe rzeźby zaliczają się do elementów sztuki w przestrzeni publicznej.

Instalacje artystyczne w przestrzeni publicznej

Instalacje artystyczne w przestrzeni publicznej mogą przybierać bardzo różne formy. Od wcześniej wspomnianych murali na ścianach budynków, przez spontanicznie wykonane działania (zobacz nasz wpis o rowerze kwietniku), aż po skrzętnie zaprojektowane i solidnie wykonane rzeźby czy figury. Możliwości jest wiele, przygotowaliśmy 4 przykłady sztuki w przestrzeni publicznej, które ożywią otoczenie i mają ogromną szansę stać się elementem, z którego słynie miasto. 

Kolorowe parasolki nad ulicą

Mogłoby się wydawać, że parasol przydaje się tylko w przypadku deszczu. Okazuje się, że jest to przedmiot, który pozwoli zaprojektować bardzo ciekawą sztukę publiczną. Co trzeba zrobić? To proste, zawiesić kolorowe parasolki nad ulicą. Dzięki temu powstanie jedyna w swoim rodzaju alejka, dająca cień, ale też mająca niepowtarzalny klimat, który warto uwiecznić na zdjęciach. 

Tego typu instalacja artystyczna, świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku wąskich uliczek i niewielkich przestrzeni, gdzie nie ma za dużo miejsca na stojące dekoracje. Oprócz parasolek między budynkami można zawiesić też inne ozdoby. Świetnie będą się prezentować ażurowe formy (np. figury w kształcie kwiatów, motyli czy żurawi) wykonane z włókna szklanego, które są niezwykle wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe, a przy tym mają mocne, wyraziste barwy. Z tego względu doskonale będą pasować do kolorowych parasolek.  

Król fotografii – wielki napis z nazwą miasta

Wielki napis z nazwą miasta to jeden z najpopularniejszych sposobów na wprowadzenie do przestrzeni publicznej instalacji artystycznej. Niekiedy pojedyncze ogromne słowo zmienia się w całą frazę i na przykład w stolicy można podziwiać napis „Kocham Warszawę”, gdzie „o” zostało zastąpione czerwonym serduszkiem. Ten trend ozdabiania miast jest tak silny, że swój własny napis chcą mieć również dzielnice, osiedla, uczelnie, a nawet parki.  

wielki-napis-z-nazwa-miasta-warszawa
Wielki napis z nazwą miasta najczęściej pojawia się na pamiątkowych zdjęciach z podróży.

Dlaczego tak się dzieje? Wielki napis z nazwą miasta posiada wszystkie niezbędne cechy, żeby stać się niezbędnikiem każdej pamiątkowej fotografii. Po pierwsze jest duży i zwraca na siebie uwagę, po drugie wystarczy rzut oka, by mieć pewność, gdzie zdjęcie zostało wykonane, a po trzecie daje wręcz nieskończone możliwości pozowania. Osoby bardziej kreatywne szybko porzucą zamysł zwyczajnego stania obok wielkiego napisu, na rzecz wygodnego rozłożenia się w literze „o” czy ustawienia się na najwyższej możliwej części instalacji artystycznej.  

Oryginalne figury w formacie XXL

Czasami pięknie zaprojektowanej zielonej przestrzeni potrzeba jedynie dekoracyjnej wisienki na torcie, a z drugiej strony są miejsca silnie zurbanizowane, którym do pełni szczęścia brakuje odrobiny roślinności. W obu tych przypadkach odpowiedzią na problemy są ogromne ażurowe figury, które bardzo dobrze sprawdzają się w roli sztuki publicznej. 

dekoracje-azurowe-sztuka-w-przestrzeni-publicznej
Dekoracje ażurowe to świetny dodatek do zielonych przestrzeni publicznych.

Do wyboru są rzeźby w kształcie motyli, ważki, kwiatów czy dekoracyjnych kuli. Dzięki takim ozdobnym akcentom przestrzeń nabiera niepowtarzalnego charakteru. Oczywiście nie zapominamy też o punktach, w których przeważa tzw. betonoza, w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie kwiatowych kompozycji w ażurowej misie lub uchylonym globusie. Gwarantujemy, że efekt będzie piorunujący.  

sztuka-w-przestrzeni-publicznej-dekoracyjna-kula-z-kwiatami
Sztuka w przestrzeni publicznej może dodatkowo wprowadzać do otoczenia piękne kwiaty.

Iluminacje świetlne nie tylko na Boże Narodzenie

Przestrzeń publiczna powinna zachwycać w ciągu dnia, ale też po zmroku. Właśnie dlatego na Boże Narodzenie, gdy słońce zachodzi bardzo szybko, miasta wybierają przede wszystkim iluminacje świetlne. W tym czasie rynek, ulice, ronda, galerie handlowe przystrojone są milionami drobnych światełek, które uformowane są w kształt gwiazdek, bombek, prezentów, reniferów (zobacz nasz wpisu o świecących ozdobach świątecznych).

Tego typu bożonarodzeniowa sztuka w przestrzeni publicznej jest niezwykle popularna, dlaczego więc nie postawić na magię światła również w letnim sezonie. Przecież ciepłe wieczory zachęcają do spacerów i warto odpowiednio przygotować dla mieszkańców i turystów otoczenie. Szczególnie dobrze iluminacje świetlne będą się prezentować w towarzystwie zbiorników wodnych czy fontann. Wtedy odbijające się od tafli wody kolorowe promienie, stworzą bajeczne widowisko. 

sztuka-w-przestrzeni-publicznej-iluminacje-swietlne
Iluminacje świetlne świetnie sprawdzają się jako sztuka publiczna, szczególnie w otoczeniu zbiorników wodnych.

Powiedz „tak” dla sztuki publicznej

Sztuka publiczna to nie tylko graffiti czy drogie rzeźby artystów. Aby stworzyć przyciągającą wzrok instalację artystyczną, wystarczą z pozoru proste elementy, jak kolorowe parasolki, dekoracje ażurowe i odrobina lampek. Gdy dodasz do tego kwiaty, zyskasz niezwykle piękną ozdobę, która ożywi nawet najbardziej zabetonowaną przestrzeń. 

Jeśli spodobały Ci się nasze pomysły, zapoznaj się z katalogiem dekoracji letnich od Terra Group lub skontaktuj się z opiekunem klienta.