Rzeżucha zwana pieprzycą siewną to znana i popularna roślina. Jest pysznym i zdrowym dodatkiem do dań i przekąsek, a na dodatek piękną dekoracją stołu wielkanocnego. Jeśli chcesz ją samodzielnie uprawiać w domu, nasz wpis podpowie Ci, jak ją wysiać, ile czasu będziesz musiał poczekać na “zbiory”, a także jak zastosować ją do stworzenia ciekawej ozdoby świątecznej.
Rzeżucha właściwości
Kiełki rzeżuchy mają wyrazisty, nieco pikantny smak. Są bogatym źródłem witamin K, C, B oraz A, pobudzają apetyt i mają działanie moczopędne. Ponadto dostarczają organizmowi żelaza, wapnia, fosforu, jodu i cynku. Pozytywnie wpływają na kondycję włosów i paznokci.
Właściwości rzeżuchy (Lepidium sativum) doceniali już starożytni mieszkańcy Starego Kontynentu – ci jednak największą wagę przywiązywali do jej walorów leczniczych. Roślina trafiła na stoły już w XVII wieku, gdzie, podobnie jak dziś symbolizowała Wielkanoc i odrodzenie świata po zimie.
Rzeżucha na Wielkanoc
Rola rzeżuchy nie uległa zmianie po dziś dzień. W okresie świątecznym staje się obowiązkowym elementem stołu wielkanocnego, a ze względu na swoje niskie wymagania, może być uprawiana w domach przez cały rok, stając się smakowitym dodatkiem do przekąsek, potraw z ryb i mięs.
Aby dekoracja wielkanocna była bardziej estetyczna, warto wybrać specjalne pojemniki kojarzące się ze świętami. Ciekawym pomysłem jest posadzenie rzeżuchy w skorupce jajka. Przed włożeniem do środka zwilżonej waty i rozsypania nasion pamiętaj o delikatnym przepłukaniu wnętrza jajka.
Innym rozwiązaniem na stworzenie naturalnej dekoracji, to zastosowanie doniczki ziołowej Brussels Herbs, która dodatkowo jest wyposażona w poręczne nożyce z wieloma ostrzami, które znacznie ułatwią dozowanie kiełków do potraw.
Równie efektownym pojemnikiem na rzeżuchę jest eko torba Lizzy Bag. Miłośnicy niebanalnych rozwiązań pokochają ją za żywą kolorystykę. Po okresie świątecznym z pewnością znajdzie też inne zastosowania.
Jak sadzić rzeżuchę?
Nasiona rzeżuchy można kupić praktycznie wszędzie, ale szczególnie powszechne stają się przed Wielkanocą. Najlepszej jakości nasiona zapakowane są w przewiewną papierową torebkę. Rzeżucha nie ma dużych wymagań. Do jej uprawy wystarczy talerzyk, donica i lignina lub wata w roli podkładu. Jeśli nie masz akurat tych dwóch elementów pod ręką ani w żadnym zakamarku w domu, nie porzucaj planów na wysiewanie rzeżuchy. Możesz do tego zadania zastosować zamienniki, np. płatki kosmetyczne lub ręczniki papierowe (w ich przypadku konieczne będzie częstsze podlewanie, gdyż nie utrzymują tak długo wilgoci jak pozostałe produkty).
Dno pojemnika powinno być płaskie, a podłoże stale wilgotne. Nasiona wysiewamy gęsto i równomiernie jednak tak, by nie nachodziły na siebie. Tuż po wysianiu, warto zwilżyć je wodą ze spryskiwacza. Donica lub pojemnik z rzeżuchą powinna stanąć ciepłym i jasnym miejscu, najlepiej na parapecie. Nasiona podlewamy codziennie, tak by podkład był stale wilgotny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat domowego wysiewania roślin, przejdź do wpisu o kiełkowaniu.
Ile rośnie rzeżucha?
Na pierwsze kiełki przyjdzie nam czekać około tygodnia. Gdy dorosną do długości 4-5 cm, można ściąć je za pomocą nożyczek i dodawać do bezpośrednio potraw lub dekorować nimi talerze. Najlepiej spożyć je od razu, ponieważ ścięte kiełki mogą być przechowywane w lodówce nie dłużej niż jedną dobę… ale czy można oprzeć się takim pysznościom?
Naturalna dekoracja stołu wielkanocnego
Rzeżucha świetnie sprawdza się w roli dekoracji stołu wielkanocnego, ponadto jest niezwykle zdrowa i łatwa w uprawie. Z tego względu polecamy każdemu wysianie jej w swoich czterech kątach nie tylko na wiosnę czy święta.
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]