Co oznacza lepszy krajobraz miejski? Dla mnie jest on wartościowy, gdy jest zielony, wypełniony kolorami natury. Daje wtedy ukojenie od codziennego zgiełku i zanieczyszczeń. Warto więc projektować zieleń w mieście.
Nie sposób nie zauważyć, że coraz częściej w betonowej przestrzeni pojawia się pierwiastek natury. Nawet te największe metropolie nie są już dziś synonimem zaniedbania czy szarego dymu. Współczesne miasta zmierzają do powiększania przestrzeni ekologicznej i zielonej. To trend zasługujący na uwagę i naśladowanie.
Czym jest zieleń miejska?
Jest to teren niezabudowany wewnątrz miasta, zajęty przez zaplanowane i utrzymane lub naturalne zespoły roślinności. Ale w gruncie rzeczy zieleń miejska to znacznie więcej. To również zaplanowane i oświetlone ścieżki rowerowe czy chodniki z zielenią, która jest odporna na miejskie warunki, place zabaw (ogrody jordanowskie). Każde najmniejsze drzewo, skwer, obok którego każdego dnia przechodzimy, idąc do pracy czy szkoły, to również zieleń miejska. Również parki krajobrazowe oraz rezerwaty, użytki ekologiczne (np. Łąki Nowohuckie w Krakowie) i pomniki przyrody.
Zieleń w mieście
Wydaje się, że świadomość znaczenia zieleni w mieście ostatnio wzrosła. To właśnie roślinność we współczesnym mieście staje się powszechnie oczekiwanym elementem przestrzeni miejskiej. Dowodem na to są np. parki miejskie w takich metropoliach jak: NYC – Central Park czy Sydney, które zyskały ogromną popularność, dzięki swojej funkcji i formie.
Tereny zielone pełnią w mieście nie tylko funkcję estetyczną i rekreacyjną, ale mają również charakter ekologiczny, prozdrowotny (chronią przed szkodliwymi pyłami czy wytwarzają tlen), wpływają na złagodzenie lub eliminację uciążliwości życia w mieście oraz wprowadzają ład społeczny. Jak widać, bliskość przyrody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka.
Projektowanie zieleni w mieście
Ciekawym sposobem na udekorowanie roślinami dużych betonowych przestrzeni są kaskadowe konstrukcje kwiatowe. Poszczególne pierścieniowe warstwy kwietnika nie mają dna, dzięki czemu system korzeniowy nasadzanych roślin, w przeciwieństwie do doniczek i mis, ma nieskrępowane warunki rozwoju. Najważniejszą zaletą wież kwiatowych jest szczególnie duża efektowność aranżacji kwiatowych. Konstrukcja kwietnikowa pozwala w zaciszu firm ogrodniczych przygotować gotową wieżę kwiatową. Po przewiezieniu jej na miejsce docelowe, uzyskuje się natychmiastowy efekt aranżacyjny. Konstrukcja kwietnikowa to idealne narzędzie dla architektów krajobrazu, które stosować można o każdej porze roku, w każdym klimacie, przez wiele lat!
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]