Ogrody Krakowian – małe parki, wielka radość

W Krakowie od kilku lat powstają małe parki – czym są i co ich obecność oznacza dla mieszkańców?

Parki kieszonkowe podbijają świat. I nie ma się co temu dziwić, są przecież niemal idealnym rozwiązaniem na jeden z większych problemów, z jakimi zmagają się mieszkańcy miast. Nic nie zastąpi natury w tradycyjnym wydaniu, jednak te niewielkie, wkomponowane w miejską tkankę małe parki są w stanie przybliżyć zieleń najbardziej nawet zabieganym ludziom. Idea świetnie wkomponowuje się w teorię „miasta-ogrodu”, o której wspominaliśmy przed kilkoma dniami (przejdź do wpisu: klik).

małe parki kieszonkowe nad potokiem
Kraków, Park kieszonkowy „Nad Potokiem” | fot. Bogusław Świerzowski | www.krakow.pl

Małe parki – pomysł na zieloną przestrzeń

Idea jest prosta: w miastach powstają ogólnodostępne małe parki o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2. Ich kompaktowy rozmiar wynika z gęstej zabudowy współczesnych przestrzeni publicznych. Tam, gdzie nie sposób zmieścić rozległego zieleńca z ławkami i dorosłymi drzewami, powstają estetyczne skwery-parki, gdzie maksymalnie wykorzystuje się każdy fragment powierzchni. Zieleń trafia wszędzie – tak powstają naturalne enklawy, miejsca spotkań i wypoczynku, które sprzyjają budowaniu sąsiedzkich więzi.

Więcej na temat parków kieszonkowych przeczytasz tutaj: klik

Włodarze Krakowa zainspirowani światowym trendem, świadomi potrzeb mieszkańców, postawili wdrożyć go i w swoich przestrzeniach. Już w 2016 roku zaczęto realizować plan, wedle którego w Krakowie ma powstać 18 parków kieszonkowych – po jednym w każdej dzielnicy.

zobacz materiał filmowy na temat jednego z krakowskich parków kieszonkowych:



Małe parki w Karkowie – od czego się zaczęło

Pierwszy z parków powstał przy ul. Fałata/Prusa. Ten zapomniany niegdyś skwer zmienił się nie do poznania – tętni życiem i rozbrzmiewa kameralnymi koncertami. Stopniowo, po dziś dzień realizowane są kolejne przedsięwzięcia.  Cechą wyróżniającą krakowskie małe parki jest ich zróżnicowanie. Motywem jednego z najnowszych obiektów są ptaki. Mieszkańcy mogą więc wypoczywać w otoczeniu skrzydlatych przyjaciół, ale także zdobyć wiedzę na ich temat: między innymi poznać tajniki bezpiecznego dokarmiania ich. W innym można dowiedzieć się co nieco na temat motyli.

zobacz park inspirowany motylami:



Krakowskie małe parki powstają jak grzyby po deszczu! Tylko w sierpniu 2019 otarto kolejne dwa z nich: Ptasi Ogród Krakowian (w dzielnicy II przy ul. Bobrowskiego) oraz Relaksacyjny Ogród Krakowian (w dzielnicy XIV przy ul. Wężyka).

W planach jest otwarcie kolejnych małych parków:

  • przy ul. Gustawa Morcinka – Sąsiedzki Ogród Krakowian (październik 2019)
  • przy ul. Balickiej – Malwowy Ogród Krakowian (listopad 2019)
  • przy ul. Filtrowej – Filtrowy Ogród Krakowian (listopad)
  • przy ul. Wadowickiej (październik 2019)
  • przy ICE – Wielokulturowy Ogród Krakowian (październik 2019)

Na rok 2020 zapowiedziano powstanie kolejnych czterech parków (przy ul. Wita Stwosza, przy ul. Na Kozłówce, przy ul. Zamkowej, przy ul. Na Załęczu).

podejrzyj szczegóły na temat „ptasiego” miniparku:



Sukcesy w Krakowie

O sukcesie krakowskich parków świadczą nie tylko głosy zadowolonych mieszkańców, ale również uznanie architektów ze świata. „Ogrody Krakowian” zdobyły główną nagrodę na konferencji EUGIC London 2019 (3rd European Urban Green Infrastructure Conference) w kategorii: Implemented green infrastructure projects (Najlepsza implementacja zielonej infrastruktury w mieście). W pełni zasłużone wyróżnienie trafiło do rąk pani Katarzyny Opałki, architektki krajobrazu w Zarządzie Zieleni Miejskiej, odpowiedzialnej za projekty ogrodów.

więcej informacji: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Ogrody Krakowian to projekt w całości realizowany i zaprojektowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

zdjęcie główne: Bogusław Świerzowski / krakow.pl