Nasadzenia zastępcze – co i jak?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Od 2014 roku obowiązuje nowa regulacja dotycząca wycinki drzew w przestrzeniach publicznych oraz prywatnych. Ustawodawca wymaga opłaty za usunięcie rośliny, ale dopuszcza też tzw. nasadzenia zastępcze. Zobacz jak je przeprowadzić:

nasadzenia zastępcze hydrogel terraŹródło: www.fotolia.com

Można też wybrać drugie rozwiązanie: nasadzenia kompensacyjne. Jedynym wymogiem jest konieczność przeżycia młodych roślin przez okres 3 lat – jak tego dokonać?

W myśl dokumentu dozwolone jest usuwanie drzew, ale wymaga to uiszczenia stosownych opłat. Ustawodawca dopuszcza jednak możliwość uniknięcia wydatków, pod warunkiem, że w miejscu usuniętych roślin pojawią się nowe sadzonki – te jednak objęte są 3-letnim okresem utrzymania żywotności.

nasadzenia zastępcze hydrogel terra 1Źródło: www.pixabay.com

W zależności od gatunku, wieku i rozmiarów usuwanego drzewa, opłata za jego usunięcie może osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych! Warto uniknąć tak znacznego wydatku i zdecydować się na nasadzenia zastępcze – ceny młodych sadzonek roślin są niewspółmiernie niskie. Szczegółowe wytyczne regulujące opłaty można znaleźć w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, a przede wszystkim nowelizacji tej ustawy z dnia 25 lipca 2014 kliknij, by przeczytać dokument.

nasadzenia zastępcze hydrogel terra 2Źródło: www.pixabay.com

Na kondycję młodych sadzonek największy wpływ ma stopień nawodnienia i skład gleby. Aby ograniczyć wysychanie systemu korzeniowego, warto wzbogacić podłoże o hydrożel Aqua w postaci granulatu. Ta nowoczesna, ekologiczna substancja zapewni roślinie optymalną ilość wody, dzięki czemu ogranicza się czas poświęcany na pielęgnację, a przede wszystkim jej koszt. Terra Hydrogel Aqua utrzymuje się w glebie i dostarcza do korzeni optymalną ilość tylko wówczas, gdy tego potrzebują. Efektem zastosowania hydrożelu są zdrowe rośliny, które przetrwają znacznie dłużej, niż tylko ustawowo wymagane 3 lata.

nasadzenia zastępcze hydrogel terra 2Źródło: www.fotolia.com

Optymalnym momentem na organizowanie nasadzeń kompensacyjnych jest wiosna i jesień. Tylko wówczas młode rośliny mają największą szansę na przetrwanie transportu i pierwszych miesięcy w nowym miejscu. Warto wspomóc ich rozwój i zastosować Terra Hydrogel Aqua w postaci granulatu, by uniknąć znacznych opłat za usuwanie drzew, a jednocześnie podarować całemu otoczeniu kolejne pokolenie zdrowych roślin.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz