Katowice się zmieniają

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wiemy już jak będzie wyglądał katowicki Plac Kwiatowy. Już od 2006 roku trwa gorąca dyskusja nad ostatecznym kształtem miejskiej inwestycji, a oto co ustalono.

Rynek KatowiceŹródło: www.katowice.naszemiasto.pl

Jeszcze w 2006 roku stworzono kilka koncepcji nowoczesnego śródmieścia z mnóstwem nowych budynków i rozbudowanej funkcjonalności. Jury nigdy nie wybrało jednak ostatecznej wersji projektu, jednak mieszkańcy Katowic byli zgodni: ma być zielono!

Rynek KatowiceŹródło: www.katowice.naszemiasto.pl

Największą popularnością pośród Katowiczan cieszyły się projekty, w których dominowała prosta forma i dużo elementów naturalnych. Plac miał być przede wszystkim zacienionym deptakiem. Dodatkową barierę od zgiełku, a zarazem pojemniki na rośliny miały stanowić duże donice.

Rynek KatowiceŹródło: www.mmsilesia.pl

Pierwotnie salon miał powstać na miejscu promenady wzdłuż al. Korfantego, to tam miały się znaleźć sklepy i nowe kwietniki. Nieco dalej planowano postawić teatr muzyczny, fontanny i wodne kaskady. Mimo aprobaty mieszkańców, projekt nie został jednak wprowadzony w życie. W ciągu kolejnych lat wprowadzano kolejne poprawki, aby ostatecznie wybrać opcję, która już teraz budzi kontrowersje.

Rynek KatowiceŹródło: www.bryła.pl

Największe emocje budzi brak ścieżek rowerowych – cykliści ubolewają nad tym, że nie ujęto ich w planach. Zapewniono im jednak nowe  trasy w innych częściach miasta. Architekci zarzucają również projektowi wtórność – nie wnosi on wiele innowacji, jednak bez wątpienia docenić należy znaczną ilość elementów zieleni.

Rynek KatowiceŹródło: www.katowice.naszemiasto.pl

Jak wynika z wizualizacji, mała architektura obejmuje m.in. fontanny o różnych gabarytach, ławki oraz duże donice połączone z miejscem do siedzenia. Może jednak w tym przypadku zamiast nieco sztampowego pomysłu lepiej będzie wykorzystać donice plane ring, które charakteryzuje podobna funkcjonalność przy znacznie lepszym wyglądzie i wysokiej jakości wykonania? W Zakopanem już wprowadzono ten pomysł w życie – i to z powodzeniem!

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Porównując projekt z innymi, istniejącymi już salonami miejskimi, jakie przyszło nam oglądać w tym roku, nie możemy dostrzec architektonicznych sensacji. Plan przyszłej inwestycji dla Katowic odbieramy jednak pozytywnie i z niecierpliwością czekamy na moment, gdy będziemy mogli ocenić jego efekty!

Rynek KatowiceŹródło: www.bryła.pl

Donica Plane Ring TerraFormŹródło: www.terraform.pl

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz