Oryginalne jesienne dekoracje w donicach dla miast

chryzantema-kwiaty-jesienni-dekoracja-donic

Wbrew pozorom przestrzenie publiczne nie muszą okrywać się szarością wraz z przekwitnięciem surfinii czy pelargonii. Wrzos, chryzantema, jeżówka, trawy ozdobne… Pomysłów na jesienne dekoracje w donicach jest bowiem naprawdę mnóstwo!Jesienne donice z wrzosem

Rośliny wrzosowate to najpopularniejsze jesienne kwiaty. Najczęściej bywają fioletowe, ale też różowe, a nawet czerwone. Świetnie znoszą zimniejsze warunki atmosferyczne i praktycznie nie wymagają pielęgnacji – z tego względu świetnie nadają się do jesiennych kompozycji. Młode sadzonki wrzosu mogą zostać łatwo nasadzone już w docelowych donicach, stworzenie dekoracji zajmuje tylko kilka chwil. Wystarczy przesadzić roślinę z pojemnika, w którym wzrastała i od razu cieszyć się pięknym efektem wizualnym. Wrzos świetnie prezentuje się w towarzystwie traw ozdobnych, na przykład rozplenicy japońskiej czy trawy pampasowej. Zobacz, jak jesienne donice prezentowały się we Wrześni. 

Wrzos zalicza się do najpopularniejszych jesiennych roślin. Pojawia się w ogrodzie, na tarasie, ale również w przestrzeni miejskiej.

Chryzantema – królowa jesiennych kompozycji

Chryzantema stopniowo wyzwala się spod stereotypu rośliny zarezerwowanej wyłącznie dla dekoracji jesiennych nekropolii. Warto wykorzystać jej walory – bujne kwitnienie, piękne kolory i wielka odporność na kapryśną pogodę – również w innych okolicznościach. Chryzantema zalicza się do roślin kwitnących jesienią, dzięki czemu z powodzeniem sprawdzi się jako kolorowa ozdoba przestrzeni publicznej. Rośliny posadzone w dużych donicach, skrzynkach lub stojących kwietnikach stworzą piękną jesienną dekorację. Dobrze prezentują się samodzielnie, ale też z trawami ozdobnymi wrzosami czy kapustą ozdobną.

jesienne-kompozycje-donic
Dekoracje jesiennych donic z chryzantemą.

Jednym z efektowych pomysłów na jesienne dekoracje, które sprawdzą się w przestrzeni miejskiej, ale też w ogrodzie, z zastosowaniem donic i chryzantem jest stworzenie ozdobnego „kopczyka”. Rośliny posadzone na niskim pagórku wraz z przewróconymi donicami dają bardzo ciekawy efekt. Dodatkowo, jeśli połączysz odmiany chryzantem, których kwiaty mają kolory jesieni (żółty, pomarańczowy, bordowy), to obok kompozycji nie będzie można przejść obojętnie.

nieszablonowe-zastosowanie-donic-do-dekoracji-jesiennej
Oryginalne zastosowanie donic w aranżacji jesiennej.

Jesienne aranżacje z kapustą ozdobną

Świnoujście już od kilku lat zachwyca kwiatowymi kompozycjami nie tylko latem, ale również jesienią. Od kwietnia do października znajdujące się tam Wieże Kwiatowe i donice Intel zachwycają pięknymi bujnymi kompozycjami z sezonowymi roślinami, a wraz z nastaniem pierwszych dni jesieni wypełniają się one kapustą ozdobną oraz dekoracyjnych trawami. Efekt wizualny, jaki osiągnięto na świnoujskim Placu Wolności to najlepszy dowód na to, jak dobrym pomysłem jest czerpanie z tego wzorca.

chryzantema-kwiaty-jesienni-dekoracja-donic
Wystarczy sięgnąć po kilka pomysłowych rozwiązań, by okolica zachwycała kolorami nawet jeszcze do pierwszych przymrozków. Jesienne kompozycje donic w Świnoujściu.

Uzupełnienie donic jesiennych

Aranżacja miast, gdy lato przeminie, nie powinna się ograniczać tylko do kwiatów i roślin, najczęściej stosowanych przy tworzeniu dekoracji jesiennych. Ciekawym i nadal rzadko spotykanym wypełnieniem donic z sezonowymi nasadzeniami są dynie, które coraz chętniej stosowane są w kompozycjach ze względu na rosnącą popularność Halloween w Polsce. Mały element, którego w tych miesiącach jest pod dostatkiem, świetnie urozmaica jesienne aranżacje. 

dynie-jako-dodatek-do-jesiennych-dekoracji
Jesienne dekoracje w donicach z kwiatami, roślinami zimozielonymi i dyniami.

Drugim pomysłem jest przykrycie ziemi kasztanami. Po pierwsze jesienne kompozycje w donicach będą prezentowały się oryginalnie, klimatycznie. Po drugie stworzy się ściółkę, która pomoże utrzymać wilgotność podłoża i będzie je chronić przed przymrozkami.

kasztany-w-donicach-dekoracja-jesienna
Jesienne dekoracje w donicach z kasztanami.

Jesienne dekoracje – jakie kolory wybrać?

Jesień wcale nie odstaje od lata w możliwościach aranżacji donic. Jest wiele gatunków roślin, dla których wrzesień i późniejsze miesiące to czas kwitnienia. Dlatego wciąż można liczyć na moc wrażeń i kolorów. Jeśli chcesz wiedzieć czym obsadzić donicę ogrodową, na tarasie czy miejską, przejdź do wpisu o jesiennych kwiatach. W przestrzeni publicznej zdecydowanie najczęściej spotyka się: wrzos, chryzantemy, kapustę ozdobną, trawy ozdobne – są one wybierane przede wszystkim na swoją wytrzymałość. Jednak ograniczony dobór roślin, wcale nie musi oznaczać mniejszych możliwości, ponieważ wymienione wyżej gatunki dostarczają wiele różnych kolorów kwiatów, które w połączeniu ze sobą dają ogrom kombinacji. Oto kilka naszych pomysłów na jesienne dekoracje w donicach:

  • złota jesienień – kwiaty w ciepłych odcieniach, np. żółty, pomarańczowy, czerwony – z dodatkiem jasnych zielonych lub brązowych dodatków, takie zestawienie z pewnością przegoni wszechobecną szarugę,
  • szykowne fiolety – jesień do zdecydowany czas kapusty ozdobnej i wrzosów, które mają piękne fioletowe ubarwienie. By dodać elegencji kompozycji, warto je zestawić z bielą,
  • wszystkie odcienie zieleni – nie jest to opcja, która przychodzi pierwsza do głowy na myśl o nadchodzącej jesieni, jednak takie kompozycje prezentują się niezwykle oryginalnie. Szczególnie przy bardziej popularnych ciepłych barwach.

Jesienne dekoracje w wytrzymałych donicach

Odpowiednie obsadzenie jesiennych donic to dopiero połowa sukcesu w dekorowaniu miasta. Równie ważne, jak ich zawartość, są same donice, które muszą być wytrzymałe na tyle, by oprzeć się niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. Spośród tworzyw, które są w stanie zagwarantować, że dekoracji nie oszpecą pęknięcia lub odpryski, najlepsze są: polietylen, beton architektoniczny, stal corten. Coraz częściej można spotkać wykonane z nich donice na ulicach polskich miast nie tylko jesienią, ale również zimą – na przykład w Myśliborzu, Zielonej Górze czy Świnoujściu.

wytrzymale-donice-ktore-przetrwaja-zime
Wytrzymałe donice to klucz do sukcesu przy aranżacji jesiennych kompozycji.

Warto pamiętać, że donice wykonane z plastiku niskiej jakości źle reagują na wahania temperatur oraz opady – nie warto powierzać im sezonowych kompozycji, bowiem nawet najlepsze jesienne kwiaty nie zaprezentują się dobrze w zniszczonym pojemniku.

Niech donice ogrodowe, tarasowe i miejskie wypełnią się jesiennymi kwiatami

Jesienne dni przychodzą zawsze za szybko i przynoszą ze sobą chłód, pluchę i szarość, dlatego by nie dać się melancholijnemu nastrojowi, warto pokolorować kwiatami każdą przestrzeń. Dlatego niezależnie czy to donice ogrodowe, tarasowe czy miejskie już w pod koniec września powinny wypełnić się jesiennymi aranżacjami.Zapisz