Jak dbać o cięte kwiaty?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Aspiryna pomaga nie tylko w przeziębieniu! Może mieć też zbawienny wpływ na Twoje domowe rośliny. Kilka prostych sztuczek pomoże Ci w codziennej pielęgnacji kwiatów, które wstawiamy do wazonu.

Dom bez kwiatów wydaje się smutny, ale jeszcze smutniejszy widok to wysuszone i zwiędłe rośliny. Mamy parę sprawdzonych sposobów, jak przedłużyć im życie i sprawić, by dłużej pozostawały świeże.

jak dbać o cięte kwiaty inspirowani naturą 1

Gdy do domu wniesiemy kwiaty z długimi łodygami, pamiętajmy, by przyciąć je pod kątem 45 stopni – dzięki temu zabiegowi kwiaty będą miały większą powierzchnię do czerpania wody. Znaczenie ma też wielkość wazonu – im większy, tym lepiej dla kwiatów. Należy wybierać wazony z szeroką szyjką, by ochronić rośliny przed gniciem łodyg i drobnoustrojami.

jak dbać o cięte kwiaty inspirowani naturą 2

Ważne, by ucinać liście, które są zanurzone w wodzie – to sprawi, że kwiaty nie będą narażone na działanie bakterii.

W wazonie z kwiatami już po pierwszym dniu pojawia się charakterystyczny, lepki osad – to warstwa bakterii gnilnych. Tu przyda się aspiryna, która zahamuje ten proces. Należy też pamiętać o codziennej wymianie wody na świeżą i czyszczeniu wazonu. Rośliny będą zdrowsze, jeśli pozwolimy, by z wody wyparował chlor. Warto pozostawić wodę na kilka godzin, zanim włożymy do niej kwiaty.

jak dbać o cięte kwiaty inspirowani naturą 5

Nie od dziś znane są pozytywne efekty zimnych kąpieli i innych form krioterapii – okazuje się, że tak samo dobrze działa na kwiaty zimna woda. Przywraca ona sprężystość nawet lekko więdnącym już roślinom, pod warunkiem, że zostawisz je na kilka godzin zanurzone w wodzie z nakłutymi łodygami.

Większość kwiatów lubi temperaturę pokojową wody i zanurzenie łodyg do połowy. Niektórym kwiatom można spryskać płatki.

jak dbać o cięte kwiaty inspirowani naturą 4

Kwiaty nie powinny stać w miejscu bardzo nasłonecznionym lub w bliskiej odległości od grzejnika. By kwiaty dłużej ciszyły oko domowników, obserwuj bukiet i szybko usuwaj więdnące listki. Pamiętaj, by żonkile i hiacynty ustawiać z daleka od innych kwiatów – wydzielają one trujący dla nich sok.


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz