Dekoracja i kwietnik w jednym – jajka ażurowe w 8 aranżacjach wielkanocnych

Jajko jest jednym z najważniejszych symboli wielkanocnych. Nawiązuje do nowego życia, dlatego ściśle łączy się z tematyką zmartwychwstania. Jest nieodłącznym elementem święconki i to nim dzielimy się z bliskimi, dodatkowo na każdym stole pojawiają się pięknie udekorowane pisanki. Jajka wielkanocne często pełnią też funkcję ozdobną w przestrzeniach publicznych. Oczywiście muszą mieć odpowiednio dobrany rozmiar do skali otoczenia, by robiły odpowiednie wrażenie. Na szczęście oferta tego typu dużych dekoracji miejskich jest coraz większa.
Wartym uwagi wariantem są jajka ażurowe, które mają w sobie ogromny potencjał. Z tego wpisu dowiesz się, w jaki sposób można przygotować otoczenie na ten niezwykły okres, czy jedna dekoracja wielkanocna może stać się świetną bazą dla wielu kompozycji, czy z każdym rokiem przestrzeń będzie się prezentować niezwykle oryginalnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie 8 różnych inspiracji, które przekonają Cię, że ta inwestycja się opłaci.

Jajka ażurowe jako dekoracja wielkanocna dla miast
Bardzo popularną miejską ozdobą wielkanocną są malowane lub oklejane duże jajka. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ich temat, zerknij do naszego wpisu o wielkich pisankach. Inną opcją są jajka ażurowe, w których można posadzić kwiaty wiosenne. Dzięki czemu nie tylko stają się piękną ozdobą o oryginalnej i przyciągającej wzrok konstrukcji, ale dodatkowo pełnią funkcję kwietnika miejskiego.
Dlaczego warto zdecydować się na jajka ażurowe? Na pewno ze względu na długą listę zalet:
- są wykonane z wytrzymałego na warunki pogodowe włókna szklanego, co gwarantuje im długą żywotność, będą spełniały swoją rolę przez wiele lat,
- są lekkie,
- stworzone z dwóch części – co znacząco ułatwia transport i przechowywanie,
- wiele kolorów i rozmiarów do wyboru,
- mocne, żywe odcienie dodają energii, jest to niezwykle istotne w momencie, gdy przyroda dopiero się budzi, liście są jeszcze w pąkach, a trawa nie ma jeszcze tak soczystego koloru, a jajka ażurowe stają się świetną opcją do ożywienia szaroburego otoczenia,
- możliwość posadzenia w nich roślin,
- mnóstwo możliwości aranżacji, które zaraz przedstawimy.

Jak stworzyć oryginalną aranżację na Wielkanoc?
Różne kolory i wielkości jajek ażurowych dają już spore możliwości aranżacyjne. Na sam początek musisz się zastanowić, czy chcesz przedstawić dekoracje wielkanocne pojedynczo, np. rozmieszczone od siebie w pewnej odległości wzdłuż ulicy lub po dwóch stronach wejścia do budynku, czy w kompozycji.

Druga opcja otwiera kolejne drzwi do wykonania niezwykle oryginalnej instalacji wielkanocnej. W tym przypadku zastanów się, ile powinno być ozdób i w jakich kolorach. Z doświadczenia możemy podpowiedzieć, że najczęściej wybór pada na trzy jajka ażurowe w różnych kolorach i wielkościach. Oczywiście nie jest to jedyna opcja, wystarczy zobaczyć, jak świetnie prezentują się jajka ażurowe w bieli z żółtymi kwiatami i kokardkami. Taką kompozycję można było podziwiać w Śmiglu.

Uchylone jajka ażurowe
Jest to zdecydowanie najczęściej wybierana opcja, ponieważ pozwala świetnie wyeksponować wiosenne nasadzenia, a co za tym idzie przyciągnąć wzrok mieszkańców i turystów. Specjalne wsporniki przytrzymują górna część pod kątem, to dzięki nim całość jest stabilna. W takiej postaci jajka ażurowe sprawdza się na chodniku, placu czy skwerze.

Uchylone wersja druga
Górna i dolna część jajek ażurowych nie są ze sobą połączone, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie by, zamiast łączyć je specjalnymi wspornikami, stworzyć efekt uchylenia poprzez oparcie jednego elementu o drugi. Takie rozwiązanie sprawia, że wiosenne nasadzenia są jeszcze bardziej widoczne, a całość prezentuje się niezwykle oryginalnie. Tę opcję polecamy raczej do miękkich nawierzchni, np. na trawnik.

Zamknięta konstrukcja
Kolejny pomysł na jajka ażurowe to całkowicie zamknięta konstrukcja. W tym wypadku można zdecydować się kwiaty w środku, koronkowa budowa dekoracji zapewnia roślinom wystarczający dostęp do światła, lub postawić na tylko na funkcję ozdobną bez dodatkowego kwietnika. To świetna opcja, gdy pogoda bardziej przypomina jeszcze zimową niż wiosenną i istniałoby ryzyko, że kwiaty zmarzłyby i zmarniały. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w późniejszym czasie dołożyć sadzonki, gdy temperatura będzie odpowiednia.

Misa-kwietnik
Co prawda, jajka ażurowe bez górnej części już nie przypominają najważniejszego symbolu wielkanocnego, jednak kunsztowna misa wypełniona bratkami zrobi wrażenie na niejednym przechodniu. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się zarówno przed okresem świątecznym, jak i po. Dzięki temu ozdoba będzie spełniała swoje zadanie o wiele dłużej.
Wszystkie trzy wymienione powyżej inspiracje na jajka ażurowe: uchylone, zamknięte i bez górnej części zaaranżujesz bez dodatkowych elementów. To pokazuje, w jak prosty sposób można uzyskać co roku wyjątkową kompozycję z tych samych dekoracji. Co wiąże się ze sporymi oszczędnościami w budżecie.



Na dywanie kwiatowym
Doskonała propozycja zarówno dla terenów zielonych, jak i trawników w centrum miasta. Kolorowe jajka ażurowe doskonale komponują się z wiosennymi nasadzeniami. Najczęściej rośliny znajdują się w środku konstrukcji, jednak dla bardziej kwiecistego efektu, polecamy umieścić dekoracje wielkanocne na tak zwanym dywanie kwiatowym. Pełnia kolorów stworzy bajeczny i niepowtarzalny klimat. Wystarczy zerknąć wykorzystującą ten pomysł aranżację z niemieckiego miasta Oschatz.

Z innymi dekoracjami ażurowymi
W przypadku rozległych terenów, na przykład duże rondo czy rynek warto zadbać o dodatkowe elementy ozdobne, które będą ze sobą współgrać. Najlepiej postawić na dekoracje wielkanocne o tej samej konstrukcji. Oprócz jajek ażurowych niezwykle pasujące do świąt zające. To zestawienie z pewnością urozmaici otoczenie i wzbudzi zainteresowanie szczególnie wśród najmłodszych. Zajączka wielkanocnego można przytwierdzić do lampy, dzięki temu to też doskonała opcja dla głównych punktów miasta, zobacz, jak takie dekoracje sprawdziły się w Świebodzinie.

W wiklinowym koszyku
Najmniejsze warianty jajek ażurowych mają 56 i 78 cm wysokości. Jeśli nie występują w kompozycji z większymi egzemplarzami, dobrze jest zadbać, by znalazły się nieco wyżej. Dzięki temu będą w zasięgu wzroku i z pewnością nikt ich nie przeoczy. Ciekawą opcją jest umieszczenie ich w wiklinowym koszu, który również kojarzy się z Wielkanocną. W towarzystwie z kwiatami z pewnością stworzą oryginalną atrakcję na wiosnę.

Efekt po zmroku – z lampkami
Chociaż iluminacje świetle bardziej kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia (koniecznie zobacz, jak pięknie wyglądają ażurowe konstrukcje po zmroku w naszym wpisie o Rybniku), nic nie stoi na przeszkodzie, by przyozdobić światełkami również wiosenne dekoracje. Prosty zabieg sprawi, że ozdoby, które zachwycają w dzień, będą błyszczeć wieczorem.

Twoje miasto piękne na Wielkanoc
Dekoracje wielkanocne potrafią magicznie odmienić każdą przestrzeń publiczną. Warto wdrożyć tradycję zdobienia miast również w okresie wiosennym, szczególnie że jajka ażurowe dają ogrom możliwości aranżacyjnych. Dzięki temu na pewno posłużą przez wiele lat.