Inna strona ronda

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Aby usprawnić ruch w miastach, coraz częściej zamiast zwykłego skrzyżowania budowane są ronda. To nie tylko usprawnienie ruchu, ale także dodatkowa przestrzeń, którą może zająć miejska zieleń.

      Kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

Jak więc ciekawie wkomponować zieleń wewnątrz miejskiego ronda, aby nie było ono pustą, smutną wyspą? Co na nim posadzić?

Istotna jest w tym przypadku kwestia pielęgnacji. Można bowiem założyć trawnik, ten jednak bywa monotonny i wymaga dużo uwagi – inaczej szybko zamieni się w zbiorowisko chwastów. Już samo przeprowadzanie zabiegów wymaga wkroczenia na obszar ronda i przecięcia ruchliwej ulicy.

Kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

Nieco mniej wymagające są drzewa. Rośliny te są jednak wysokie, a ich rozłożyste konary mogłyby stać się przyczyną wypadków. Oczywiście, można postawić na odmiany miniaturowe, wzrastające powoli, o koronach nie zasłaniających samochodów. Te jednak nie powinny stawać w dużych grupach, co nadal pozostawia problem pustej przestrzeni miejskiego ronda.

Dla wszystkich mieszkańców

Rozwiązaniem problemów, jakie niesie za sobą dekorowanie ronda, są barwne kompozycje kwiatowe. Schludny, kolorowy kwietnik będzie pozytywnie odbierany przez wszystkich użytkowników ronda: kierowców i pasażerów, a także przechodniów. Pomysłowe obsadzenie uczyni z ronda punkt orientacyjny. Może warto więc postawić na „haftowany” z kwiatów herb miasta?

Kaskadowe konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

Rabata znajdująca się na rondzie powinna być zróżnicowana – tutaj najlepiej sprawdzą się kaskadowe wieże kwietnikowe o różnych rozmiarach. Doskonale wyeksponują i wypiętrzą nasadzenie, a same idealnie wpasują się w otoczenie ronda, wprowadzając do niego przyjemny powiew natury. To również sposób na ograniczenie prac pielęgnacyjnych, szczególnie uciążliwych w przypadku ronda.

Ciekawym pomysłem jest układ na planie gwiazdy lub tak zwanego „ślimaka”. Wieże kwiatowe będą również dobrze wyglądać ustawione na obwodzie kilku okręgów o wspólnym środku. To także ukłon w stronę mieszkańców okolicznych domów – ten układ doskonale prezentuje się widziany z góry.

Wiszące konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

Przestrzeń pełna kwiatów

Nierozerwalnym elementem miejskich skrzyżowań są latarnie i maszty – to na nich można z powodzeniem montować pojemniki i skrzynki kwiatowe. Stworzone w ten sposób kule z kwiatów warto połączyć z wieżami kwiatowymi – tak oto dekoracja stanie się zróżnicowana, a zieleń zawita w każdą część ronda, zarówno w tą pod, jak i ponad naszymi głowami.

Wiszące konstrukcje kwietnikowe

Źródło: archiwum Terra

Na co się jednak zdecydować? Dobór optymalnego wariantu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rozmiarów ronda. W każdym wypadku ważne jest bezpieczeństwo, a piękne, kwitnące skrzyżowanie jest doskonale widoczne już z pewnej odległości. Po prostu nie da się go nie zauważyć!

 

Źródło: Na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Dyrskiej


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz