Drzewa liściaste przestrzeni publicznej

jak sadzić drzewa w mieście

Człowiek niemal instynktownie poszukuje kontaktu z naturą – stąd tak znaczna ilość drzew w naszych miastach. Do najpopularniejszych należą liściaste okazy – zobacz, jak dobrać te idealne:

Niedawno zaznaczyliśmy, jak ważną rolę w walce ze smogiem odgrywają iglaki (czytaj więcej w tym miejscu). Sosny, cisy, a nawet niepozorne tuje mają zdolność gromadzenia szkodliwych pyłów, które przylepiają się do powierzchni mięsistych igieł. Niemniej ważne zadanie stoi również przed drzewami liściastymi – to właśnie one produkują tlen, i to bez względu na miejsce. Najczęściej przecież spotykamy je na poboczach dróg, ale też na miejskich skwerach, a nawet w najbardziej reprezentatywnych miejscach: na placach przed ratuszami czy innymi budynkami użyteczności publicznej.

Bez względu na to, czy kwestia dotyczy nasadzeń przy ulicach, czy w mniej zagrożonych zanieczyszczeniami miejscach (placach, skwerach), warto skupić się na tym, by możliwie optymalnie dobrać gatunki drzew. Nie wszystkie z nich bowiem tak dobrze znoszą „miejskie” warunki (tak zwany „stres miejski”) czy ekspozycję w wielkich donicach, tak popularnych jako alternatywa roślin w gruncie.

Gdańsk | źródło: www.terraform.pl

Najpopularniejsze drzewa liściaste do miejskich nasadzeń to kasztanowiec, klon zwyczajny oraz lipy: szerokolistna i drobnolistna. Wspomniane gatunki nie są jednak odporne na zasolenie gleby, jej niskie nawodnienie czy kiepską jakość powietrza. Są również podatne na ataki szkodników.

Schkeuditz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Czym je zastąpić i czego oczekiwać od gatunków dla miast?

  • Niskich wymagań co do jakości gleby,
  • Wysokiej tolerancji na zasolenie (szczególnie zimą),
  • Wysokiej tolerancji na okresowe susze,
  • Niskich wymagań co do składu powietrza (często zanieczyszczonego),
  • Stosunkowo niewielkiej, nierozrastającej się nadmiernie bryły korzeniowej – nazbyt rozrastające się drzewo może uszkodzić chodniki bądź jezdnię. To ważny czynnik również w przypadku nasadzeń w donicach,
  • Wysokiej tolerancji na uszkodzenia mechaniczne (przypadkowe urazy powodowane przez pojazdy czy też pieszych),
  • Stosunkowo niewielkiej korony, pozwalającej dopasować dekorację nawet w niewielkiej przestrzeni.

…nie zapominajmy o atrakcyjnym wyglądzie! Zaniedbane, chore drzewa nie będą prezentować się tak dobrze, jak te nasadzone w pojemnikach w Gdańsku, Rybniku, Sosnowcu czy też Bochni.

Sosnowiec | źródło: www.terraform.pl

Bochnia | źródło: www.terraform.pl

Pierwsze trzy aspekty można zrealizować, wzbogacając glebę dla miejskich nasadzeń o hydrogel Terra Aqua – ekologiczny preparat, który chłonie i oddaję wodę, minimalizując potrzebę podlewania drzew. To również sposób na poprawę jakości podłoża, poprzez obecne w substancji składniki mineralne. Nie sposób jednak w ten sposób zrekompensować roślinie niską jakość powietrza lub uszkodzenia mechaniczne. Aby móc sprostać wszystkim wymaganiom, warto wybrać klon polny (Acer campestre) czy czerwony (Acer rubrum), a także lipę srebrzystą (Tilia tomentosa).

Uwaga!

W miastach można sobie pozwolić na nieco szaleństwa i nasadzić drzewa ozdobne, do tej pory spotykane głównie w ogrodach: gruszę drobnoowocową (Pyrus calleryana), miłorząb japoński (Ginkgo biloba), glediczję trójcierniową (Gleditsia triacanthos), graby (Carpinus betulus L.), a także robinię białą (Robinia pseudoacacia), czyli… Popularną akację.

zdjęcia: fotolia.com, terraform.pl

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz