Hamburg walczy o powrót do natury

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Rozwój gospodarczy Hamburga jest nierozłącznie powiązany z istnieniem portu i transportu wodnego. Sukces ma jednak swoją cenę – rozbudowane kanały oznaczają degradację lokalnej flory i fauny, a co gorsza: przyczyniają się do podtopień. Niemieccy inżynierowie nie składają jednak broni!

Hamburg jest doskonale położony – rzeka Łaba daje mu dobre połączenie z Morzem Północnym, dzięki czemu miasto może się poszczycić mianem pierwszego portu Niemiec oraz drugiego w skali całej Europy. Aby dodatkowo usprawnić żeglugę od pięciu dekad stopniowo coraz bardziej poszerzane są kanały, które mogą bez problemu pomieścić nawet największe kontenerowce – międzynarodowy handel kwitnie!

Hamburg walczy o powrót do natury

Cena rozwoju

Coraz większa liczba tras niesie za sobą jednak nie tylko korzyści, ale również niemałe problemy dla miasta. Hamburg stał się bardziej narażony na podtopienia i powodzie, a jego ekosystem został poważnie zaburzony. Coraz większe napływy słonej, morskiej wody wyniszczają zwierzęta i rośliny, dodatkowo odcinając przemysłowe miasto od natury. Rosnący poziom wody w oceanach, a co za tym idzie: podtopienia i powodzie, to kolejne zagrożenie, które mieszkańcy miast coraz mocniej i coraz boleśniej odczuwają „na własnej skórze”.

Hamburg walczy o powrót do natury (2)

Wyspa jak gąbka

Trudności mają zostać zażegnane dzięki nowej, sztucznie utworzonej 20-hektarowej wyspie, która będzie nie tylko „gąbką” chłonącą wodę podczas powodzi, ale również ostoją natury. Porośnięta trawami wyspa ma by ostoją bagiennej roślinności i ptaków, a w przyszłości ma stać się łąką do wypasu zwierząt. W planach są też tereny rekreacyjne z małą architekturą i infrastrukturą dla wygody mieszkańców.

Hamburg walczy o powrót do natury

Zanim jeszcze nowa wyspa powstanie, inżynierowie muszą znaleźć odpowiedzi na szereg pytań. Dobranie odpowiedniej lokalizacji to bardzo trudne zadanie, jednak jest nadzieja na powodzenie planu: podczas prac planistów „odnaleziono” nieużytek o idealnej powierzchni 20 hektarów, położony bezpośrednio tuż przy zabudowaniach portowych. To już duży krok w stronę ochrony miasta i przywrócenia go naturze – trzymamy kciuki!

Hamburg walczy o powrót do natury

Powrót to natury

Stworzenie sztucznej wyspy – ten zabieg ma sprawić, że Hamburg zyska coś więcej niż tylko dodatkowe tereny zielone. W trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców można bowiem odwołać się do natury, której nigdy nie powinno zabraknąć w naszym otoczeniu. Przykład niemieckiego miasta doskonale pokazuje, jak ważne jest zachowanie harmonii między dynamiczną gospodarką i przyrodą. Warto się z niego uczyć!

Hamburg walczy o powrót do natury

zdjęcia: www.pexels.com


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz