Egzotyka w 4 ścianach

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Co powiesz na to, by spędzić zimę w tropikach? Jeśli odpowiednio zatroszczysz się o sadzonkę bananowca, już niedługo będziesz mógł pochwalić się egzotycznym okazem we własnym „M”!

domowa uprawa bananowcaŹródło: www.fotolia.com

Zdawać by się mogło, że odpowiednie warunki dla bananowców gwarantują jedynie profesjonalne palmiarnie o stałej, wysokiej temperaturze i wysokiej wilgotności. Tymczasem prawda jest nieco inna: te egzotyczne rośliny całkiem dobrze znoszą pobyt w domowych wnętrzach – oczywiście o ile zapewnimy im odpowiednią pielęgnację. Bananowiec nie jest rośliną dla początkujących ani dla zapominalskich ogrodników, jednak kto nie chciałby móc pochwalić się egzotycznym okazem we własnym „M”? Warto się postarać!

nunoni donice Źródło: www.nunoni.com

Skąd pochodzi bananowiec?

Roślina ta wywodzi się Azji, gdzie zwykle osiąga wysokość powyżej kilku metrów. Wbrew powszechnej opinii nie jest drzewem! Sam rodzaj bananowiec (Musa) to kilkadziesiąt gatunków wielkich bylin, które osiągają nawet do 10 m wysokości. Rośliny te dają dobrze znane owoce, które można spożywać na dziesiątki sposobów. Poza naturalnym obszarem występowania, w domach uprawiane są odmiany karłowate, znacznie mniejsze, ale za to bardziej dekoracyjne.

domowa uprawa bananowcaŹródło: www.fotolia.com

Co lubi bananowiec?

Słońce, ciepło, żyzna lekko kwaśna gleba i duża donica – aby móc cieszyć się bananowcem, należy zapewnić mu warunki zbliżone do tropikalnych. Ciepło to element, bez którego sadzonka ma szans: latem dobrze jest wynieść ją na zewnątrz lub do osłoniętej oranżerii, a zimą obowiązkowo należy przenieść do wnętrza i zapewnić temperaturę około 17ºC. Latem bananowiec wymaga częstego nawożenia i podlewania, należy również pamiętać że jest to roślina szybko rosnąca – wymaga więc częstego przesadzania. Więcej o donicach kwiatowych dla dużych roślin domowych przeczytasz tutaj:

domowa uprawa bananowcaŹródło: www.fotolia.com

Co warto wiedzieć?

Roślina rośnie niezwykle szybko (czym zaskarbi sobie względy miłośników dużych okazów we wnętrzach) …ale jednak nie lubi częstego przesadzania. Przyciasna donica może być zmieniona na większy pojemnik dopiero wiosną. Warto więc wybrać donicę Elho z kółkami, by zmiana ustawienia nie stanowiła problemu. Podczas tej operacji należy zachować jednak maksimum ostrożności, gdyż liście są bardzo kruche i nawet delikatne ich dotknięcie może skutkować pęknięciem nerwów i zwiędnięciem.

 domowa uprawa bananowca

Źródło: www.fotolia.com

Owocowanie i kwitnienie bananowca przypada na okres letnio-wiosenny. Za odpowiednią pielęgnację roślina po 4-5 latach odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Owoce pozyskane w domowych warunkach nie są najsmaczniejsze, jednak w 100% jadalne.

domowa uprawa bananowcaŹródło: www.fotolia.com

Mimo wyśrubowanych wymagań, bananowiec to warty polecenia okaz do uprawy w donicy w domowej oranżerii. Nic tak jak on nie wprowadzi powiewu egzotyki!

domowa uprawa bananowcaŹródło: www.fotolia.com


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz