Pokojowi giganci

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Chociaż małe jest piękne, to jednak duże właśnie rośliny najlepiej oddziałują na człowieka. Poprawiają nastrój, ponieważ tworzą wrażenie mini-ogrodu we wnętrzach. Jak jednak o nie dbać?

Donica cilinder high anthracite TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Co prawda drobna donica kwiatowa wypełniona drobnymi bratkami cieszy oko, to jednak żywotność takiej rośliny nie budzi zachwytu. Im większy okaz, tym większa szansa na to, że okaz „zadomowi” się w pomieszczeniu na dobre, a my z czasem zaczniemy postrzegać go niemalże na równi z czworonożnym milusińskim.

 ricola nuno'ni donice kwadratowe (1)Źródło: www.terraform.pl

Niecierpliwym, którzy nie chcą wyczekiwać aż sadzonka osiągnie pokaźne rozmiary, polecamy kupno dojrzalszej rośliny. (jednak nie znacznie rozrośniętej – istnieje ryzyko, że okaz wyjęty ze szklarni po kilkuletnim pomieszkiwaniu, źle zniesie przeprowadzkę do nowego domu). „Średniak” sprawdzi się najlepiej – co prawda wymaga dłuższego wyczekiwania na jego pełny rozrost, ale pielęgnacja i podziwianie efektów da o wiele (nomen omen!) większą satysfakcję.

podświetlane donice TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Które wybrać?

 Najlepiej w roli „pokojowych gigantów” sprawdzają się rośliny o kształcie kolumn i stożków, łatwe do formowania, aby móc ustawić je przy ścianach (np. cyprysik). Do naprawdę dużych wnętrz można wybrać rośliny takie jak sagowiec, monstera olbrzymia lub wszelkie odmiany palm.

donice teracrea makeithomeŹródło: www.makeithome.pl

Jak o nie dbać?

Większe rośliny wcale nie są bardziej kłopotliwe niż miniaturowe okazy. Wbrew pozorom to właśnie duże egzemplarze są łatwiejsze w pielęgnacji i mają niewielkie wymagania. Duże donice ograniczają przesychanie ziemi, dlatego takich  okazów nie trzeba często podlewać. Należy unikać też nadmiernej ilości nawozów, bo i tak okazałe rośliny, mogą stać się gigantami nie do opanowania.

donice nuno'ni terraform.plŹródło: www.terraform.pl

Liście można przecierać ściereczką, aby usunąć zanieczyszczenia. Drobnolistne okazy należy po prostu wraz z donicą wystawić na zewnątrz, by tą pracę wykonał za nas deszcz. Posiadacze roślin o omszałych liściach mają jeszcze łatwiejsze zadanie – nie wymagają one praktycznie żadnych zabiegów. Pamiętajmy o zmianie ustawienia donic – kwiaty muszą mieć równomierny dostęp światła. Dla pewności warto wspomóc je bambusową podpórką.

Donice TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Jaką wybrać donicę?

To oczywiste, że duża roślina wymaga dużej donicy. Pojemnik nie musi być jednak często zmieniany, jednak dla własnej wygody warto wybrać donice z wkładką uprawną, by przesadzanie ciężkiej rośliny nie sprawiało kłopotów. Ciekawym rozwiązaniem są pojemniki marki Nuno’ni lub Elho – te drugie mogą być dodatkowo wyposażone w kółka, które sprawiają, że łatwo przesuwać je podczas sprzątania lub dla zmiany ustawienia dekoracji.

Milano Diamond ElhoŹródło: www.terraform.pl

Donica Elho Milano DiamondŹródło: www.terraform.pl

donica etima nunoni terraform.plŹródło: www.terraform.pl

Duże donice TerraForm Soft RoundŹródło: www.terraform.pl

1 komentarz do “Pokojowi giganci”

  1. Wszystkie rośliny wnoszą trochę życia do wnętrza, ale przyznam racje, że te większe są bardziej imponujące i ja także wolę jak w donicy stoi coś pokaźnego. Najważniejsze jednak żeby troszczyć się o rośliny, które mamy w naszych domach i mieszkaniach, bo bez tego długo się nimi nie nacieszymy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz