Przemysłowe tradycje Rybnika sprawiły, że w kwestii aranżowania śródmieścia aspekt funkcjonalny dominował nad estetycznym. Skutkiem takiego podejścia jest schludna i praktyczna zabudowa, w której zabrakło jednak miejsca dla kolorów, roślin czy elementów „miejskiego designu”.
Sacrum – profanum
Przestrzeń miejska często przenika się z przestrzenią sakralną. Podczas gdy aranżacja miast zazwyczaj pozwala na eksperymenty z formą i kolorem, to miejsca kultu religijnego zawsze stanowią nie lada wyzwanie dla architektów. Szczególna architektura i przeznaczenie wymusza zastosowanie stosownych elementów, jednak nie warto poddawać się sztampie – otoczenie kościołów również może być zaaranżowane ze smakiem.
Ekstrawagancja jest w cenie!
W Rybniku postawiono na ryzykowny, ale bardzo obiecujący projekt: w najbliższym otoczeniu Bazyliki św. Antoniego Padewskiego ulokowano bowiem wielkie donice Gianto 120 w kolorze limonki – barwie na co dzień nieutożsamianej z przestrzenią sakralną. Ten pozornie szalony pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Obecność pojemników w jednolitej przestrzeni przed świątynią pozwoliła wyeksponować jej architekturę, zyskał również sam plac – atrakcyjne, wyraziste donice wprowadziły do niego kolor i żywą roślinność, a także, co najważniejsze, sprawiły, że jego ogromna przestrzeń stała się mniej przytłaczająca.
Ciąg dalszy nastąpił
Dla kontynuowania aranżacji spod Bazyliki donice ulokowano również w innych miejscach śródmieścia. Pojemniki o tym samym, soczystym kolorze trafiły na chodniki, gdzie równie dobrze spełniły swoją dekoracyjną rolę. W miejscach trudniej dostępnych, takich jak place przed letnimi ogródkami, ustawiono mniejsze, sięgające 75 cm modele donicy Gianto. To estetyczny plus dla całej okolicy, jak i zysk dla restauratorów. Nie od dziś wiadomo bowiem, że tylko wyróżniające się spośród konkurencji biznesy zdołają przyciągnąć do siebie klientów.
Z polietylenem za pan brat
Ogół inwestycji z 2015 r. sprawił, że całe śródmieście Rybnika stało się atrakcyjne wizualnie i to nie tylko w okresie kwitnienia roślin ozdobnych. Wszystkie ulokowane w centrum donice Gianto są bowiem wykonane z polietylenu, niezwykle solidnego tworzywa, które może być eksponowane na zewnątrz nawet przy skrajnych temperaturach. Soczysty kolor gwarantuje, że pojemniki mogą więc zdobić miasto również zimą i wczesną wiosną, nawet bez obsadzania ich kwiatami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przenieść donice w dowolną inną lokalizację lub zmagazynować – ich masa własna jest bardzo niska, dlatego należą do najbardziej mobilnych i funkcjonalnych dekoracji miejskich.
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]