Rośliny miododajne – jakie kwiaty lubią pszczoły

rosliny-miododajne-do-ogrodu

Ogród składający się ze schludnego trawnika z altanką niewątpliwie ma walory estetyczne, daje miejsce do wytchnienia i relaksu w letnie popołudnie, pozwala się wyciszyć. Jednak oprócz zadbania o swoje potrzeby, warto pomyśleć też o pszczołach. Kilka prostych kroków pozwoli przemienić działkę w kolorową oazę natury, którą pokochają zarówno ludzie, jak i pożyteczne owady. Jak to zrobić? Wystarczy do ogrodu wprowadzić rośliny miododajne. 



Dlaczego pszczoły są pożyteczne?

Chociaż z pozoru może wydawać się, że pszczoły jedynie produkują miód. A jeśli nie przepada się za tą słodką substancją, pracowite owady wydają się wręcz zbyteczne. Nie jest to prawdą. Pszczoły są bardzo ważnym elementem całego ekosystemu, ponieważ są bezkonkurencyjnym numerem jeden w zapylaniu roślin. Szacuje się, że 88% wykonanej pracy zapylaczy należy właśnie do nich. Dzięki czemu zwiększają wielkość plonów. Można powiedzieć, że bez nich rolnicy mieli, by pełne ręce roboty przy przenoszeniu pyłków.   

Kwiaty dla pszczół w ogrodzie

Skoro pszczoły są takie ważne dla ekosystemu, to do obowiązków każdego człowieka powinno należeć zadbanie o ich potrzeby. Co wbrew pozorom nie jest takie trudne, wystarczy zasadzić kilka konkretnych gatunków kwiatów miododajnych, a podczas pielęgnacji ogrodu unikać sztucznych środków chemicznych, stworzyć poidełko dla pszczół, z którego będą mogły się napić. Co ważne, tworząc ostoję dla owadów, można jednocześnie stworzyć bajecznie kolorowy ogród, który będzie cieszył oczy przez cały sezon.

rosliny-miododajne-kwitnace-jesienia
Co ważne, tworząc ostoję dla owadów, można jednocześnie stworzyć bajecznie kolorowy ogród, który będzie cieszył oczy przez cały sezon.

Rośliny miododajne o każdej porze roku

Jesienią warto zasadzić gatunki, które kwitną zaraz po zimie: śnieżyczki, sasanki lub krokusy (zajrzyj do naszego wpisu o wiosennych kwiatach). Zapewnimy tym samym owadom rośliny miododajne już na starcie nowego sezonu, a sobie piękną dekorację zewnętrznej przestrzeni w pierwszych miesiącach kolejnego roku.

Wiosenne kwiaty ucieszą nie tylko oczy, ale też pszczoły.

Nieco później dobrze jest zaprosić do swojego ogrodu cynie, kosmosy, fiołki wonne lub łubin. To jedne z najpiękniejszych, a jednocześnie najłatwiejszych w uprawie roślin miododajnych. Dobrze sprawdzą się w rabatach, ale część z nich z powodzeniem można uprawiać w donicach. Dlatego nawet jeśli nie posiadasz ogrodu, wciąż możesz wprowadzić kwiaty miododajne na tarasie czy balkonie.

Dla miłośników naturalnych dekoracji i kolorowych ogrodów polecamy również – astry, dalie, wrzosy. Są to rośliny miododajne, które kwitną aż do późnej jesieni. Dzięki temu pszczoły będą miały sporo pracy również po letnim sezonie.

Samoobsługowa łąka kwietna

Piękny, zadbany trawnik jest chlubą każdego ogrodnika, ale żeby uzyskać taki efekt, trzeba poświęcić wiele godzin pracy. Podlewanie, nawożenie, koszenie, pielenie, aeracja, wertykulacja – słowem zabawa na cały sezon. Nic więc dziwnego, że po latach właściciele działek wolą zmniejszyć nieco powierzchnię trawy na rzecz rabat, altanek, ścieżek. Część trawnika można też zamienić na łąkę kwietną z roślinami miododajnymi. 

Łąka kwietna to doskonały sposób, by w Twoim ogrodzie pojawiły się rośliny miododajne.

Taki zabieg pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze znacznie spadnie liczba Twoich obowiązków i długość pracy, ponieważ w porównaniu do pielęgnacji trawnika łąka kwietna jest praktycznie samoobsługowa. Po drugie za jednym zamachem wprowadzisz bardzo dużą ilość kwiatów miododajnych. W mieszankach łąk kwietnych najczęściej pojawiają się nasionka:

  • lucerny, 
  • złocienia właściwego,
  • dziurawca zwyczajnego,
  • ostrzenia pospolitego, 
  • kocimiętki właściwej,
  • mniszka lekarskiego
  • koniczyny białej, 
  • wielosiłu błękitnego,
  • goździka brodatego, 
  • rzepaku, 
  • szałwii zwyczajnej,
  • chabra driakiewnika.

Jak zrobić poidełko dla pszczół?

Nie tylko rośliny miododajne są potrzebne, by pożyteczne stworzonka mogły funkcjonować, niezbędna jest też woda, szczególnie w upalne i suche dni. Poidełko dla pszczół i innych owadów można wykonać samodzielnie z przedmiotów, które zalegają w domu czy garażu. Stworzenie stanowiska do picia może też okazać się kreatywną formą spędzania czasu z dziećmi. 

Jak zrobić poidełko?

  1. Znajdź naczynie – najlepiej płytkie i szerokie, sprawdzą się gliniane podstawki do doniczek, głęboki talerz
  2. Wypełnij je kamykami, piaskiem, szyszkami, gałązkami – to na nich, pszczoły będą siadać, by bezpiecznie dosięgnąć do wody.
  3. Uzupełnij wodą, tak by kamienie i inne elementy nie były całkowicie przykryte.
  4. Poidełko dla pszczół umieść w cieniu, dzięki temu woda nie nie będzie tak szybko parować

Ciekawie zaaranżowane poidełko dla pszczół nie tylko będzie spełniać swoją funkcję, ale też stanie się elementem ozdobnym w ogrodzie, a także miejscem podziwiania i obserwowania tych pożytecznych owadów. 

jak-zrobic-poidelko-dla-pszczol-
Poidełko dla pszczół jest niezwykle łatwe do zrobienia.

Wybierz rośliny miododajne, a pszczoły Ci podziękują

Istnieje naprawdę dużo roślin miododajnych o walorach dekoracyjnych, które długo kwitną, a co najważniejsze pozwalają pszczołom funkcjonować. Mamy nadzieję, że kilka z nich znajdzie się również w Twoim ogrodzie lub w donicach na balkonie. Warto dołożyć swój wkład w ratowanie tych niezwykle pożytecznych owadów.