Pielęgnacja „choinki” w donicy
W tym roku zamiast syntetycznej choinki masz zamiar wybrać żywe, pachnące lasem drzewko? Super! Pamiętaj jednak, by zamiast rośliny ciętej wybrać okaz w donicy, który po świętach może stać się dekoracją ogrodu. Jak więc dbać o choinkę w donicy?
Zastanawiasz się, co wybrać? Czy lepsza będzie choinka cięta – niedroga i dostępna na każdym miejskim placu czy syntetyczna, która przetrwa dekady? Proponujemy „złoty środek” – roślinę w donicy, z zachowanym systemem korzeniowym. Tylko ona może trafić do ogrodu, a podczas Gwiazdki nie zgubi tak wiele igieł jak cięte odpowiedniki.
Choinka choince nierówna. Co wybrać?
Wybór „choinek” w donicach jest ogromny, dlatego co roku można pokusić się na inny gatunek. Ponadczasowy klasyk to świerk pospolity, tuż za nim plasuje się jodła kaukaska, sosna pospolita i świerk serbski. Bez względu na wybrany gatunek zawsze warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Jeśli na wszystkie poniższe pytania jesteś w stanie odpowiedzieć „TAK” , drzewko, które masz na oku bez obaw może stać się Twoją tegoroczną „choinką”.
- Igły – czy są mięsiste, błyszczące i intensywnie zielone?
- Gałązki – czy są symetryczne, bez złamań i uszkodzeń powstałych podczas transportu?
- Przechowywanie – czy drzewko jest eksponowane w naturalnych warunkach, na zewnątrz?
- System korzeniowy – czy jest zwarty, w pełni mieszący się w donicy?
- Podłoże – czy ziemia jest wilgotna, o ciemnym kolorze?
Czas najwyższy, czyli kiedy kupić świąteczne drzewko w donicy?
Choinka w donicy powinna być kupiona do dwóch tygodni przed Wigilią, by mogła zostać stopniowo przyzwyczajona do wyższych temperatur, jakie panują wewnątrz. Po dokonaniu trudnego wyboru „tego jedynego drzewka”, warto przyzwyczaić je do domowych warunków. Stopniowo podwyższaj temperaturę – najpierw umieść drzewko w chłodnym garażu lub budynku gospodarczym, następnie przenieś je do nieco cieplejszego pomieszczenia, dopiero po kilku dniach może trafić do salonu (temperatura nigdy jednak nie powinna przekraczać 20°C).
Pielęgnacja, czyli jak dbać o choinkę w donicy?
Stanowisko. Pamiętaj, że nadmiernie wysoka temperatura może zaszkodzić Twojej choince. Zbyt ciepłe otoczenie „wyrwie” drzewko z zimowej hibernacji, przez co może mieć ono trudności z późniejszą aklimatyzacją w ogrodzie. Unikaj też ekspozycji choinki w pobliżu okien ze względu na ryzyko przeciągów. Drzewko, które docelowo ma trafić na zewnątrz nie może spędzić w ciepłych pomieszczeniach więcej niż tydzień.
Podlewanie. Twoja choinka to drzewko jak każde inne – wymaga podlewania. Rób to za każdym razem, gdy uznasz, że podłoże jest suche. Zapomnij jednak o nawożeniu – nadmiernie odżywiona roślina rozpocznie wegetację i zostanie pobudzona do wzrostu.
Hartowanie. Ten proces ułatwia roślinę ponowną aklimatyzację na zewnątrz. Stopniowo zmniejszaj temperaturę, przenosząc ją do hallu, garażu lub pomieszczenia gospodarczego. Dopiero na końcu może ona trafić na zewnątrz.
Święta, święta…
Po Bożym Narodzeniu umieść choinkę w donicy w osłoniętym od wiatru zakątku ogrodu lub balkonu. W mroźniejsze dni przyda się jej dodatkowa osłona z agrowłókniny lub słomianej maty, a do tego podstawa ze styropianu. Nie ma miejsca na pośpiech – choinka może trafić do podłoża dopiero tak zwanej „Zimnej Zośce” (więcej na ten temat w tym wpisie – klik).
znajdź donicę dla świątecznej choinki: www.makeithome.pl
zdjęcia: www.elements.envato.com, www.stock.adobe.com, www.elho.com