Kto się boi Zimnej Zośki?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Kim jest, co ze sobą niesie… i czy trzeba się jej bać? Zobaczcie, jak z nią postępować, ponieważ już do nas przyszła i ma towarzystwo… Oto Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy:

Polska leży w strefie umiarkowanego klimatu, dlatego dokładne określenie przyszłych warunków pogodowych jest bardzo trudne. Sami wiemy, że niekiedy temperatura zmienia się u nas jak w kalejdoskopie! Największe „zawirowania” przypadają na okres wczesnej wiosny, a przełomowy moment to połowa maja, gdy przybywają Zimni Ogrodnicy oraz Zimna Zośka.

Kto się boi Zimnej Zośki

Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją

Zimni Ogrodnicy to nieco poetycka nazwa dla zjawiska klimatycznego, które polega na nagłym ochłodzeniu po dłuższym okresie cieplejszych dni. Zjawisko to nie dotyczy jedynie obszaru Polski, ale całej Europy Wschodniej i Środkowej. Nie dajmy się więc zwieść słonecznym majowym dniom i nie rozpoczynajmy zbyt wcześnie prac w ogrodzie!

Pankracy, Serwacy i Bonifacy to źli na ogrody chłopacy

Kim są Ogrodnicy? Na cześć świętych: Pankracego, Serwacego oraz Bonifacego nazwano trzy następujące po sobie dni od 12 do 14 maja. Już dzień później obchodzone są imieniny Zofii, i to również ten dzień przez wielu jest uważany za przełom w pogodzie, a przychodzący wcześniej święci są jego zapowiedzią. 15 maja świętuje również Izydor – patron rolników.

Kto się boi Zimnej Zośki 1

Na świętego Izydora często bywa chłodna pora

Według ludowej tradycji to właśnie połowa maja uważana jest za ostatni moment, gdy można spodziewać się przymrozków… I jak w każdej legendzie, tu także można doszukać się ziarna prawdy: Według badań przeprowadzonych przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, szansa na wystąpienie ujemnych temperatur wynosi najwięcej, bo aż 34% właśnie w dniach od 10 do 17 maja (analiza danych z lat 1881-1980).

Kto się boi Zimnej Zośki 3

Dla świętej Zosi kłos się podnosi

Gdy pożegnamy Ogrodników i Zośkę, nastaje „ogrodowe lato”, które trwa aż do Babiego Lata. To czas na rozpoczęcie prac w ogrodzie, wystawienie roślin na balkony i tarasy, a także optymalny moment na wprowadzenie do przestrzeni miejskiej dużych donic oraz Kaskadowych Konstrukcji Kwietnikowych obsadzonych „letnimi” gatunkami: pelargonią, surfinią lub ipomoeą.

Legnica H700 Kościół Surfinia 1Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

donice terraform plane ringŹródło: www.terraform.pl

Gdy roślina przemarznie

Niekiedy nawet dokładne przestrzeganie ogrodniczego kalendarza nie ustrzeże roślin przed przemarznięciem. Co zrobić, gdy ujemne temperatury zaszkodzą naszym okazom? Przemarzniecie charakteryzuje się brązowymi plamami oraz usychającymi pędami. Roślina sprawia wrażenie, jakby uchodziło z niej życie. Sposób na przemarznięcia jest jeden: z wystawianiem okazów na zewnątrz poczekajmy do końca maja, by uniknąć szokowych zmian temperatur. W przypadku roślin stale eksponowanych w ogrodach, unikajmy zdejmowania osłon.

Kto się boi Zimnej Zośki 4

Podlewanie należy przeprowadzać jedynie wówczas, gdy temperatura wzrasta powyżej zera, koniecznie wodą cieplejsza niż powietrze! Przemarznięte pędy usuwamy, jednak dopiero wówczas, gdy będziemy pewni, że nie wystąpią już kolejne przymrozki.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz