Jak zaktywizować lokalną społeczność? Malowanie pisanek przez mieszkańców miast jako wspólne przedsięwzięcie
Zbudowanie lokalnej społeczności, która będzie wspólnie spędzać czas i dbać o przestrzeń miejską, może być bardzo trudnym zadaniem. Pandemiczne okoliczności miały ogromny wpływ na rozluźnienie stosunków sąsiedzkich, które dopiero teraz zaczynają się odradzać. Jednak coraz więcej miast zaczyna proponować ciekawe pomysły na aktywizowanie lokalnej społeczności. Wspólne zajęcie potrafi pozytywnie wpłynąć na wszystkich mieszkańców – to dobra okazja, aby lepiej się poznać, wymienić pomysłami czy po prostu spędzić miło czas.
Okazuje się, że świetną propozycją lokalnego przedsięwzięcia może być wspólne malowanie pisanek. Takie jajka mogą następnie zostać wykorzystane do dekoracji miasta. W poprzednich latach pomysł ten był już zrealizowany przez m.in. Karpacz, Racibórz czy Skałę. Jak zatem zorganizować taką akcję?
Pomysły na wspólne malowanie pisanek w mieście
Nadchodząca wiosna przynosi cieplejsze temperatury, co jest świetną okazją, aby w końcu spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Zorganizowanie lokalnej akcji malowania pisanek przy tak przyjemnej aurze z pewnością zachwyci mieszkańców! Po długich, zimowych miesiącach, w końcu można wrócić do spacerów i zabaw w parku. Wspólne malowanie pisanek może być idealnym rozpoczęciem sezonu wiosennego, który jest pełen rozmaitych aktywności na dworze.
Okazuje się, że pomysłów na przygotowanie pisanek w rozmiarze XXL jest całkiem sporo. Dzięki temu, że wiele miast wykonało już takie realizacje, możemy przyjrzeć się im dokładniej i zainspirować się ich działaniami. Co ważne, rok w rok coraz więcej miast przyłącza się do tej akcji, dzięki czemu wiele rynków ozdobiły piękne, ręcznie malowane dekoracje. Podziwianie ich to przyjemność zarówno dla przechodniów, jak i osób, które brały udział w przedsięwzięciu!
Pisanki jako element gry miejskiej – Karpacz
W Karpaczu został zrealizowany świetny pomysł – kolorowe pisanki zostały wykorzystane jako element gry miejskiej. Na początku do miasta dojechały białe, fiberglassowe, gładkie jajka z kolekcji Terra Easter, które zostały oddane w ręce lokalnych artystów, aby mogli je przyozdobić według własnego pomysłu. W projekcie wzięli udział m.in. Teresa Kępowicz, Renata Jaryczewska, Leszek Legut czy Beata Makutynowicz. Dzięki tak licznemu zaangażowaniu powstało już ok. 20 takich wyjątkowych pisanek. Poza lokalnymi artystami pisanki ozdabiały także dzieci; a to wszystko za sprawą warsztatów plastycznych w „Stacji Kultura”. Gotowe już pisanki zostały postawione w różnych obszarach miasta – celowo nie zostały skumulowane w jednym miejscu, aby przechodnie mogli ich szukać i cieszyć się kolejnymi zdobyczami podczas rodzinnych spacerów.
Hasłem przyświecającym tej akcji było: „Hej poszukiwaczu, tę Wielkanoc spędź w Karpaczu!”. Dzięki temu miasto było chętnie odwiedzane przez turystów, którzy mogli spróbować swoich sił w rodzinnej grze terenowej. Do każdej z pisanek dołączone były zagadki stworzone przez Ducha Gór. Taki tematyczny spacer po okolicy był ciekawym doświadczeniem zarówno dla mieszkańców Karpacza, jak i turystów z całego kraju!
Malowanie pisanek z dziećmi – Bad Wimpfen
Ciekawym przedsięwzięciem jest też zamówienie białych jajek XXL przez samorząd, które następnie zostaną przekazane różnym instytucjom i placówkom, aby dzieci w wieku szkolnym mogły je wspólnie ozdobić według własnych pomysłów. To oczywiste, że dzieci mają w sobie mnóstwo kreatywności – warto zatem dać im w taki sposób szansę na wyrażenie siebie! Tymi śladami podążyło niemieckie miasteczko Bad Wimpfen, które podarowało białe jajko tamtejszemu przedszkolu. Najmłodsze dzieci wzięły udział w malowaniu pisanki, odbijając swoje rączki na powierzchni jajka. Efekt możecie zobaczyć poniżej.
Pisanki malowane przez lokalnych artystów – Brzesko, Kórnik
Niektóre miasta wpadły również na pomysł ustawienia pisanek na rynku bądź deptaku, gdzie wszyscy mieszkańcy mogą uczestniczyć w tworzeniu wielkanocnych dzieł sztuki. Tak zorganizowana lokalna aktywność z pewnością zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom, a przy okazji da duży rozgłos dla gminy. Jeżeli Wasze miasto jest pełne lokalnych artystów, warto wykorzystać ich potencjał i zaprosić ich do współpracy! Takie akcje zorganizowały m.in. Brzesko i Kórnik, czego efekty możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Takie wyjątkowe pisanki podkreślają artystyczną atmosferę miasta, a także zapewnią dzieła sztuki, którymi gmina będzie mogła się chwalić przez długie lata.