Jak przygotować ogród na zimę?

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Polski klimat bywa bezlitosny. Od letnich upałów w ekspresowym tempie przechodzi w zimowe mrozy, które są szczególnie niebezpieczne dla przydomowych roślin. Zobacz, jak o nie zadbać:

Agrowłóknina vs. domowe sposoby

Wbrew pozorom, przygotowanie ogrodu do zimy nie musi być pracochłonne ani skomplikowane. Osoby ceniące sobie wygodę mogą skorzystać z najłatwiejszego rozwiązania i kupić specjalnie do tego stworzoną agrowłókninię. Jeśli wybrałeś właśnie to tworzywo, Twoje zadanie polega głównie na ciasnym owinięciu roślin tkaniną od góry do dołu, obwiązania jej sznurkiem i zamocowania całości do podłoża – gotowe.

Warto jednak poświęcić kilka chwil i samodzielnie zająć się „przedzimowymi porządkami”. To nie tylko przyjemność przebywania na otwartym powietrzu, pośród natury, ale również poczucie osobistego wkładu w dobrą kondycję ogrodu. Materiały potrzebne do przygotowania ogrodowych roślin do zimy prawdopodobnie znajdziesz w domu. Wystarczy słoma, jutowy worek, makulatura lub dziecięce wiaderko czy też nieużywana miska.

ogród zimą (1)

Jeśli zdecydowałeś się na to nieco bardziej pracochłonne rozwiązanie, zacznij od przygotowania klosza do osłony roślin. Może to być specjalny pojemnik ze sklepu ogrodniczego lub stare wiaderko czy miska – te jednak muszą mieć otwory wentylacyjne. Sprawdzi się również donica kwiatowa z polietylenu, ponieważ jest lekka, a materiał, z którego jest wykonana, gwarantuje odporność na niskie temperatury.

Niedoskonała folia

Podczas przysłaniania roślin koniecznie trzeba zadbać zarówno o dostęp świeżego powietrza jak i tlenu! Stosowanie folii nie jest więc dobrym rozwiązaniem, gdyż ogranicza ona swobodną wentylację, przez co roślina nie przemarznie, ale na pewno nie dotrwa do wiosny w dobrej kondycji. Pamiętaj, że brak powietrza oznacza skraplanie wody pod powierzchnią folii, a gdy temperatura spadnie poniżej zera, dojdzie do pękania pędów i kory. Panują pod nią również doskonałe warunki dla rozwoju grzybów. Jedynym miejscem, gdzie można stosować folię, są długie grządki. Zamocuj ją na gałązkach lub metalowych prętach. Obowiązkowo pamiętaj jednak o systematycznym wietrzeniu rabaty.

ogród zimą (4)

Niedrogo, ale skutecznie

Najtańszym sposobem na osłonięcie przed mrozem młodych roślin jest owijanie ich gazetami. To rozwiązanie odnajduje zastosowanie również w przypadku bylin – wygaszone części naziemne przykryj słomą, liśćmi lub ściółką. Słoma sprawdza się również w przypadku otulania drzew, a jeśli jesteś posiadaczem krzewów ozdobnych – obsyp dolną część pędów ziemią – to wystarczy, by osłonić je przed jesienno-zimową aurą.

ogród zimą (5)

Zimozielone zmarzluchy

To zaskakujące, ale odmiany zimozielone również wymagają dodatkowej ochrony przez mrozem i wiatrem. Niezbędne jest również zabezpieczenie gleby pod gatunkami takimi jak: jodła, sosna, bukszpan czy różanecznik. Wszystko po to, by rośliny nie uschły na skutek braku wody w zamarzniętym podłożu.

Jesień w ogrodzie – jakie donice wybrać

Donice odporne na zimno

Duże donice ogrodowe nie wymagają dodatkowej osłony, jednak tylko pod warunkiem, że są wykonane z polietylenu. Tylko ten materiał sprawdzi się wobec niskich jesienno-zimowych temperatur i nie popęka ani nie pokruszy się. To najwyższej jakości tworzywo stanowi również dodatkową osłonę dla nasadzonych w pojemnikach roślin. Więcej o odpornych donicach do ogrodu przeczytasz w tym wpisie – klik.

donica Sof Round High Elho Terraform.plŹródło: www.terraform.pl

Naturalne sposoby na wiatr

Całorocznym sposobem na osłonięcie ogrodu przed wiatrem są naturalne przesłony. Żywopłoty nie tylko zdobią, ale również wydzielają przestrzeń domowego zieleńca, a na dodatek poprawiają jego estetykę. Dobrym rozwiązaniem jest zasadzenie ich od strony wschodniej i północno-wschodniej, ponieważ to właśnie z tych kierunków najczęściej wieją zimowe wiatry.

ogród zimą (3)

zdjęcia: www.pixabay.com, www.terraform.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz