Dlaczego miasta potrzebują drzew?

Dlaczego-miasta-potrzebują-drzew
Nadal nie milkną echa wycinki drzew, do jakiej dochodziło w polskich miastach i poza terenami zabudowanymi przed kilkoma miesiącami. Co jednak sprawiło, że ten temat stał się aż tak kontrowersyjny? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przypomnieć kilka podstawowych ról, jakie pełnią drzewa (nie tylko) w miastach.

Na pierwszy rzut oka dostrzegamy głównie walory estetyczne drzew. Soczyste, zielone korony koją zmysły, dają przyjemny cień i stanowią miłą odmianę dla wszechogarniającej nas szarości i betonowej zabudowy. Czy to jednak jedyna korzyść, jaką nam dają? Oczywiście, że nie!

drzewa w dużych donicach

Rybnik | źródło: www.terraform.pl

Drzewa dają życie

Kwestię „życiodajności” drzew można rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze, poprawiają one skład powietrza poprzez pochłanianie CO2 – a to bezpośrednio przekłada się na zdrowie i jakość życia człowieka. Co ciekawe, zaledwie dwa w pełni zdrowe, rosłe drzewa zaspokajają roczne zapotrzebowanie dorosłej osoby na tlen.

Dlaczego-miasta-potrzebują-drzew

źródło: www.pexels.com

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na drzewa jako siedliska przedstawicieli świata fauny: w ich koronach żyje wiele gatunków ptaków, a pnie stanowią dom dla niewielkich ssaków (np. wiewiórek). Nie sposób wskazać wszystkich gatunków bezkręgowców, jakie „zamieszkują” jedno drzewo. Wniosek: bez drzew nie ma różnorodności biologicznej, i tak znacznie zachwianej na terenach zurbanizowanych.

Drzewa zwalczają smog

Drzewa nie tylko pochłaniają CO2, ale również oczyszczają powietrze ze szkodliwych pyłów i gazów. Szczególnie wiele zawdzięczamy okazom z liśćmi pokrytych drobnymi włoskami i woskami. W miastach dobrze otaczać się więc platanami, topolami, jesionami czy klonami.

Dlaczego-miasta-potrzebują-drzew

źródło: www.pexels.com

Drzewa wyciszają i chłodzą

Drzewa w przestrzeni miejskiej chronią przed hałasem, dlatego warto sadzić je tam, gdzie mieszkańcom doskwiera bliskość ulicy. Cisza jest jeszcze przyjemniejsza, gdy celebruje się ją w przyjemnym chłodzie. W procesie tak zwanej transpiracji drzewa pobierają energię cieplną z otoczenia, przez co największe okazy pozwalają zaoszczędzić rocznie 20-30% kosztów domowej klimatyzacji. Mniej dokuczliwe podmuchy wiatru, ograniczane przez większe drzewa to również niższe koszty ogrzewania zimą (oszczędności sięgają nawet do 30%). Cień rzucany przez korony największych okazów ma bardzo korzystny wpływ na nawierzchnie dróg – niekiedy wydłużają trwałość asfaltu nawet o dekadę.

rola parków w przestrzeni miejskiej (3)

źródło: www.pexels.com

Drzewa chłoną wodę

Drzewa nasadzone w podłożu chłoną wodę z opadów atmosferycznych i magazynują ją w swoich tkankach. ‘Deszczówka’, zamiast trafić do rezerwuaru wód opadowych, zasila drzewo, z korzyścią dla niego i otoczenia. W efekcie rzadziej dochodzi do powodzi lub ich skutki są mniej dokuczliwe.

Dlaczego-miasta-potrzebują-drzew

źródło: www.pexels.com

Drzewa ‘leczą’

Nie od dziś wiadomo, że kolor zielony ma kojący wpływ na psychikę człowieka. Obecność drzew w najbliższym otoczeniu łagodzi między innymi nadpobudliwość ruchową u dzieci (ADHD) i agresję u osób dotkniętych chorobą Alzheimera.

rola parków w przestrzeni miejskiej (3)

źródło: www.pexels.com

Jak to możliwe? Przede wszystkim dzięki kolejnej „supermocy” drzew, które nie tylko oczyszczają powietrze z gazów i pyłów, ale także wzbogacają je o substancje lotne – olejki eteryczne, działające bakteriobójczo, stymulująco na proces oddychania i krążenia. Regulują również funkcjonowanie układu nerwowego.

Dlaczego-miasta-potrzebują-drzew

źródło: www.pexels.com

Niedawno pisaliśmy o tym, jak ogromne oddziaływanie ma szeroko pojęta natura w leczeniu schorzeń zarówno ciała, jak i ducha – więcej na ten temat przeczytasz w tym wpisie – klik.

Drzewa podnoszą wartość okolicy

Wielu z nas instynktownie poszukuje kontaktu z naturą, również podczas wybierania miejsca zamieszkania czy wakacyjnej destynacji. Obecność drzew pozytywnie wpływa więc na walory okolicy, również w znaczeniu ekonomicznym. Coraz więcej osiedli mieszkaniowych szczyci się nie tylko atrakcyjną bryłą budynków, ale również bezpośrednim sąsiedztwem parków czy lasów. A gdy nie ma dla nich miejsca – przynajmniej estetycznymi nasadzeniami drzew w dużych donicach. Zieleń istotna jest również w centrach miast – dla wielu miejscowości jest to jeden z najważniejszych atutów, stanowiących główną oś promocji i budowania wizerunku.

wielkie donice gianto inspirowani natura (11)

Poznań | źródło: www.terraform.pl

Wnioski

Obecność drzew i dużych krzewów ma ogromne znacznie dla człowieka, szczególnie zamieszkującego zurbanizowane tereny. Pozytywne czynniki jakie niesie dla nas ich sąsiedztwo są wręcz bezcenne. Warto „pozostawić” dla nich miejsce w podłożu podczas rewitalizacji centrów miast czy osiedli, a gdy jest to niemożliwe, wystarczy sięgnąć po odpowiednio duże donice, które stworzą dla nich warunki zbliżone do naturalnych, a co więcej: stworzą dla nich atrakcyjne, kolorowe tło. Dodatkowa korzyść w tym przypadku to mobilność – podczas gdy drzewa w podłożu pozostają nieruchomo w tym samym miejscu, okazy w dużych pojemnikach można dowolnie przenosić. Wniosek jest więc jeden: nasze miasta potrzebują drzew, zarówno tych w gruncie, jak i w donicach!

donice-miejskie-gianto-3-meble-m

źródło: www.terraform.pl