Co sądzisz o swojej okolicy? Znamy wyniki ankiety Narodowego Centrum Kultury
1003 osoby poproszono o opinię na temat otaczającej je przestrzeni miejskiej. Jakie mają zdanie na temat swojej okolicy? Czym jest dla nich architektura? Zajrzyjcie, by poznać te i inne wyniki badania przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
Polacy a świadomość architektury
Badania nad społecznym postrzeganiem krajobrazu i otaczającej mieszkańców architektury warto rozpocząć od skonstruowania definicji tego pojęcia[1]. A konkretniej: ustalenia, czym dla respondentów jest architektura. Odpowiedzi udzielone w ankiecie pozwalają wysnuć następujące wnioski: zdecydowana większość, aż 65% badanych uważa, iż jest ona równoznaczna z budynkami i stylami budownictwa. Niemal o połowę niższy wskaźnik (34% odpowiedzi) uzyskała odpowiedź plasująca architekturę wyłącznie w dziedzinie projektowania i kształtowania krajobrazu. 17% respondentów dostrzega w niej przede wszystkim aspekt kulturowy i kulturalny. Co ciekawe, zaledwie 6% spośród wszystkich biorących udział w badaniu było w stanie przytoczyć nazwisko jakiegokolwiek architekta[2].
Września | źródło: www.terraform.pl
Wawel w gronie najsłynniejszych
Polacy najczęściej są świadomi budowania historii i świadomości narodowej przez architekturę, jednak ich grupa stanowi niespełna połowę (40%) spośród wszystkich odpowiadających twierdząco na pytanie „Czy słyszał(a) Pan/Pani o obiektach architektonicznych / miejscach w przestrzeni publicznej, które w sposób istotny wpłynęły na historię architektury Polski?[3]. Znając ich opinię, można stwierdzić, iż troska włodarzy o najważniejsze budynki w miastach, ich otoczenie, odpowiednią oprawę, przekłada się na budowanie tego, co określane jest jako „lokalny patriotyzm”.
Kraków, Wawel
Czy moje miasto jest „ładne”?
Przytaczając za badaczami z Narodowego Centrum Kultury, można również wysnuć wnioski na temat subiektywnego postrzegania otaczającej przestrzeni, również miejskiej. Dla niemal wszystkich respondentów ważna jest estetyka okolicy. Co ciekawe, są oni również w dużej mierze za opinią, jakoby rodzaj architektury, jej zagospodarowanie oraz wygląd miały wpływ na jej funkcjonalność (szczególnie w przypadku budynków użyteczności publicznej oraz miejsc pracy). „(…) zdecydowana większość Polaków (według deklaracji) dostrzega oddziaływanie architektury i otoczenia na ludzi: ich samopoczucie (85%) i efektywność pracy (84%). Warto jednak zwrócić uwagę, że badani chętniej zgadzali się ze stwierdzeniami ogólnymi, takimi jak „jest dla mnie ważne, wśród jakich budynków albo w jakim otoczeniu mieszkam” (82%) niż ze stwierdzeniami, w których podaliśmy konkretne przykłady oddziaływania architektury: odsetek badanych, którzy zgadzają się, że architektura ma wpływ na to, jak wypełniane są kluczowe funkcje szkoły i szpitala, to odpowiednio 77 i 76%[4]”.
Świnoujście | źródło: www.wiezekwiatowe.pl
Zieleń to konieczność
Najważniejszy (dla nas) wniosek, jaki płynie z badania przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury dotyczy zieleni miejskiej i natury w najbliższym otoczeniu. Aż 86% badanych potwierdziło, że jest ona „(…) koniecznym elementem przestrzeni publicznej[5]”. Niemal jednomyślna odpowiedź respondentów daje do myślenia! Wielu spośród biorących udział w ankiecie zwróciło również uwagę na sposób zagospodarowania przestrzeni publicznej – 83% z nich uznało, że ma on wpływ na jakość życia lokalnej społeczności. To bardzo ważne wnioski, o których warto pamiętać, aranżując miasto, tym bardziej,, że „Polakom w większości (63%) podobają się w ich najbliższym otoczeniu tereny zieleni publicznej, czyli parki, skwery itp.[6]”. Wniosek? To, w jaki sposób prezentuje się najbliższa okolica nie umyka uwadze mieszkańców. Przywiązują oni dużą wagę do sposobu aranżacji naturalnych akcentów w rabatach, donicach czy kwietnikach.
Intryguje również liczba respondentów, dla których jednym z podstawowych argumentów przemawiających za doborem konkretnej lokalizacji zamieszkania jest zieleń i roślinne elementy w rozmaitych kompozycjach. Po bezpiecznej okolicy (56% odpowiedzi), czystych chodnikach i ulicy (52% odpowiedzi), już na trzeciej (48%) pozycji plasuje się „Dużo zieleni i wolnej przestrzeni w otoczeniu miejsca zamieszkania[7]” – to cenna uwaga dla deweloperów, którzy chcąc zachęcić potencjalnych mieszkańców do wyboru swojej inwestycji, powinni zainwestować w zieleń i naturalne dekoracje.
Lokalny patriotyzm
Według badania przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury aż połowa respondentów jest dumna ze swojej najbliżej okolicy[8]. Większość z nich chce angażować się w sprawy z nią związane (39%), co potwierdza, iż planowanie partycypacyjne, czyli tworzone na zasadzie dyskusji z mieszkańcami jest przyszłością polskich miast (więcej na ten temat w tym wpisie – klik).
Poznań | www.nunoni.com/pl
Wnioski
Choć ankieta Narodowego Centrum Kultury została przeprowadzona na stosunkowo niewielkiej grupie, jej wyniki można uznać je za w pełni pokrywające się z aktualnymi trendami. Mieszkańcy miast (wbrew pozorom!) chcą estetycznych rozwiązań w swoim otoczeniu i domagają się kontaktu z naturą. Domagają się wolnej przestrzeni do życia i nie unikają angażowania się w sprawy lokalne. Pełne wyniki badania możecie przeanalizować w ankiecie dostępnej po kliknięciu w ten link – klik.
Inspirowani, czy Wasze odpowiedzi pokrywają się w odpowiedziami ankietowanych? Dajcie znać!
[1] Raport: W dialogu z otoczeniem? Społeczne postrzeganie przestrzeni publicznej i architektury w Polsce, online, dostęp: 8.01.2019, s. 10.
[2] Tamże, online, dostęp: 8.01.2019, s. 14.
[3] Tamże, online, dostęp: 8.01.2019, s. 11.
[4] Tamże, online, dostęp: 8.01.2019, s. 15.
[5] Tamże, online, dostęp: 8.01.2019, s. 16.
[6] Tamże, online, dostęp: 8.01.2019, s. 26.
[7] Tamże, online, dostęp: 8.01.2019, s. 32.
[8] Tamże, online, dostęp: 8.01.2019, s. 47.
zdjęcia: www.elements.envato.com, www.pexels.com, www.wiezekwiatowe.pl, www.terraform.pl,
Raport jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Narodowego Centrum Kultury. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania Narodowego Centrum Kultury jako właściciela praw do tekstu. Treść licencji jest dostępna na stronie https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/. Narodowe Centrum Kultury jest instytucją państwową, działającą na rzecz rozwoju kultury w Polsce.