Jak spędzono święta w Wieliczce?

Centrum Wieliczki. Zmierzch, zima, śnieg… W tę urokliwą scenerię idealnie wkomponowały się świąteczne dekoracje: nakładki w kształcie choinek, kolorowe bombki i połyskujące światełka. Tak prezentował się rynek w mieście słynnej kopalni soli. Powróćmy jeszcze raz do Wieliczki, by przypomnieć sobie, jak wyglądała tegoroczna świąteczna aranżacja miasta:

Wiosną i latem centrum Wieliczki zdobiły wieże kwiatowe H1200 i H2400 z czerwoną sufrinią. Szereg kwitnących dekoracji wyznaczył granice placu, dodając mu nieco bardziej przyjaznego naturze charakteru. Ten sam, niezwykle udany sposób aranżacji powtarzano w mieście co roku już od wielu lat, co sprawiło, że każdej wiosny był wyczekiwany przez mieszkańców, a także gości odwiedzających te okolice w celach turystycznych.

wieże kwiatowe terra wieliczka (1)Foto: www.wiezekwiatowe.pl

świąteczne dekoracje dla miast TerraChristmas wieliczka (7)Źródło: www.terrachristmas.pl

Co jednak zrobić z kwietnikami w momencie, gdy urok roślin zaczął przemijać, a sezon turystyczny dobiegał kresu? Odpowiedź na to pytanie znaleźli włodarze Wieliczki. Wraz z nastaniem zimy, a tuż przed nadejściem świąt Bożego Narodzenia, na wielicki Rynek Górny trafiły wyjątkowe świąteczne dekoracje – nakładki miejskie.

świąteczne dekoracje dla miast TerraChristmas wieliczka (18)Źródło: www.terrachristmas.pl

Szereg rosłych choinek rozświetlonych jasnymi sznurami lampek, ozdobionych kolorowymi bombkami skutecznie wprowadziły na Rynek Górny świąteczny nastrój. Jednak to nie tylko potrzeba stworzenia wyjątkowego klimatu przesądziła o wyborze właśnie tego rozwiązania.

świąteczne dekoracje dla miast TerraChristmas wieliczka (12)Źródło: www.terrachristmas.pl

Tajemnica tkwi wewnątrz choinek: w środku znajdują się  – dokładnie te same, które zdobiły plac wiosną i latem. Możliwość osadzenia nakładki na kwietniku pozwala więc uzyskać piękną, klasyczną ozdobę, a jednocześnie umożliwia okrycie ukrytej wewnątrz konstrukcji w sezonie zimowym. Co ważne, znajdująca się w środku świątecznego drzewka wieża kwiatowa to równocześnie jego obciążenie – choinka nie przesunie się więc nawet na skutek silnych podmuchów zimowego wiatru.

świąteczne dekoracje dla miast TerraChristmas wieliczka (10)Źródło: www.terrachristmas.pl

Najpiękniejszy efekt dekoracyjny na Rynku Górnym w Wieliczce można było podziwiać po zmroku. Odbijające się w śniegu światło z lampek wyeksponowało choinki, dodając całości nieco tajemniczej nuty. Przemykający między nakładkami na kwietniki górnicy – elementy słynnej rzeźby, prezentowali się niczym postaci nie z tego świata…

świąteczne dekoracje dla miast TerraChristmas wieliczka (8)Źródło: www.terrachristmas.pl

świąteczne dekoracje dla miast TerraChristmas wieliczka (5)Źródło: www.terrachristmas.pl

świąteczne dekoracje dla miast TerraChristmas wieliczka (6)Źródło: www.terrachristmas.pl

świąteczne dekoracje dla miast TerraChristmas wieliczka (19)Źródło: www.terrachristmas.pl