Zwiń sobie ławkę

Zwiń sobie ławkę

Niedrogie, elastyczne, wodoodporne, kolorowe, a na dodatek w każdej chwili można je wykonać samodzielnie. Takie są meble miejskie według zamysłu Olivera Showa.

meble miejskie Oliver ShowŹródło: www.spiegel.de

Zmęczyłeś się zakupami i chcesz usiąść? Nic prostszego – zwiń sobie ławkę. Może wolisz się położyć? Montaż Twojego łóżka zajmie zaledwie kilka chwil, i to niezależnie od miejsca. Tak właśnie ma ułatwiać życie mała architektura miejska zaprojektowana przez młodego niemieckiego artystę – Olivera Showa.

meble miejskie Oliver ShowŹródło: www.braunschweig.de

„Street furniture” – to seria mebli miejskich zaliczana do kategorii street-artu, która powstała kilka lat temu na terenie Hamburga. Połączenie sztuki i funkcjonalności dało początek projektowi, który idealnie komponuje się z przestrzenią publiczną. Niezwykła instalacja powstała z… rur drenażowych, zwykle używanych do zdecydowanie innych celów.

Mają żywy, żółty kolor, są bardzo lekkie, a przede wszystkim: niesamowicie: elastyczne. Przekrój harmonijki pozwala łatwo owijać je pomiędzy słupkami i barierkami, a nawet większymi elementami architektury.

meble miejskie Oliver ShowŹródło: www.architizer.com

Niesamowicie prosty projekt oparty jest na wykorzystaniu tego, co miasto oferuje na co dzień, a czego zazwyczaj nie dostrzegamy. Słupki, barierki, nawet te nieco zdewastowane lub nadgryzione zębem czasu – wszystkie z nich oferują wiele więcej, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy nieco wyobraźni…

Rury sprawiają, że filary mostu zmieniają się w leżankę, a pomysłowo zawinięte pomiędzy drzewem a drogowskazem stają się wygodną ławką, która sprawia, że oczekiwanie na autobus staje się mniej uciążliwe.

meble miejskie Oliver Show
Źródło: www.designyoutrust.com

W ten sposób aranżacja przestrzeni miejskiej nabiera zupełnie innego znaczenia – jest wyzwaniem dla wyobraźni, intryguje i sprawia, że otoczenie staje się bardziej dynamiczne i stale się zmienia.

meble miejskie Oliver ShowŹródło: www.architizer.com

Te nietypowe meble miejskie są nie tylko wygodne, ale zawsze dopasowują się do bieżących potrzeb, jednak jak zapewnia sam ich autor – nie powinny być stałym elementem architektury, ani tym bardziej wypierać tradycyjnego wyposażenia miasta. Im bardziej innowacyjny i niecodzienny projekt, tym bardziej przykuwa uwagę, a ten właśnie element zaskoczenia i inspirowanie do działania jest dla artysty najcenniejszą nagrodą za swoją pracę.

meble miejskie Oliver ShowŹródło: www.magicalurbanism.com

Na poczynania niemieckiego artysty patrzymy z przymrużeniem oka – jednak czy życie nie byłoby łatwiejsze, gdyby otoczenie było tak doskonale dostosowane do naszych potrzeb?

Dodaj komentarz