Zoom na naturę

Zoom na naturę

Aż 10 hektarów pełnych nowoczesnych laboratoriów, multimedialnych ekspozycji, miejsce na rekreację… a to wszystko poświęcone naturze i środowisku. Zajrzyjmy do Janowa Lubelskiego.

zoom natury (4)Źródło: www.infoarchitekta.pl

Już od pięciu dni funkcjonuje „zielona” odsłona Centrum Nauki Kopernik! Jeśli fascynuje Was niesamowity świat przyrody, musicie tam zajrzeć!

 zoom natury (9)Źródło: www.bryla.pl

Zoom natury to rozległy kompleks służący do celów edukacyjnych i rekreacyjnych. To pierwsze w Polsce przedsięwzięcie, które w całości poświecono ekologii i naturze. Aby przybliżyć gościom zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym, stworzono liczne wystawy i laboratoria, gdzie odbywają się ciekawe, interaktywne pokazy.

 zoom natury (5)Źródło: www.infoarchitekta.pl

Na przestrzeni parku stworzono aż 6 pawilonów poświęconych najróżniejszym zagadnieniom ze świata przyrody. W budynkach zastosowano rozwiązania przyjazne naturze, takie jak: panele solarne, a wykończenie pomieszczeń składa się z materiałów z recyklingu.

 zoom natury (6)Źródło: www.bryla.pl

Idea odzyskiwania materiałów to główny motyw przewodni parku. Odzyskane surowce posłużyły do stworzenia szklanych mozaik, instalacji z puszek, czy też ozdobnej ściany z odpadów – może zainspirujecie to Was do zmiany stylu życia?

 zoom natury (2)Źródło: www.infoarchitekta.pl

Wchodząc do parku Zoom Natury mijamy żelbetową konstrukcję, która symbolizuje las. Tędy trafiamy wprost do serca parku, którym jest Plac Energii. Jeśli chcecie uruchomić znajdujące się tu interaktywne instalacje, musicie użyć nieco siły! Poruszając elementami zgromadzonych maszyn, możecie dowiedzieć się co-nieco na temat kinetyki i powstawania energii elektrycznej. Zabawa poprzez naukę to przecież najlepszy sposób na pogłębianie wiedzy!

 zoom natury (1)Źródło: www.zoomnatury.pl

Jeśli preferujecie mniej wymagający wypoczynek, możecie leniuchować na powydmowej plaży lub zasiąść na ławkach i podziwiać podświetlane fontanny, które znajdują się na Placu Energii.

 zoom natury (8)Źródło: www.bryla.pl

W centralnej części parku znajdziemy laboratorium główne. Poznacie go bez problemu: ma charakterystyczny kształt, wtapiający się w okoliczny krajobraz, dzięki czemu sprawia wrażenia wyrastającego wprost z ziemi. Już niedługo nasadzone tutaj pnącza w całości zakryją konstrukcję budynku, a całość stanie się zieloną wieżą.

 zoom natury (3)Źródło: www.bryla.pl

Na deser: wieża edukacyjna o wysokości 11 metrów, z której można podziwiać malowniczą okolicę. Dla spragnionych ruchu: ścieżki rowerowe, park linowy oraz siłownia.

 zoom natury (7)Źródło: www.archinea.pl

Warto odwiedzić Zoom Natury! A może już tam byliście? Czekamy na Wasze relacje 🙂

1 komentarz do wpisu “Zoom na naturę”

Dodaj komentarz