Plebiscyt
Znikająca autostrada

Znikająca autostrada

17 stycznia 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Likwidacja zatłoczonej drogi szybkiego ruchu na rzecz tonącego w zieleni parku i przestrzeni do rekreacji. Niemożliwe? A jednak! W Seulu to się już udało.

CheonggyecheonŹródło: www.worldisround.com

W miejscu zatłoczonej jezdni w samym sercu Seulu stworzono pełen zielni i wody park miejski, jednak to tylko część „Cheonggyecheon” – projektu rewitalizacji metropolii.

CheonggyecheonŹródło: www.inhabitat.com

Stolicę zamieszkuje przeszło 10 milinów mieszkańców, w samych jej przedmieściach przebywa kolejne 15 mionów Koreańczyków – przeludnienie to jedna z największych bolączek, jaka trapi to ogromne miasto.

CheonggyecheonŹródło: www.mikeinkorea.wordpress.com

Przemysł i dynamicznie powstające budynki niemal całkowicie zagarnęły wszystkie treny zielone, mieszkańcy zostali niemal zupełnie pozbawieni miejsc do odpoczynku pośród natury. Od 2003 roku wdrażany był projekt, który miał zmienić tę sytuację. Władze miasta postanowiły podjąć zdecydowane kroki: zlikwidowano trasę szybkiego ruchu. Podczas prac natknięto się na niespodziewaną przeszkodę – ostatecznie jednak podziemną rzekę zdołano wkomponować w przestrzeń, teraz jest jej nieodłączną i najbardziej efektowną częścią.

CheonggyecheonŹródło: www.bryla.pl

Po dwóch latach intensywnych prac powstał liczący niemal 6 km, tonący w zieleni parkowy trakt z licznymi rzeźbami, którego ogromną ozdobą jest atrakcyjna mała architektura miejska. Całość tonie w roślinach, poza trawami nasadzono kwiaty takie jak pelargonia, petunia oraz nasturcja. Obecnie jest to jeden z najbardziej obleganych… a jednocześnie nielicznych parków w całym Seulu.

CheonggyecheonŹródło: www.bryla.pl

Nie można zapominać, że przestrzeń miejska istnieje dla ludzi  i to ich potrzeby powinna spełniać w pierwszej kolejności. Przemysł i urbanizacja stopniowo zagarnia każdą wolną przestrzeń, warto pomyśleć, czy w ten sposób nie odbiera się mieszkańcom czegoś bardzo ważnego. Władze Sulu dostrzegły już i rozwiązały ten problem. Kiedy u nas nastąpią takie zmiany?

Seoul, South Korea from Travel Guy on Vimeo.

CheonggyecheonŹródło: www.nytimes.com

CheonggyecheonŹródło: www.deltaskymag.delta.com

CheonggyecheonŹródło: www.anacheforthedistance.wordpress.com

CheonggyecheonŹródło: www.exploringkorea.com

 

« »

1 komentarz do wpisu “Znikająca autostrada”

Dodaj komentarz