Znamy sekret szczęśliwego życia!

…i nie jest nim „szóstka w totku” ani nawet awans. Co prawda dla wielu to już dawno było jasne, jednak brytyjscy naukowcy właśnie to potwierdzili: natura jest źródłem szczęścia!

designerskie dodatki elho makeithome (3)Źródło: www.terraform.pl

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Eexter, wystarczy zaledwie zmienić swoje codziennie otoczenie, by móc znacząco poprawić swój stan psychiczny i fizyczny. Przeprowadzka z zatłoczonego, pełnego spalin miasta na przedmieścia może więc sprawić, że w pełni docenisz uroki życia.

ogrody ziołoweŹródło: www.stocksy.com

Dla wielu miłośników natury „odkrycie” Brytyjczyków nie jest wielkim zaskoczeniem, przecież obecność zieleni w miastach przesądza o wysokim poziomie i komforcie życia. Badania są jednak w pewnej mierze przełomowe: zmiana otoczenia ze zurbanizowanego na bardziej wiejskie powoduje trwałą i utrzymującą się przez wiele dekad zmianę. Zachwyt nad natura nie jest więc chwilowym zjawiskiem i daje lepsze efekty niż długotrwała terapia i medykamenty.

zielone dachyŹródło: www.theplaidzebra.com

Według badań przeprowadzonych wcześniej, nawet wygrana na loterii czy inny nagły przypływ gotówki nie był w stanie tak bardzo wpłynąć na stan psychiczny jak obecność natury. Pozytywna zmiana w psychice utrzymywała się zaledwie przez pół roku, po czym nasz „mieszczuch” wracał do przygnębiającej codzienności. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej próbie ponad 10 tysięcy osób – tak wielkie grono nie mogło się mylić!

kwietniki miejskie terra (1)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół z Wielkiej Brytanii każą nam nieco inaczej spojrzeć na kwestię zieleni w przestrzeniach publicznych. Nie każdy może sobie pozwolić na przeprowadzkę na przedmieścia lub nawet wieś. Postępująca urbanizacja ma niewątpliwie pozytywny wpływ na gospodarkę, jednak negatywnie oddziałuje na nasz stan psychiczny, co w efekcie obniża wydajność i chęć do życia.

kwietniki terraŹródło: Maciej Łydek/UM w Sosnowcu

Dociekania Brytyjczyków podsumujemy oczywistym, jednak bardzo ważnym stwierdzeniem. To już pewne i naukowo potwierdzone – warto inwestować w zieleń miejską! Obecność parków, rabat, kwietników lub donic pełnych kwiatów znacząco poprawia nastrój mieszkańców miast dając wymierne efekty dla kosztów opieki zdrowotnej – ale i gospodarki.

kwietniki kaskadowe terra (1)Źródło: Maciej Łydek/UM w Sosnowcu