Znamy sekret szczęśliwego życia!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

…i nie jest nim „szóstka w totku” ani nawet awans. Co prawda dla wielu to już dawno było jasne, jednak brytyjscy naukowcy właśnie to potwierdzili: natura jest źródłem szczęścia!

designerskie dodatki elho makeithome (3)Źródło: www.terraform.pl

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Eexter, wystarczy zaledwie zmienić swoje codziennie otoczenie, by móc znacząco poprawić swój stan psychiczny i fizyczny. Przeprowadzka z zatłoczonego, pełnego spalin miasta na przedmieścia może więc sprawić, że w pełni docenisz uroki życia.

ogrody ziołoweŹródło: www.stocksy.com

Dla wielu miłośników natury „odkrycie” Brytyjczyków nie jest wielkim zaskoczeniem, przecież obecność zieleni w miastach przesądza o wysokim poziomie i komforcie życia. Badania są jednak w pewnej mierze przełomowe: zmiana otoczenia ze zurbanizowanego na bardziej wiejskie powoduje trwałą i utrzymującą się przez wiele dekad zmianę. Zachwyt nad natura nie jest więc chwilowym zjawiskiem i daje lepsze efekty niż długotrwała terapia i medykamenty.

zielone dachyŹródło: www.theplaidzebra.com

Według badań przeprowadzonych wcześniej, nawet wygrana na loterii czy inny nagły przypływ gotówki nie był w stanie tak bardzo wpłynąć na stan psychiczny jak obecność natury. Pozytywna zmiana w psychice utrzymywała się zaledwie przez pół roku, po czym nasz „mieszczuch” wracał do przygnębiającej codzienności. Badania przeprowadzono na reprezentatywnej próbie ponad 10 tysięcy osób – tak wielkie grono nie mogło się mylić!

kwietniki miejskie terra (1)Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół z Wielkiej Brytanii każą nam nieco inaczej spojrzeć na kwestię zieleni w przestrzeniach publicznych. Nie każdy może sobie pozwolić na przeprowadzkę na przedmieścia lub nawet wieś. Postępująca urbanizacja ma niewątpliwie pozytywny wpływ na gospodarkę, jednak negatywnie oddziałuje na nasz stan psychiczny, co w efekcie obniża wydajność i chęć do życia.

kwietniki terraŹródło: Maciej Łydek/UM w Sosnowcu

Dociekania Brytyjczyków podsumujemy oczywistym, jednak bardzo ważnym stwierdzeniem. To już pewne i naukowo potwierdzone – warto inwestować w zieleń miejską! Obecność parków, rabat, kwietników lub donic pełnych kwiatów znacząco poprawia nastrój mieszkańców miast dając wymierne efekty dla kosztów opieki zdrowotnej – ale i gospodarki.

kwietniki kaskadowe terra (1)Źródło: Maciej Łydek/UM w Sosnowcu

2 komentarze do “Znamy sekret szczęśliwego życia!”

  1. Ja bez zieleni nie mogłabym funkcjonować. Mimo, że mam ogródek to i tak nie ma tygodnia żebym nie wybrała się do lasu, na wycieczkę rowerową czy chociażby do parku. Moje dziecko też odziedziczyło miłość do roślin, bo każdy listek ogląda jakby to był największy skarb.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz