Zmiany w prawie o wycince drzew!

Tagi: prawo, ustawa o wycince, ustawy, wycinka drzew, 9 stycznia 2017
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Z pierwszym stycznia tego roku zmieniły się przepisy umożliwiające wycinkę drzew na terenie nieruchomości bez zezwolenia – zobacz, co zrobić, by usunąć roślinę z przydomowego ogródka.

Tylko z pozwoleniem?

Jeszcze do 2017 roku obowiązywała ustawa, w myśl której wycinka drzew (starszych niż 10-letnie) na terenie prywatnym była możliwa wyłącznie za pozwoleniem. (zobacz szczegóły poprzedniej ustawy w tym wpisie – klik). Uzyskanie zgody wymagało przedstawienia wielu dokumentów, w tym wniosek z opisem drzewa, jego rozmiarami, a przede wszystkim przyczyną planowanej wycinki. Kolejnym obostrzeniem był obowiązek organizowania tak zwanych nasadzeń zastępczych w miejsce usuniętego drzewa. Nietrudno zgadnąć, że usunięcie nawet zagrażającego bezpieczeństwu własnej posesji drzewa nie należało do łatwych przedsięwzięć…

nowe-prawo-wycinka-drzew-2

Uzyskanie pozwolenia to nie koniec obostrzeń, jakie ustawodawca stawiał przed osobą chcącą usunąć drzewo. W przypadku wycinki z przeznaczeniem na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej niezbędne było również uiszczenie opłaty zgodnej ze specjalnym cennikiem. Co w przypadku niestosowania się do zasad? Surowe kary.

nowe-prawo-wycinka-drzew-1

Idzie nowe

Od 1 stycznia tego roku wycinka przydomowych drzew ma być łatwiejsza. Nie jest już potrzebne zezwolenie na wycinkę drzew i krzewów będących własnością osób fizycznych lub nieprzeznaczonych na rzecz działalności gospodarczej (Art. 83f pkt.3a). Co to oznacza w praktyce? Otóż krzewy i drzewa będzie można usuwać bez formalności ani opłat.

nowe-prawo-wycinka-drzew-3

…ale to nie wszystko.

Wycięcie drzew nadal jest obostrzone formalnościami w przypadku, gdy o usunięcie ich będzie występować firma lub spółdzielnia. Zezwolenie nie jest jednak niezbędne dla drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:

  • 100 cm dla topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego i srebrzystego, robinii akacjowej oraz platana klonolistnego;
  • 50 cm – dla pozostałych gatunków.

Wysokość opłaty pobieranej od przedsiębiorstwa będzie od 1 stycznia regulowana przez gminę – stawka maksymalna do 200 zł dla krzewu i 500 zł w przypadku drzewa. Znika również obowiązek wykonania nasadzeń zastępczych.

nowe-prawo-wycinka-drzew-1

Nowa regulacja odnośnie wycinki drzew ma w pierwszej kolejności ułatwić życie osobom, które do tej pory musiały zmagać się z biurokracją, chcąc dokonać prostych czynności nawet na terenie własnej posesji. Z drugiej jednak strony, czy brak obowiązku wykonania nasadzeń zastępczych i większa swoboda działań nie przyniesie negatywnych skutków w naszym otoczeniu? Czas pokaże.

nowe-prawo-wycinka-drzew-3

 

Zapisz

Zapisz